Saylov-2019: partiyalar, kuzatuvchilar va OAV qanday ishlaydi?
2019-yil 5-oktyabr kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Markaziy saylov komissiyasining a’zolari, siyosiy partiyalar hamda OAV vakillari ishtirok etdilar.
Majlis kun tartibidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqotini olib borish tartibi to‘g‘risidagi, siyosiy partiyalar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining kuzatuvchilari to‘g‘risidagi hamda saylov kampaniyasi davrida ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarni tasdiqlash kabi masalalar o‘rin oldi.
Aytish joiz saylovoldi tashviqoti deputatlikka nomzodlar tegishincha O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga saylov o‘tkazuvchi viloyat tuman va shahar saylov komissiyalari tomonidan nomzodlarni ro‘yxatga olish uchun belgilangan oxirgi kunning ertasidan e’tiboran boshlanadi va ovoz berish boshlanishidan bir kun oldin to‘xtatiladi.
Saylovoldi tashviqoti o‘tkazilayotganda deputatlikka nomzodlar va siyosiy partiyalarga bir xil hajmdagi efir vaqti va chop etish maydoni bepul taqdim etilishi orqali ularga davlat OAVdan foydalanishda teng imkoniyat beriladi.
Bepul efir vaqtidan siyosiy partiyalar vakillari va deputatlikka nomzodlar ommaviy debatlar, munozaralar, matbuot anjumanlari, intervyu, chiqishlar, saylovchilar yig‘ilishlari, nomzod to‘g‘risida roliklar joylashtirish va hokazolar uchun foydalanishi mumkin.
Deputatlikka nomzodlarga va ularning ishonchli vakillariga saylovoldi tashviqotini olib borishda saylovchilar bilan uchrashuvlar o‘tkazish uchun teng sharoitlar beriladi. Saylovchilar bilan uchrashuvlar nomzodlar va ularning ishonchli vakillari tomonidan mustaqil ravishda o‘tkaziladi. Nomzod yoki uning ishonchli vakili boshqa nomzod yoki uning ishonchli vakili bilan birgalikda saylovchilar bilan uchrashuvlar o‘tkazishga yoxud boshqa nomzod tomonidan tashkil etilgan saylovchilar bilan uchrashuvlarda ishtirok etishga haqli.
Majlisda siyosiy partiyalar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining kuzatuvchilari to‘g‘risidagi nizom ham ko‘rib chiqildi.
Undagi asosiy yangilik, demokratik saylovlar bo‘yicha xalqaro standartlar talablariga to‘la mos keladigan norma kiritildi. Unga ko‘ra, mamlakatimiz demokratik saylov tizimida ilk marotaba fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan ham kuzatuvchilar ishtirok etishi mumkin bo‘ldi.
Saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda, shuningdek, har bir saylov uchastkasida saylov kuni ovoz berish va ovozlarni sanab chiqish jarayonlarida kuzatuvchi qatnashish huquqiga ega. Kuzatuvning maqsadi saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda, shu jumladan saylov kuni ovoz berish va ovozlarni sanab chiqish jarayonlarida saylov qonunchiligiga rioya etilishi ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishdan iborat.
Siyosiy partiya a’zosi yoki tarafdori yoxud siyosiy partiyaga xayrixoh bo‘lgan har qanday O‘zbekiston Respublikasining 18 yoshga to‘lgan fuqarosi siyosiy partiyadan kuzatuvchi bo‘lishi mumkin. Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli), uning o‘rinbosari, maslahatchisi, shuningdek fuqarolar yig‘ini organlarining boshqa mansabdor shaxslari kuzatuvchi bo‘lishi mumkin.
Komissiya a’zolari saylov kampaniyasi davrida ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi masalasini ham ko‘rib chiqishdi. Unga ko‘ra OAV vakillari saylov kampaniyasi davrida xolis axborotlarni keng, tezkor va erkin tarqatish, shuningdek o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda tashkil etishi uchun akkreditatsiya qilinadi.
OAV vakillari saylov kampaniyasi boshlanganligi rasman e’lon qilingan kundan boshlab, qoida tariqasida, saylovga kamida o‘n besh kun qolgunga qadar MSK, viloyat, tuman va shahar saylov komissiyalariga ularni akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risida murojaat qilishlari mumkin.
Majlisda shuningdek, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlariga saylov o‘tkazuvchi saylov komissiyalarini tuzish natijalari ko‘rib chiqildi.

Выборы-2019: Как работают политические партии, наблюдатели и СМИ?
5 октября Центральная избирательная комиссия провела очередное заседание, в котором приняли участие члены Центральной избирательной комиссии, представители политических партий и средств массовой информации.
В рамках повестки дня заседания было утверждено положение о порядке предвыборной агитации депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, областных, районных и городских Советов депутатов, наблюдателей от политических партий и органов местного самоуправления.
Следует отметить, что избирательная кампания начинается со дня, следующего за последним днем регистрации кандидатов Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, областными и районными избирательными комиссиями по выборам в областные, районные и городские советы депутатов.
Во время предвыборной кампании кандидаты и политические партии имеют равный доступ к государственным средствам массовой информации благодаря предоставлению одинакового количества бесплатного эфирного времени и печатного пространства.
Свободное эфирное время может быть использовано политическими партиями и кандидатами для публичных дебатов, пресс-конференций, интервью, выступлений, встреч избирателей, размещения кандидатов и так далее.
Кандидатам в депутаты и их доверенным лицам предоставляются равные условия для встреч с избирателями в ходе их избирательной кампании. Встречи с избирателями проводятся кандидатами и их доверенными лицами самостоятельно. Кандидат или его доверенное лицо имеет право проводить встречи с избирателями или участвовать во встречах с избирателями, организованных другим кандидатом.
На заседании также были рассмотрены положения о наблюдателях политических партий и представителей органов гражданского самоуправления. Основным новым дополнением здесь является введение нормы, соответствующей международным стандартам демократических выборов. В соответствии с этим, наблюдатели от гражданского самоуправления также могут впервые участвовать в демократической избирательной системе страны.
Наблюдатель имеет право участвовать во всех подготовительных и проводимых выборах, а также во время голосования и в день голосования на каждом избирательном участке. Цель наблюдения состоит в том, чтобы осуществлять общественный контроль за соблюдением избирательного законодательства при любой подготовке и проведении выборов, в том числе в день голосования и подсчета голосов.
Наблюдатель от политической партии может быть членом или сторонником политической партии или любого гражданина Республики Узбекистан, выступающего за политическую партию. Председатель (старейшина) собраний граждан, его заместитель, советник, а также другие должностные лица органов самоуправления граждан могут быть наблюдателями избирательного процесса.
Члены комиссии также рассмотрели порядок аккредитации представителей СМИ во время избирательной кампании. Согласно порядку, представители СМИ будут аккредитованы для широкого, быстрого и бесплатного распространения объективной информации в ходе избирательной кампании, а также для организации своей деятельности в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
Представители СМИ, как правило, могут обращаться в ЦИК, областные, районные и городские избирательные комиссии для их аккредитации, со дня официального запуска избирательной кампании, как минимум за пятнадцать дней до выборов.
На собрании также были рассмотрены итоги формирования избирательных комиссий по выборам в областные, районные и городские кенгаши народных депутатов.