Инновациялар, рақамли ҳукумат ва давлат хизматлари: Ўзбекистон вакиллари халқаро вебинарда иштирок этишди
Жорий йилнинг 3–5 август кунлари БМТнинг Иқтисодий ва ижтимоий масалалар департаменти (UN DESA), Қозоғистон рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноат вазирлиги ва «Зерде холдинги» АЖ томонидан «Марказий Осиёда барқарор ривожланиш учун инновациялар, рақамли ҳукумат ва давлат хизматлари кўрсатиш» мавзусида вебинар ташкил этилди.
Семинарда БМТ тадқиқотлари асосидаги 2022 йилги трендлар ва тенденциялар, Марказий Осиё минтақаси (Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон)да COVID-19 пандемияси шароитида электрон ҳукуматни трансформациялаш, сифатли электрон хизматлар кўрсатиш  ҳамда глобал ва минтақавий ҳамкорлик каби масалалар муҳокама қилинди.
Вебинарда БМТ бош котибининг ўринбосари Лю Жэнминь, БМТ Иқтисодий ва ижтимоий масалалар департаментининг Рақамли ҳукумат бўйича раҳбари Винченцо Акуаро, Қозоғистон рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноат вазири Багдат Мусин, Марказий Осиё мамлакатларининг рақамлаштириш бўйича масъул раҳбарлари қатнашди. Ўзбекистон номидан ушбу тадбирда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олег Пекось иштирок этди.
Уч кун давом этган вебинар-семинарда жами олтита сессия ўтказилди, UN DESA мутахассислари ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Ўзбекистон вакиллари ўз мамлакатларида рақамли тараққиёт, хусусан, электрон ҳукуматни ривожлантириш борасидаги маълумотларни тақдим этишди.
IT Park Uzbekistan директори ўринбосари Баҳодир Аюповнинг тақдимотида Ўзбекистондаги рақамли трансформация жараёнлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Хусусан, Ўзбекистонда:
• Телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳолати;
• «Рақамли Ўзбекистон-2030»;
• Электрон ҳукумат лойиҳалари;
• Электрон ҳукумат хизматларини ривожлантириш;
• Давлат ва хўжалик бошқаруви органларида рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни ривожлантириш лойиҳаларининг амалга оширилишини рейтинг баҳолаш бўйича якуний кўрсаткичлар;
• Ягона ойна орқали рақамли давлат хизматларини кўрсатиш;
• Рақамли давлат хизматларини кўрсатиш;
• Келгусидаги истиқболли вазифалар бўйича мамлакатимизда олиб борилаётган ишлар ёритилди.
АКТ инфратузилмаси
Тақдим этилган маълумотларга кўра, Ўзбекистонда халқаро интернет каналларининг ўтказувчанлиги 2020–2022 йилларда 4200 Гбит/с.га етказилади. 2020 йил ҳолатига кўра, ижтимоий соҳа объектлари: мактаблар — 70 фоиз, мактабгача таълим ва соғлиқни сақлаш муассасалари — 100 фоиз оптик толали алока тармоқларига уланган. 2021 йил давомида мактабларни оптик толали тармоқларга тўлиқ улаш кўзда тутилган.
Айни пайтда Ўзбекистондаги болалалар боғчаларида 2 мингта, мактабларда 65 мингта компьютердан фойдаланилмоқда.
Ўзбекистонда 2020 йилда кенг полосали уланиш (КПУ) тармоқлари жами узунлиги 55,6 минг километрни ва қамров даражаси 70 фоизни ташкил этган. Бу кўрсаткични 2022 йилда — 70 минг, 2025 йилда — 120 минг, 2030 йилда — 250 минг километрга етказиш режалаштирилган.
Электрон ҳукумат
OneID (id.egov.uz) — ягона идентификация тизими 800 мингдан ортиқ фойдаланувчиларга эга. Унга 60 дан ортиқ тизим уланган.
Идоралараро интеграциялашган платформа давлат органлари тизимлари ўртасида ахборот маълумот алмашинувини таъминлаб келмоқда. Ушбу платформага 110 та давлат ахборот тизимининг 124 та веб-сервиси уланганган бўлиб, 2020 йилда 475 миллиондан ортиқ сўров қайта ишланди.
Ҳозирда интеграциялашган платформани модернизация қилиш ва янги архитектурага ўтказиш ишлари олиб борилмоқда. Шунингдек, давлат органлари ва тадбиркорлар тўғридан-тўғри боғланиши учун платформанинг иккинчи нусхасини ишга тушириш режалаштирилган.
Электрон ҳукумат ягона биллинг тизими орқали транзакциялар сони 2017 йилда 16,6 мингтани ва 20 млрд. сўмни ташкил этган бўлса, 2020 йилда бу кўрсаткич сони 16,7 миллионтага ва 1,6 трлн. сўмга етган.
Бугунги кунда Ўзбекистондаги 500 дан зиёд почта бўлимларида электрон ҳукумат хизматлари йўлга қўйилган.
Ягона интерактив давлат хизматлари порталидаги хизматлар сони 250 тадан ошди. Хизматлардан 28 миллион маротабадан кўпроқ фойдаланилган, шундан 88,93 фоизи жисмоний шахслар, 11,07 фоизи юридик шахсларга тўғри келмоқда.
Электрон хизматларнинг 35 таси мобил иловаларда тақдим этилмоқда.
