1 ноябрдан нималар ўзгаради?
2021 йил 1 ноябрдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар ҳақида norma.uz портали шарҳи тақдим этилди.
Маҳсулот сифати устидан назорат кучайтирилади
Ички бозорга сифатли ва хавфсиз маҳсулот олиб кирилишини таъминлаш учун:
• хавфлилик даражаси юқори бўлган айрим турдаги маҳсулотларни давлат рўйхатидан ўтказгандан сўнг республика ҳудудига эркин муомалага чиқариш тартиби жорий этилади;
• Ўзбекистоннинг резидентларига хавфлилик даражаси юқори бўлмаган айрим турдаги маҳсулотларни аккредитация қилинган мувофиқликни баҳолаш органларида мувофиқлик сертификатини бир марта расмийлаштирган ҳолда 24 ой давомида импорт қилишга рухсат этилади;
• мажбурий талабларга номувофиқ деб топилган маҳсулотлар рўйхати шакллантирилади.
Текширувлар сони оширилди
Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатдан ўтказиш орқали ваколатли органни хабардор этиш тартибида ўтказиладиган текширувлар рўйхатига киритилган қўшимчалар кучга киради. Йўл қурилишида техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига риоя этилиши, сув таъминоти тизимлари, электр, газ тармоқларига ноқонуний уланиш, ҳисоблаш мосламалари кўрсаткичларини ўзгартириш мақсадида уларга ташқаридан аралашиш ҳолатлари ва бошқалар текширилади.
Вақтида кўрсатилмаган давлат хизматлари учун пуллар қайтарилади
• «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» АТда рўйхатга олинган шахсларга, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга давлат хизматлари марказлари ва (ёки) ЯИДХП орқали давлат хизматларини кўрсатишда қонунчилик ҳужжатларида белгиланган давлат божлари, йиғимлар ва бошқа ҳар қандай тўловлар бўйича 50% миқдорида чегирма тақдим этилади;
• давлат хизматлари марказлари, «Лицензия» АТ ҳамда ЯИДХП орқали кўрсатилаётган давлат хизматлари 3 иш кунидан ортиқ вақтга кечиктирилганда, ариза берувчиларга хизматдан фойдаланиш учун тўланган давлат божлари, йиғимлар ва бошқа ҳар қандай тўловларнинг 50%и уларга бир иш кунида қайтарилади. Уларга тегишли давлат хизмати тўлиқ ҳажмда кўрсатилади.
Нодавлат тиббиёт ташкилотлари учун хизматлар рўйхати кенгайтирилди
Уларга имтиёзли тоифага кирувчи шахсларга Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургияси ва урология илмий-амалий тиббиёт марказлари томонидан кўрсатиладиган тиббий хизматлар кўрсатилишига рухсат берилади.
Қурувчилардан солиқчилар учун яна битта ҳисобот
Қурилиш ташкилотлари ва қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхоналар фойдаланилган норуда қазилмалар тўғрисидаги маълумотларни ДСҚ томонидан тасдиқланган шаклларда солиқ органларига электрон шаклда солиқ тўловчиларнинг шахсий кабинети орқали тақдим этишлари керак бўлади.
Етим болалар жамғармалар томонидан қўллаб-қувватланади
Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан «Меҳр дафтари»га киритилган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни қўллаб-қувватлаш жамғармалари ташкил этилади.
Металл прокатига янги талаблар қўйилди
Қурилиш учун металл прокати ишлаб чиқарувчи корхоналарда пўлат ва тайёр маҳсулотларнинг ҳар бир партиясини сифат назоратидан ўтказиш учун аккредитация қилинган синов лабораториялари очилади.
Меҳнат бозори тадқиқотлари институти нима билан шуғулланади
Институтга қуйидагиларни шакллантириш ва юритиш юклатилади:
• малакали кадрларга бўлган эҳтиёжни баҳоловчи тизим ҳамда касбий стандартларни ва мустақил малака баҳолашнинг маълумотлар базасини;
• меҳнат миграциясида талаб юқори бўлган касблар тўғрисида ягона маълумотлар базасини.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ходимларининг иш ҳақи оширилди
• ҳудудида хонадонлар сони мингта ва ундан ортиқ бўлган фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ходимларининг ойлик лавозим маошларини 35 фоизга оширилади;
• туман (шаҳар) маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлимлари ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ходимларини рағбатлантириш жамғармасини  ташкил этилади.
