Termiz shahrida Surxondaryo viloyati va tumanlar hokimlari, sektorlar rahbarlari, respublikadan kelgan mutasaddilar, faollar ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida hududlardagi holatga tanqidiy baho berdi.
— Siyosatimizning mazmuni, maqsadi oddiy: mehnat qilsang, rohat ko‘rasan. Davlat shu mehnatga, emin-erkin ishlashga sharoit yaratib berishi shart. Shu maqsadda qarorlar qabul qilinyapti, yo‘nalishlar belgilab berilyapti. Lekin quyi tizimda ularni bajaradigan saviyali rahbar kam. Hokim tayyorlash maktabini yaratdikmi degan savolga ijobiy javob yo‘q. Soha va tarmoqlarning hududiy rahbarlari «qotib qolgan», — dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari o‘sish sur’atlari viloyatning haqiqiy salohiyati uchun hali yetarli emasligini ta’kidladi.
— Joriy yilda viloyatga uchinchi bor tashrif buyurishimizning sababi Surxondaryo misolida barcha rahbarlarga hududlarning o‘ziga xos xususiyatlari va imkoniyatlarini hisobga olib, ularni jadal rivojlantirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlar va o‘sish nuqtalarini aniqlash hamda to‘liq ishga solishni ko‘rsatib berishdir, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Har bir vazir, soha va tarmoqlar rahbarlariga bu yil yakunigacha va kelgusi yilda Surxondaryo uchun nimalar qilishini aniq yozib, viloyat hokimligiga taqdimot qilish bo‘yicha topshiriq berildi.

Шавкат Мирзиёев: Руководители сфер и отраслей на местах «закостенели»
В городе Термезе проходит совещание актива Сурхандарьи с участием хокимов области и районов, руководителей секторов, ответственных лиц сфер и отраслей.
В начале своего выступления Президент Республики Узбекистан дал критическую оценку ситуации в регионах.
- Цель и содержание нашей политики обычны: кто трудится, тот получает отрадную жизнь. Государство обязано создать такие условия, при которых человеку свободно работается. С этой целью принимаются акты, определяются приоритеты. Но в нижнем звене мало руководителей, которые способны их выполнять. Создали ли мы школу подготовки хокимов? Нет положительного ответа на этот вопрос. Руководители сфер и отраслей «закостенели», - сказал Президент.
Глава государства отметил, что темпы роста области все еще не соответствуют ее реальному потенциалу.
- Причина нашего вот уже третьего за текущий год приезда в область - показать всем руководителям на примере Сурхандарьи, как выявлять и полностью задействовать приоритетные направления и точки роста для ускоренного развития регионов, учитывая их особенности и возможности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Всем министрам, руководителям сфер и отраслей поручено подготовить и представить хокимияту области конкретные предложения по развитию региона до конца года и в следующем году.