O‘zbekistonda «Sharq-Aksilterror – 2024» mashg‘ulotlari o‘tkaziladi
2024 yilning 4-5 sentyabr kunlari Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti Mintaqaviy aksilterror tuzilmasining o‘ninchi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi hamda Mustaqil davlatlar hamdo‘stligining terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash bo‘yicha ikkinchi konferensiyasi bo‘lib o‘tadi.
Unda ShHT va MDHga a’zo davlatlarning vakolatli organlari, MDH organlarining ishchi tuzilmalari, xalqaro tashkilotlar, shuningdek, terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash muammolarini o‘rganishga jalb qilingan ta’lim va ilmiy-tahliliy tashkilotlar delegatsiyalarining ishtirok etishi kutilmoqda.
Konferensiyada BMT, MDH ATM, Interpol, YEOG, OHICHK va boshqa tashkilotlar vakillari ham qatnashadi.
Konferensiyadan ko‘zlangan asosiy maqsad terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni o‘zaro almashish, bu boradagi xalqaro hamkorlikni takomillashtirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish, ishtirokchilarning xavfsizlikka nisbatan bo‘ladigan yangi tahdidlarga nisbatan umumiy tushuncha va yondashuvlarini shakllantirishdan iborat.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan MDH ATMning muvofiqlashtiruvida Hamdo‘stlik mamlakatlari vakolatli organlarining «Sharq-Aksilterror – 2024» qo‘shma aksilterror mashg‘ulotlari o‘tkaziladi.
Mashg‘ulotlardan ko‘zlangan maqsad muhim infratuzilma ob’yektlari va odamlar gavjum bo‘lgan joylarda terrorchilik harakatlarini aniqlash va bartaraf etish bo‘yicha qo‘shma aksilterror tadbirlarini o‘tkazishda MDHga a’zo davlatlar vakolatli organlari faoliyatini takomillashtirishdan iborat.

В Ташкенте пройдет антитеррористическое учение «Восток-Антитеррор – 2024»
4-5 сентября 2024 года в городе Ташкенте будет проводиться Десятая международная научно-практическая конференция Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества и Вторая конференция Содружества независимых государств по борьбе с терроризмом и экстремизмом.
В них намечается участие делегаций компетентных органов государств, входящих в ШОС и СНГ, рабочих структур органов СНГ, международных организаций, а также учебных и научно-аналитических организаций, задействованных в изучении проблем противодействия терроризму и экстремизму.
Также на конференции примут участие представители ООН, АТЦ СНГ, Интерпола, ЕАГ, СВМДА и др.
Основной целью проведения конференции является обмен передовым опытом по противодействию терроризму и экстремизму, выработка мер по совершенствованию международного сотрудничества в данном направлении, формирование единого понимания и подходов участников к новым вызовам и угрозам безопасности.
Кроме того, Службой государственной безопасности Республики Узбекистан при координирующей роли АТЦ СНГ будет проводиться совместное антитеррористическое учение компетентных органов стран Содружества «Восток-Антитеррор – 2024».
Целью учений является совершенствование деятельности компетентных органов государств-участников СНГ при проведении совместных антитеррористических мероприятий по выявлению и пресечению терактов на объектах критически важной инфраструктуры и в местах массового пребывания людей.