24 yoshida fan doktori bo‘lgan Farhod Alisherov: «O‘zim xorijda o‘qigan bo‘lsam-da, farzandlarim O‘zbekistonda ta’lim olishini istayman»
Farhod Alisherov.
Yigirma to‘rt yoshida fan doktori (PhD) bo‘lgan Farhod Alisherov bilan suhbatimiz uning xorijda orttirgan tajribasi, mamlakatimizda ta’lim tizimidagi muammolar va uni yuksaltirish yo‘llari, ayniqsa, AKT sohasi mutaxassislarini tayyorlashning dolzarb jihatlari, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining ta’lim tizimidagi o‘zgarishlar haqida kechdi.
1988-yili Toshkent shahrida, huquqshunoslar xonadonida tavallud topgan Farhod 2008 yili TATUning Iqtisodiyot va boshqaruv fakultetini muvaffaqiyatli tamomlab, o‘qishni Koreya Respublikasining Hannam universitetida davom ettirdi. Ikki yil magistratura va so‘ng doktoranturada o‘qigan yosh olim ustozi Pak Pyon Ju rahbarligida doktorlik dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi. Ma’lum vaqt TATUning «Multimedia texnologiyalari» kafedrasida katta o‘qituvchi bo‘lib ishladi. Yangi laboratoriya tashkil etilishiga hissa qo‘shdi. 2015-yilda AQShga yo‘l oldi va Luiziana shtati universitetida multimedia texnologiyalari yo‘nalishida talabalarga dars berdi. 2017-yil noyabr oyidan yana yurtimizga qaytib, TATUning «Multimedia texnologiyalari» kafedrasida ishini davom ettirmoqda.
TATUning dunyo oliy ta’lim muassasalari TOP-1000ligiga kirishi haqida
— Toshkent axborot texnologiyalari universiteti QS tizimi bo‘yicha dunyo oliy ta’lim muassasalari reytingida TOP-1000ga kirishni maqsad qilgan, — deydi suhbatdoshimiz. — Ushbu reyting obro‘li va yuqori talablar asosida saralaydigan tizim hisoblanadi. QS reytingida dunyo oliy ta’lim muassasalarini baholash asosiy olti mezon bo‘yicha amalga oshiriladi.
Birinchisi — akademik obro‘. Bunda universitet professor va o‘qituvchilarining ilmiy izlanishlari kumulyativ usulda, so‘nggi uch yildagi ma’lumotlar asosida baholanadi.
Ikkinchisi — o‘qituvchilar tarkibining talabalar soniga nisbati. Bunda to‘liq o‘quv davridagi talabalar soni to‘liq bandlikdagi, sirtqi va yollanma o‘qituvchilar soniga 1ga 3 nisbatida bo‘lishi lozim.
Uchinchisi — ish beruvchilar o‘rtasidagi obro‘.
To‘rtinchisi — iqtibos indeksi. Bunda universitet o‘qituvchi va tadqiqotchilarining e’lon qilingan ilmiy tadqiqotlaridan qay darajada ko‘p iqtibos olishlari hisoblanadi. Ilmiy maqolalar «Scopus» ma’lumotlar bazasi jurnallarida chop etilishi lozim.
Beshinchisi — xorijlik talabalar ulushi. Universitetda qanchalik ko‘p xorijlik talaba tahsil olsa, bu o‘quv yurtining xalqaro doirada shunchalik talabgirligini bildiradi.
Oltinchisi — xorijlik o‘qituvchilar ulushi.
TATU O‘zbekistondagi OTMlar reytingida birinchi pog‘onada turadi, lekin endi jahondagi o‘rnimizni ham yaxshilashimiz lozim. Hozirda universitetning TOP-1000ga kirishi bo‘yicha mas’ullar belgilangan. Hatto har bir yo‘nalish bo‘yicha ham mas’ullar ishlashyapti.
«Scopus»da maqola chop etish shartlari
Ochig‘ini aytsam, TOP-1000ga kirish g‘oyasi zo‘r. Men ham buni juda istayman. Biroq, ayrim yo‘nalishlar borki, ularni bajarish uchun vaqt va o‘zgarishlar talab qilinadi.
Xususan, ilmiy maqolalarni «Scopus» ma’lumotlar bazasidagi jurnallarda chop etish uchun juda ko‘p mehnat qilinishi kerak. Shaxsan o‘zim universitet filiallarida bo‘lib, ilmiy maqolalarni qanday yozish kerakligi haqida seminarlar o‘tkazdim. Ilmiy maqolalar ingliz tilida bitilishi lozim.