Бир қатор имтиёзлар бекор қилинди
Бир қатор маҳсулотлар учун божхона тўловларидан (ҚҚС ва божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этиш бўйича имтиёзларнинг амал қилиши тўхтатилади. Рўйхатга наслли она балиқ, балиқ увилдириғи, балиқчилик хўжаликлари эҳтиёжи учун омухта ем ва минерал ўғит (аммофос), наслли она товуқ, паррандачилик хўжаликлари эҳтиёжи учун парранда озуқаси, ветеринария препаратлари ва бошқалар киритилди.

Что изменится в Узбекистане с 1 ноября?
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 ноября 2021 года.
Усиливается контроль за качеством продукции
Для обеспечения ввоза на внутренний рынок качественной и безопасной продукции:
внедряется порядок выпуска в свободное обращение на территории республики после проведения государственной регистрации отдельных видов продукции с высоким уровнем риска;
резидентам Узбекистана разрешается импорт отдельных видов продукции с низким уровнем риска в течение 24 месяцев с оформлением один раз сертификата соответствия в аккредитованных органах по оценке соответствия;
формируется перечень продукции, признанной не соответствующей обязательным требованиям.
Количество проверок увеличилось
Вступают в силу дополнения, внесенные в Перечень проверок, проводимых в порядке уведомления уполномоченного органа путем их регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок. Проверять будут соблюдение требований нормативных документов в области технического регулирования в сфере дорожного строительства, незаконное подключение к системам водоснабжения, электрическим, газовым сетям, вмешательство в приборы учета с целью изменения их показателей и др.
За не вовремя оказанные госуслуги вернут деньги
Лицам, зарегистрированным в ИС «Единый реестр социальной защиты», лицам с инвалидностью I и II групп при оказании госуслуг через центры госуслуг и (или) ЕПИГУ, предоставляется скидка 50% по госпошлинам, сборам и любым другим платежам, установленным актами законодательства;
при задержке предоставления госуслуг через центры госуслуг, ИС «Лицензия» и ЕПИГУ более чем на 3 рабочих дня, 50% уплаченных госпошлин, сборов и любых других платежей возвращаются заявителям в течение одного рабочего дня. Соответствующая госуслуга оказывается им полностью.
Негосударственным медорганизациям расширили перечень услуг
Им разрешается за счет средств Госбюджета оказывать льготной категории лиц медицинские услуги, которые входят в перечень услуг, предоставляемых республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами микрохирургии глаза и урологии.
Еще один отчет от строителей для налоговиков
Строительные организации и предприятия, производящие стройматериалы, должны будут представлять в налоговые органы информацию об использованных полезных ископаемых в электронном виде по форме, утвержденной ГНК, через личный кабинет налогоплательщиков.
Детей-сирот поддержат фонды
Советом Министров Каракалпакстана, хокимиятами областей и г. Ташкента создаются фонды по поддержке детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, внесенных в «Мехр дафтари».
Установлены новые требования к металлопрокату
На производственных предприятиях, выпускающих металлопрокат для строительства, открываются аккредитованные испытательные лаборатории для контроля качества каждой партии стали и готовой продукции.
Чем займется Институт исследований рынка труда
На Институт возлагаются формирование и ведение:
● системы оценки потребности в квалифицированных кадрах и базы данных профессиональных стандартов;
● единой базы данных по профессиям, пользующихся повышенным спросом при трудовой миграции.
Работникам органов самоуправления граждан подняли зарплату
На 35% повышаются месячные должностные оклады работников органов самоуправления граждан, на территории которых количество домохозяйств составляет тысячу и более.
При отделах по поддержке махалли и семьи районов (городов) создается Фонд стимулирования работников органов самоуправления граждан.
Отменен ряд льгот
Перестают действовать льготы по освобождению от уплаты таможенных платежей (за исключением НДС и сборов за таможенное оформление) на ряд продукции. В список вошли племенные рыбные поголовья, рыбная икра, комбикорм и минеральные удобрения (аммофос) для рыбоводческих хозяйств, породистые куры-несушки, птичий корм, ветеринарные препараты для нужд птицеводческих хозяйств и др.