«O‘zmilliybank» AJ mijozlarni hushyorlikka chorlaydi
So‘nggi paytlarda kiberfiribgarlar tomonidan o‘zlarini O‘zmilliybankning «Mijozlarga xizmat ko‘rsatish bo‘limi» xodimlari sifatida tanishtirib, fuqarolardan shaxsiy ma’lumotlarini so‘rash va bu savollarga javob olingach, mijozlarning hisob raqamlaridagi mavjud mablag‘larni o‘zlashtirish holatlari kuzatilmoqda.
«O‘zmilliybank» AJ mijozlarni hushyorlikka chaqirgan holda, bankda «Mijozlarga xizmat ko‘rsatish bo‘limi» mavjud emasligi (shunga o‘xshash «Mijozlarga xizmat ko‘rsatish markazi» mavjud) asosiysi, bank xodimlari tomonidan ularga tegishli bo‘lgan shaxsiy ma’lumotlar hamda telefon xabarnomasiga kelgan kodni so‘rab murojaat etmasligini ma’lum qiladi.
Agarda firibgarlar tomonidan xuddi shunday o‘zini bank xodimi sifatida ishonchli tarzda tanishtirib, fuqaroga oid bo‘lgan ma’lumotlarni so‘rash va yuborilgan kodni aytish bo‘yicha talab qo‘yiladigan bo‘lsa, mijozlar ushbu holatga oydinlik kiritish uchun bankning rasmiy veb saytiga yoki ishonch raqamlariga qo‘ng‘iroq qilishlari hamda firibgarlar aldovini fosh etishlari mumkin.
Fuqarolar har qanday holatda ham shaxsiy ma’lumotlarini uchinchi shaxsga oshkor etmasliklari ularni firibgarlar tuzog‘idan xalos etadi.

Национальный банк призывает своих клиентов к бдительности
В последнее время наблюдаются случаи, когда кибер-мошенники, представившись сотрудниками «Отдела обслуживания клиентов» НБУ, запрашивают у граждан их персональные данные и, получив ответы на свои вопросы, присваивают имеющиеся средства на счетах клиентов.
Национальный банк призывая своих клиентов к бдительности, сообщает, что в банке нет «Отдела обслуживания клиентов», а главное, что персонал банка не запрашивает у клиентов персональные данные и код, пришедший на телефон уведомлением.
Если мошенники так же уверенно идентифицируют себя как сотрудник банка, запрашивают информацию, относящуюся к гражданину, и требуют сообщить отправленный код, клиенты могут обратиться на официальный сайт банка или позвонить по номерам доверия, чтобы прояснить ситуацию, а также разоблачить обман мошенников.
Граждане ни в коем случае не должны раскрывать свои личные данные третьим лицам! Это предотвратит их становление жертвами мошенничества.