«Scopus» yoki «Web of Science» bazasidagi jurnallar har bir ilmiy maqolani chig‘iriqdan o‘tkazib, so‘ng chop etadi
Bunda yana bir muhim jihat bor: «Scopus»da maqolalarni bepulga chiqarish ham mumkin, lekin buning uchun ancha vaqt kutishga to‘g‘ri keladi. Pulli chop etish narxi turli servislarda 200 AQSh dollaridan 5000gacha baholangan. Xorij universitetlari o‘qituvchi va tadqiqotchilariga bu summani to‘lash og‘irlik qilmas, ammo bizda universitet professor-o‘qituvchilarining oyligi o‘rtacha 200 dollar atrofida bo‘lsa, u qanday qilib pul to‘lab maqola chop ettira oladi? Bu masala ham jiddiy to‘siq. Shu o‘rinda, pul to‘lansa istalgan maqola chop etilishi mumkin ekan-da, degan yanglish xayolga ham bormaslik kerak. «Scopus» yoki «Web of Science» bazasidagi jurnallar har bir ilmiy maqolani chig‘iriqdan o‘tkazib, so‘ng chop etadi.
Diplomdan ko‘ra bilim birinchi o‘rinda turadi
Ikkinchi dolzarb masala — me’yoriy-huquqiy bazaning moslashuvchan emasligi. Bizda xuddi xorijdagi kabi universitetning o‘zi mustaqil ravishda talabalar kvotasi va o‘qituvchilar sonini erkin belgilay olmaydi. O‘z-o‘zidan yuqoridagi tilga olingan — QS tizimi ikkinchi bandini bajarish muammoli holatga aylanadi.
Bizda esa mutaxassis bo‘lish uchun, albatta, bakalavr bo‘lish kerak, degan tushuncha singib ketgan.
Bizda talabalar soni o‘qituvchilar miqdoriga nisbatan oshib ketishining yana bir sababi bor, deb o‘ylayman. Rivojlangan mamlakatlarda hammaning ham universitetda o‘qib, mutaxassis bo‘lishiga hojat yo‘q. Kollejni bitirib ham malakali kadrga aylanishadi va bemalol yaxshi ishlarda ishlayverishadi. Bizda esa mutaxassis bo‘lish uchun, albatta, bakalavr bo‘lish kerak, degan tushuncha singib ketgan. Ularda ham diplomga qaralishi mumkin, ammo bilim va malaka baribir birinchi o‘ringa qo‘yiladi.
Tanqidiy, tahliliy fikrlashning ahamiyati to‘g‘risida
Hozir dunyoda axborot texnologiyalari sohasi juda tez o‘zgaryapti. Agar, deylik, besh yil avval bir kompaniyada bir qancha bo‘limlar faoliyat olib borgan va har biri o‘z yo‘nalishi masalalarini yechgan bo‘lsa, bugun ham o‘sha bo‘limlar bor, biroq ular butunlay boshqa strategiya ostida ishlashmoqda. Endi ular faqat o‘z yo‘nalishlarida emas, bitta umumiy masala yechimi ustida bosh qotirishyapti.
Endi Amerikadagi biror yirik kompaniya buyurtmasini bajarish uchun o‘sha yurtda bo‘lish shart emas, buni O‘zbekistonda turib ham bajarsa bo‘ladi.
Hozir tanqidiy, tahliliy fikrlashning ahamiyati juda katta. Ayniqsa, AKT sohasida. Chunki bozorning talablari va tartiblari o‘zgarib boryapti. Kompaniyalar ayrim buyurtmalarni o‘z xodimlariga bajartirishdan ko‘ra, autsorsing kompaniyalariga topshirishni ma’qul ko‘rmoqda. Bu ularga arzonroq tushishi mumkin. Bilasizmi, hozir bulutli kompaniyalar juda ko‘payib ketdi. Bu nima degani? Bu – masofalar butunlay yo‘qqa chiqdi, degani. Endi Amerikadagi biror yirik kompaniya buyurtmasini bajarish uchun o‘sha yurtda bo‘lish shart emas, buni O‘zbekistonda turib ham bajarsa bo‘ladi. Bizda hali bulutli kompaniyalar yo‘qdir, lekin mutaxassislarimizda shu kompaniyalarda ishlash imkoni bor.
