Hokim o‘rinbosari qamoqqa olindi
Davlat xavfsizlik xizmatining Andijon viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Baliqchi tumani hokimligi zahirasida bo‘lgan 3,75 gektar yer maydonining 1,75 gektarini “E-auksion” orqali arzon narxda olib berish, qolgan 2 gektarini esa 2019 yildagi sana bilan tuman hokimining qarorini tayyorlab, xaridor nomiga rasmiylashtirib berish evaziga 30 ming AQSh dollari olgan vaqtlarida tuman Uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limi bosh mutaxassisi va tibbiy xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan MChJ xodimi ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Shuningdek, tergovga qadar tekshiruv davomida, ular ushbu masalani tuman hokimining o‘rinbosari orqali hal etishlari aniqlanib, tezkor tadbir davom ettirildi va mazkur mansabdor shaxs 30 ming AQSh dollarini olgan vaqtida ushlandi.
Hozirda ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tuman hokimi o‘rinbosari va Uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limi bosh mutaxassisiga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

В Андижане поймали замхокима на крупной взятке
В Андижанской области задержан заместитель хокима Балыкчинского района при получении взятки в размере 30 тысяч долларов, сообщает пресс-служба Службы государственной безопасности (СГБ). В ходе операции также задержаны главный специалист районного отдела коммунального хозяйства и сотрудник компании, предоставляющей медицинские услуги.
По данным следствия, задержанные пытались продать 1,75 гектара земли из 3,75 гектаров, находящихся в резерве хокимията, через платформу «E-auksion» по заниженной цене. Оставшиеся 2 гектара они планировали оформить на покупателя с поддельным решением хокима от 2019 года. Все это они намеревались осуществить с помощью заместителя хокима района, который был задержан при получении взятки.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело, и суд избрал меру пресечения в виде заключения под стражу.