Janubiy Koreyaga tashrif sanasi ma’lum bo‘ldi
Prezident Mun Chje In va O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Seulda ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan sammit o‘tkazadi.
Davlat rahbari 16 dekabr kuni uch kunlik davlat tashrifi bilan Janubiy Koreyaga boradi. 17 dekabrda sammit bo‘lib o‘tadi.
2022 yilda Janubiy Koreya va O‘zbekiston diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadi. Sammitda ikki xalq o‘rtasidagi «kelajakka yo‘naltirilgan va o‘zaro manfaatli» hamkorlikni chuqurlashtirish chora-tadbirlari muhokama qilinishi kutilmoqda.
Mirziyoyev 2017 yilda Janubiy Koreyaga davlat tashrifi bilan borgan va Milliy Assambleyada nutq so‘zlagan edi.

Шавкат Мирзиёев посетит Южную Корею на следующей неделе
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит Южную Корею на следующей неделе, сообщает южнокорейское агентство Yonhap News.
«Президенты Мун Чжэ Ин и Шавкат Мирзиёев проведут саммит в Сеуле на следующей неделе, поскольку две страны стремятся укрепить двустороннюю дружбу и сотрудничество», - говорится в сообщении.
Трехдневный государственный визит Мирзиёева в Южную Корею стартует 16 декабря, а саммит состоится 17 декабря, сообщил журналистам пресс-секретарь корейского лидера Пак Кён Ми.
Отмечается, что Мун и Мирзиёев планируют обсудить меры для дальнейшего углубления ориентированного на будущее и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.