O‘zbekistonning turli hududlarida yer maydonlarini jami 500 ming AQSh dollaridan ortiq mablag‘ga noqonuniy sotmoqchi bo‘lgan shaxslar ushlandi.
Xorazm viloyati. Xiva shahrida bog‘dorchilik yo‘nalishida faoliyat yurituvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbari MChJning 19,9 gektar yer maydonini go‘yoki 30 gektar ekanligini aytib, uni mansabdor tanishlari orqali xaridor nomiga rasmiylashtirib berish evaziga 120 ming AQSh dollari hamda 80 sotix qismida ko‘p qavatli turar-joy binosi qurishga ruxsat olib berish uchun 60 ming AQSh dollari, jami 180 ming AQSh dollari talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Xorazm viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan viloyat Ichki ishlar boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda MChJ rahbari talab qilingan pul mablag‘ini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Farg‘ona viloyati. Kadastr agentligining Qo‘qon shahar bo‘limi yetakchi inspektori dehqonchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jalikka 2024-yilda Farg‘ona viloyati hokimligi tomonidan 5,8 gektar sug‘oriladigan yer maydoni ajratilishida va unda yengil tipdagi issiqxona tashkil etishi bo‘yicha tegishli qaror chiqarilishida yordam berganligini ro‘kach qilib, ushbu masalani hal etishda ko‘maklashgan mansabdor tanishlariga pul mablag‘lari berishi kerakligini aytib, fermer xo‘jalikning ish yurituvchisidan 150 ming AQSh dollari talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda kadastr inspektori ushbu pul mablag‘ini olgan vaqtida ushlandi.
Toshkent viloyati. Angren shahrida yashovchi, 1987-y.t., muqaddam bir necha marotaba sudlangan shaxs shahar hududida joylashgan hamda bog‘dorchilikka mo‘ljallangan 18 sotix yer maydonini va unga tutash bo‘lgan Ohangaron o‘rmon xo‘jaligi fondiga qarashli 2 gektar yer maydonini 100 ming AQSh dollariga sotishini hamda 21 ming AQSh dollari evaziga kadastr tizimida ishlovchi tanishlari orqali xaridor nomiga rasmiylashtirib berishini aytadi.
Lekin, so‘ralgan 121 ming AQSh dollarini olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari tomonidan uning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yildi.
Surxondaryo viloyati. «To‘palang-Qoratog‘» Irrigatsiya tizimlari boshqarmasining To‘palang gidrouzeli bo‘limi xodimi Sariosiyo tumani hududidan kesib o‘tuvchi daryo va kanal muhofaza yer maydoni bo‘lgan 32 sotix yerni 73 500 AQSh dollari evaziga shaxsiy mulk sifatida xaridor nomiga rasmiylashtirib berishini aytib, 70 ming AQSh dollari va 39 mln so‘m olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan ushlandi.

В различных регионах Узбекистана задержаны лица, которые пытались незаконно продать земельные участки на общую сумму более 500 тысяч долларов США.
Хорезмская область. В городе Хива руководитель общества с ограниченной ответственностью, действующего в сфере садоводства, заявил, что земельный участок МЧЖ площадью 19,9 гектара якобы составляет 30 гектаров, и потребовал 120 тысяч долларов США за его оформление на имя покупателя через своих знакомых должностных лиц. Кроме того, он запросил ещё 60 тысяч долларов США за получение разрешения на строительство многоэтажного жилого дома на 80 сотках этого участка — всего 180 тысяч долларов США.
Сотрудники Управления Службы государственной безопасности по Хорезмской области в сотрудничестве с Областным управлением внутренних дел задержали руководителя ООО с вещественными доказательствами в момент получения запрошенной денежной суммы в ходе проведённого оперативного мероприятия.
Ферганская область. Ведущий инспектор Кокандского городского отделения Агентства кадастра, сославшись на то, что он оказал содействие в выделении 5,8 гектара орошаемой земли фермерскому хозяйству, специализирующемуся на земледелии, решением хокимията Ферганской области в 2024 году, а также в принятии соответствующего постановления о создании на этом участке теплицы лёгкого типа, потребовал от делопроизводителя фермерского хозяйства 150 тысяч долларов США, заявив, что эти деньги предназначены для передачи его знакомым должностным лицам, помогавшим в решении данного вопроса.
Сотрудники Управления Службы государственной безопасности по Ферганской области в сотрудничестве с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями задержали кадастрового инспектора в момент получения указанной денежной суммы в ходе проведённого оперативного мероприятия.
Ташкентская область. Проживающий в городе Ангрен, ранее неоднократно судимый гражданин, 1987 года рождения, предложил продать 18 соток земли, предназначенной для садоводства и расположенной на территории города, а также прилегающие 2 гектара земли, принадлежащие фонду Охангаронского лесного хозяйства, за 100 тысяч долларов США. Кроме того, он заявил, что за 21 тысячу долларов США оформит эти участки на имя покупателя через своих знакомых, работающих в системе кадастра.
Однако, в момент получения запрошенных 121 тысячи долларов США сотрудники Службы государственной безопасности и Департамента при Генеральной прокуратуре пресекли его незаконные действия.
Сурхандарьинская область. Сотрудник отдела Топаланг гидроузла Управления ирригационных систем «Топаланг-Қоратоғ» предложил оформить 32 сотки земли, являющейся охранной территорией реки и канала на территории района Сариасия, как личную собственность на имя покупателя за 73 500 долларов США. В момент получения 70 тысяч долларов США и 39 миллионов сумов его задержали сотрудники Службы государственной безопасности, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и органов внутренних дел.