Toshkentdagi «Izza» qurilish bozorida yong‘in ro‘y berdi.
21-fevral soat Toshkent shahar, Uchtepa tumani, Qovunchi ko‘chasida joylashgan qurilish maxsulotlari sotish bozorida yong‘in solir bo‘lganligi to‘g‘risida Toshkent shahar FVBBga xabar kelib tushgan.
Yong‘in oqibatida tan jarohati olgan fuqarolar bo‘yicha ma’lumot kelib tushmagan.
Yong‘in joyiga Favqulodda vaziyatlar vaziri Azizbek Ikramov yetib borgan.
Yong‘in natijasida bozor hududidagi 200 kv.m maydonda joylashgan rom va eshik mahsulotlari yonib zararlangan. Qutqaruvchilarning yong‘inni tezkorlik bilan bartaraf etishi natijasida bozorning 2000 kv.m maydoni saqlab qolindi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilning 16-fevral kuni mazkur bozor Davlat yong‘in nazorati organi tomonidan tegishli tartibda tekshiruvdan o‘tkazilgan. Tekshiruv davomida yong‘in xavfsizligi qoidalarining bir qator buzilish holatlari aniqlangani sababli, kamchiliklar bartaraf etilguniga qadar bozorning ish faoliyati to‘xtatilib, 3 kun muddatga elektr ta’minotidan uzilgan.
Bozor ma’muriyati tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘limiga aniqlangan barcha kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan kafolat xati taqdim etgan. Biroq, afsuski, ushbu qoidabuzarliklar o‘z vaqtida to‘liq bartaraf etilmagani oqibatida yong‘in kelib chiqqan.

В Ташкенте вспыхнул пожар на рынке стройматериалов «Изза».
Как сообщило МЧС, 21 февраля в 05:09 в ГУЧС поступило сообщение о пожаре на рынке строительных материалов, расположенном на улице Ковунчи в Учтепинском районе столицы.
Ликвидацией пожара лично руководил министр чрезвычайных ситуаций Азизбек Икрамов.
Пламя охватило изделия из рам и дверей на площади 200 кв.м. От огня удалось спасти около 2000 кв. м площади рынка.
В МЧС отметили, что 16 февраля текущего года на данном рынке была проведена проверка и выявлен ряд нарушений правил пожарной безопасности. В связи с этим работа рынка была приостановлена до устранения недостатков, а электроснабжение отключено на три дня.
Администрация рынка представила в районный отдел чрезвычайных ситуаций гарантийное письмо об устранении выявленных нарушений. Однако, к сожалению, из-за того что данные нарушения не были полностью устранены своевременно, произошёл пожар.