Maktabda o‘qituvchini urgan ayolga jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Joriy yil 15 oktyabr kuni Xorazm viloyatining Xonqa tumanidagi 36-son umumiy o‘rta ta’lim maktabida o‘quvchining onasi S.R. va o‘qituvchi G.R. (ayol) o‘rtasida ziddiyat kelib chiqib, urishib ketishgan.
Ushbu holat yuzasidan ichki ishlar organi tomonidan surishtiruv harakatlari olib borilib, fuqaro S.R.ga Ma’muriy javobagarlik to‘g‘risidagi kodeksining 41 (Tuhmat) va 52 (Yengil tan jarohati yetkazish) moddalari 2-qismi, G.R.ga nisbatan MJtKning 52-moddasi 1-qismi bilan ma’muriy huquqbuzarlikka oid ish qo‘zg‘atilib, to‘plangan hujjatlar ko‘rib chiqish uchun sudga yuborilgan.
Mazkur qaror prokuratura tomonidan nazorat tartibida o‘rganilib, asossiz bo‘lganligi sababli bekor qilingan va 18 noyabr kuni fuqaro S.R.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda jinoyat ishi tergov harakatlarini o‘tkazish uchun ichki ishlar organiga yuborilgan. Jinoyat ishi tergovi Xorazm viloyati prokuraturasi tomonidan nazoratga olingan, deyiladi Bosh prokuratura xabarida.

В Хорезме мать ученика устроила драку с учительницей
Накануне в социальных сетях распространилось видео, на котором мать ученика ворвалась в класс и устроила конфликт с учителем, обвиняя ту в применении физической силы к её сыну. Драка произошла на глазах у учеников младших классов, которые с криками выбежали из класса.
В Управлении дошкольного и школьного образования Хорезмской области сообщили, что инцидент произошел 15 октября в общеобразовательной школе №36 Ханкинского района.
По данным Генпрокуратуры, против матери ученика, гражданки С.Р, устроившей конфликт в школе, было возбуждено административное дело по статье 41 (Клевета) и части 2 статьи 52 (Причинение легкого телесного повреждения) Административного кодекса. Также против учительницы Г.Р. было возбуждено административное дело по части 1 статьи 52 Административного кодекса. Собранные документы были направлены в суд.
Данное решение было изучено прокуратурой и отменено из-за необоснованности. 18 ноября против гражданки С.Р. возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 277 (Хулиганство) Уголовного кодекса.