Вебинар давомида иштирокчилар 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадлари йўналишидаги инновацион ва рақамли ҳукумат соҳасини ривожлантириш бўйича асосий тушунчалар, воситалар ва ёндашувлар билан танишдилар, COVID-19 пандемияси шароитида рақамли ўзгаришлар, инновациялар ва рақамли ҳукуматни қайта шакллантириш имкониятларини ўзаро баҳолашди.
Онлайн тадбир Марказий Осиё мамлакатларининг рақамли ривожланиш, сифатли электрон хизматларни тақдим этиш бўйича ўзаро тажриба алмашиши билан ҳам муҳим аҳамият касб этди.
Иштирокчилар томонидан БМТнинг Марказий Осиё мамлакатлари бўйича 2020 йилги маълумотлари асосий натижаларини алоҳида кўриб чиқилиб, мазкур тадқиқот методологиясини келгусида такомиллаштириш бўйича тавсиялар муҳокама қилинди.

Инновации, цифровое правительство и оказание госуслуг: представители Узбекистана приняли участие в международном вебинаре
3-5 августа текущего года Департаментом по экономическим и социальным вопросам ООН (UN DESA), Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана и АО «Зерде Холдинг» организован вебинар на тему «Инновации, цифровое правительство и оказание госуслуг для устойчивого развития в Центральной Азии».
На семинаре обсуждались тренды и тенденции 2022 года на основе исследований ООН, трансформация электронного правительства в Центральной Азии (Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан) в условиях пандемии COVID-19, предоставление качественных электронных услуг и глобальное и региональное сотрудничество.
В вебинаре приняли участие заместитель Генерального секретаря ООН Лю Жэнминь, Руководитель по цифровому правительству Департамента по экономическим и социальным вопросам ООН Винченцо Акуаро, министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана Багдат Мусин и представители госорганов по цифровизации стран Центральной Азии. Узбекистан на мероприятии представлял первый заместитель министра информационных технологий и коммуникаций Олег Пекось.
В ходе трехдневного вебинара было проведено в общей сложности шесть сессий, на которых эксперты UN DESA и представители Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана представили информацию о цифровом развитии в своих странах, в частности об электронном правительстве.
В презентации была представлена подробная информация о процессах цифровой трансформации в Узбекистане. В частности, представлена информация по таким вопросам, как:
- Состояние развития телекоммуникационной инфраструктуры Узбекистана;
- «Цифровой Узбекистан-2030»;
- Проекты электронного правительства;
- Развитие услуг электронного правительства;
- Итоговые показатели для рейтинговой оценки реализации проектов по развитию цифровой экономики и электронного правительства в органах государственного и экономического управления;
- Предоставление цифровых государственных услуг через единое окно;
- Предоставление цифровых государственных услуг;
- Работа, проводимая в стране по перспективным задачам.
Инфраструктура ИКТ
Согласно данным, в 2020-2022 годах пропускная способность международных интернет-каналов в Узбекистане достигнет 4200 Гбит/с. По состоянию на 2020 год социальные объекты: 70 процентов школ, 100 процентов дошкольных и медицинских учреждений подключены к оптоволоконным сетям. К 2021 году планируется подключить все общеобразовательные школы к оптоволоконным сетям.
В настоящее время в детских садах Узбекистана насчитывается 2 тыс. компьютеров, в школах – 65 тыс.
В 2020 году общая протяженность сетей широкополосного доступа (КПУ) в Узбекистане составило 55,6 тысячи километров, а степень покрытия – 70 процентов. Планируется увеличить этот показатель до 70 тысяч километров в 2022 году, 120 тысяч километров в 2025 году и 250 тысяч километров в 2030 году.
Электронное праительство
OneID (id.egov.uz) — это единая система идентификации с более чем 800 000 пользователей. К нему подключено свыше 60 систем.
Межведомственная интегрированная платформа обеспечивает обмен информацией между государственными системами. К платформе подключено 124 веб-сервиса 110 государственных информационных систем, а в 2020 году обработано более 475 миллионов запросов.
В настоящее время ведутся работы по модернизации интегрированной платформы и переводу ее на новую архитектуру. Также планируется запустить второй экземпляр платформы для прямого общения госструктур и предпринимателей.
Количество транзакций через единую биллинговую систему электронного правительства в 2017 году составило 16,6 тысячи и 20 млрд. сумов. В 2020 году этот показатель достиг 16,7 миллиона и 1,6 трлн. сумов.
Сегодня в более чем 500 почтовых отделениях Узбекистана запущены услуги электронного правительства.
Количество услуг на едином портале интерактивноых государственных услуг превысило 250. Услугами воспользовались более 28 миллионов раз, из них 88,93 процента – физические и 11,07 процентов – юридические лица.
В мобильных приложениях представлено 35 видов электронных услуг.
В ходе вебинара участники ознакомились с основными понятиями, инструментами и подходами к развитию инноваций и цифрового правительства в направлении целей в области устойчивого развития на период до 2030 года, провели взаимную оценку цифровых изменений, инноваций и возможностей преобразования цифрового правительства в период пандемии COVID-19.
Онлайн-мероприятие также сыграло важную роль возможностью обмена опытом между странами Центральной Азии в области цифрового развития и предоставления качественных электронных услуг.
Участники рассмотрели основные результаты данных ООН по Центральной Азии в 2020 году и обсудили рекомендации по дальнейшему совершенствованию методологии исследования.