Inspektorlarga hujum qilganlar qamoqqa olindi
Toshkent viloyatida brakonerlar ekologiya inspektorlariga hujum qilib, ularni suvga cho‘ktirmoqchi bo‘lishgani xabar qilingandi.
Bosh prokuratura xabariga ko‘ra, voqea joyidan qochib ketgan huquqbuzarlar qo‘lga olingan.
Qayd etilishicha, joriy yilning 29 aprel kuni Toshkent viloyat Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi xodimlari tomonidan Sirdaryo daryosi oqimi bo‘ylab ekologik nazorat tadbirlari o‘tkazilgan.
Tekshirish davomida daryoning Oqqo‘rg‘on tumani, «Eltamg‘ali» MFY, Ko‘rik qishlog‘idan oqib o‘tuvchi qismida 2 nafar fuqaro tomonidan  motorli qayiq va to‘r yordamida «O‘zbekiston Respublikasida ov qilish Qoidalari»ga zid ravishda baliq ovlanayotganligi aniqlangan.
Brakonerlardan ov qilishni to‘xtatish so‘ralganida, ular ekologiya inspektorlariga qayiq eshkaklari bilan hujum qilib, ularni urib suvga yiqitishgan va voqea joyidan qochishgan.
Oqqo‘rg‘on tuman prokuraturasi tomonidan 2 may kuni yuqoridagi 2 nafar shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 219-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

Задержаны браконьеры, которые напали на экоинспекторов
Прокуратура Аккурганского района возбудила уголовное дело против двух браконьеров, которые напали на инспекторов экологии. Уголовное дело инициировано в соответствии со второй частью статьи 219 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, касающейся сопротивления представителям власти или лицам, выполняющим гражданский долг. В качестве меры пресечения применено задержание.
29 апреля инспекторы Сырдарьинского водобассейнового филиала Управления экологии Ташкентской области осуществляли контрольные мероприятия на правом берегу реки Сырдарья. В ходе одного из таких мероприятий они столкнулись с нападением со стороны браконьеров.
Подвергнувшись нападению в районе реки Сырдарья, текущей по территории Аккурганского района, инспекторы обнаружили незаконную ловлю рыбы группой неизвестных лиц с применением рыболовных сетей и моторной лодки.
С целью предотвращения дальнейших нарушений инспекторы Сырдарьинского водобассейнового филиала направились на моторной лодке к нарушителям, которые совершили нападение на инспекторов, сталкивая их в воду.
Браконьеры затем подожгли резиновую лодку с целью утопить инспекторов. Однако инспекторы, обладая необходимыми навыками, сумели доплыть до берега. Увидев это, преступники скрылись с места происшествия.