5-aprel kuni Namangan shahrida yashovchi S.A.Mamadaliyev tuman prokurori nomiga ariza bilan murojaat qilgan. Unda Chortoq tumanida onasi Mamadaliyeva Nasiba qaramog‘ida bo‘lgan voyaga yetmagan farzandi Asatillayeva M. shu kuni ertalab Chortoq tuman XTBga qarashli 47-sonli umumta’lim maktabiga ketib, qaytib kelmasdan bedarak yo‘qolganligini ma’lum qilgan. Bu haqda viloyat prokuraturasi xabar bermoqda.
Mazkur holat yuzasidan tuman prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilib, voyaga yetmagan M.Asatillayevaning yashash xonadoni ko‘zdan kechirilib, tegishli protsessual hujjatlar rasmiylashtirilgan.
Shundan so‘ng, JKning 97-moddasi 2-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida 6 aprel kuni voyaga yetmagan M.Asatullayevaning jasadi “Katta Namangan” kanali ustidan o‘tgan ko‘prik ostining suv oqimi past bo‘lgan qismidan tashqi tan jarohatlarsiz topilgan.
Tergov harakatlari davomida voyaga yetmagan M.S.Asatullayevani 2021-yil 5-aprel kuni soat 10:30da kelinoyisi 1999-yilda tug‘ilgan Qodirjonova Feruza Komiljon qizi maktabdan olib chiqib ketganligi va Chortoq tumani, A.Navoiy MFY, M.Ulug‘bek ko‘chasidan oqib o‘tgan “Katta Namangan kanali”ga olib borib, suvga itarib yuborganligi aniqlangan.

В канале в Намангане нашли тело пропавшей без вести школьницы. Невестка семьи подозревается в убийстве
5 апреля житель города Намангана Мамадалиев С.А. обратился в районную прокуратуру с заявлением, в котором просил оказать помощь в поиске пропавшей без вести несовершеннолетней дочери Асатуллаевой М.С., которая ушла утром в школу №47 в Чартакском районе и не вернулась. Об этом сообщили в областной прокуратуре.
В ходе доследственных мероприятий по данному делу, был осмотрен дом, в котором проживала несовершеннолетняя Асатуллаева М.С., и оформлены все соответствующие документы. Было возбуждено уголовное дело в соответствии с п. «в» ч. 2 статьи 97 Уголовного кодекса (умышленное убийство).
В результате оперативно-поисковых мероприятий, 6 апреля возле моста, проходящего через канал «Катта Наманган», было обнаружено тело Асатуллаевой М.С. без внешних повреждений.
Выяснилось, что 5 апреля в 10:30 часов супруга брата девочки Кадыржанова Ф.К., 1999 года рождения, забрала девочку из школы и столкнула в канал.
В настоящее время Кадыржанова Ф.К. была задержана и привлечена в уголовное дело в качестве подозреваемой. Следствие продолжается.