Ички ишларга аралашмаслик тамойилига амал қилиш муҳим – Ўзбекистон ТИВ
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги раҳбари Бахтиёр Саидов БМТ Бош Ассамблеясининг 79-сессиясида иштирок этиб айни пайтда АҚШда бўлиб турибди.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатига масъул Бахтиёр Саидов Нью-Йоркда Россия ТИВ раҳбари С.Лавров билан учрашди.
Учрашувда, жумладан, стратегик шерикликнинг долзарб мавзулари, шунингдек, бўлажак олий ва юқори даражадаги тадбирларга тайёргарлик кўриш юзасидан атрофлича суҳбат ўтказилган.
Шу билан бирга «ўзаро ишончни мустаҳкамлаш йўлида давлатлар бир-бирларининг ички ишларига аралашмаслик тамойилига амал қилиш муҳимлиги» ҳам таъкидланган.
«Биз иттифоқчилик руҳидаги доимий мулоқотимизни давом эттиришга келишиб олдик», – дейди Саидов.
Эслатиб ўтамиз, икки кундан буён Россия томони расмийлари Тошкент шаҳри Чилонзор тумани 188-мактабдаги вазият  бўйича турли чиқишлар қилиб келаётган ва бу ўзбекистонлик ижтимоий фаол қатламнинг ҳақли эътирозларига сабаб бўлаётган эди.

Главы МИД Узбекистана и России обсудили важность невмешательства стран во внутренние дела друг друга
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел встречу с главой МИД России Сергеем Лавровым в Нью-Йорке (США).
В ходе встречи министры иностранных дел двух стран обсудили актуальные темы стратегического партнерства, а также подготовку к предстоящим мероприятиям высшего и высокого уровней, сообщил глава МИД Узбекистана в своём Telegram-канале.
Отмечается, что повестка двустороннего сотрудничества остается обширной и охватывает все направления.
«Обозначена важность приверженности принципу невмешательства стран во внутренние дела друг друга для укрепления взаимного доверия. Мы договорились продолжать наш постоянный диалог в духе союзничества», — подчеркнул Б. Саидов.