Prezidentimiz AKT vazirligi vakillari bilan uchrashuvida sohani rivojlantirishning bir qator vazifalarini belgilab berdi. Jumladan, internet tezligini bir necha baravar oshirish va boshqa masalalarda topshiriqlar berildi. Bu yanada keng imkoniyatlarni ochadi. Misol uchun, 3D-modellashtirish yoki boshqa yirik loyihalarda masofadan turib ishlash internet tezligi sabab qiyinchiliklarni yuzaga keltirgan bo‘lsa, endi bu kabi muammolar ham barham topadi.
Tasavvur qiling, mingta yoki o‘n mingta mutaxassisimiz masofadan turib xorij kompaniyalarida ishlasa, yurtimizga qancha valyuta oqimi kirib kelgan bo‘lardi?!
Yaxshi kadrga dunyo miqyosida talab bo‘ladi
Bunday ulkan talablar va o‘zgarishlar jarayoniga kadrlarimiz ham tayyor bo‘lishlari lozim. Agar avval asosan ichki ehtiyoj uchun mutaxassislar tayyorlangan bo‘lsa, endi butun dunyo darajasida kadrlarga ehtiyoj yuzaga kelgan. Tasavvur qiling, mingta yoki o‘n mingta mutaxassisimiz masofadan turib xorij kompaniyalarida ishlasa, yurtimizga qancha valyuta oqimi kirib kelgan bo‘lardi?!
Qolaversa, mahalliy kompaniyalarimiz ham shu talablarga mos ravishda o‘zlariga mutaxassislar qidira boshlashdi. Ya’ni, o‘zimizning kompaniyalar ham aniq bir dolzarb masalalar yechimi ustida ishlashyapti. Bu xoh ichki, xoh tashqi buyurtma bo‘lsin.
Demak, hozirdanoq universitetlarimiz jahon darajasida raqobatlasha oladigan kadrlarni tayyorlashi lozim.
TATUni TOP-1000likka kiritish masalasini olaylik. Umumiy qaraganda, bu global muammo bo‘lib ko‘rinadi. Lekin uni qismlarga ajratib, o‘sha qismlardagi eng dolzarb muammolarni hal qilsak va yana umumlashtirsak, masala ancha tez va oson hal bo‘ladi. Yengil ko‘ringanidan o‘zimizga o‘zimiz savol bera boshlaymiz: Nega TOP-1000, TOP-500 emas?
Biz bugun talabalarga nimalarni o‘rgatishimiz kerak?
Birinchi navbatda, ularga savol berishni o‘rgatishimiz lozim. Axborot asrida zamon shunchalik yuqori tempda o‘zgaryaptiki, bunday katta oqimni tezda ilg‘ab olish, qayta ishlash qobiliyati hammada ham teng emas.
Ayrimlar axborotni sekinroq ishlaydi. Bu uning sustkashligini bildirmaydi, albatta. Bizning vazifamiz talabalarni axborotni tezroq qayta ishlashga, masalalarni qismlarga ajratib yechishga o‘rgatish. Misol uchun, TATUni TOP-1000likka kiritish masalasini olaylik. Umumiy qaraganda, bu global muammo bo‘lib ko‘rinadi. Lekin uni qismlarga ajratib, o‘sha qismlardagi eng dolzarb muammolarni hal qilsak va yana umumlashtirsak, masala ancha tez va oson hal bo‘ladi. Yengil ko‘ringanidan o‘zimizga o‘zimiz savol bera boshlaymiz: Nega TOP-1000, TOP-500 emas?
Aynan shunday yondashuv AKT sohasida talabalarni tayyorlashda qo‘llanilishi kerak. Bilasizmi, hozirda 200dan ortiq dasturlash tillari bor. Ularning har biri ishlatilyapti. Biz talabalarimizga shu 200ta dasturlash tilini o‘rgatishimiz kerakmi? Yoki 10ta eng ommabopinimi? Tor doirada kuchli mutaxassis muhimroqmi yoki o‘rtacha universal? Bir yo‘nalishda kuchli bilimga ega mutaxassis tayyorlansa-yu ertaga boshqa dasturlash tillariga talab oshib ketsa-chi? Ko‘ryapsizmi, AKTda ta’lim sohasi shunday qiyin savollarni oldimizga qo‘ymoqda.
Shuning uchun, avvalo, talabalarga dasturlashning asosiy tamoyillarini o‘rgatishimiz zarur. Qanday dasturlash kerak, qanday to‘g‘ri dasturlash kerak, dasturlarni qanday to‘g‘ri yozish kerak, shu kabi fundamental bilimlarga ega bo‘lishlari lozim ular.
Jahon startaplariga qarang, qaysi sohadagi qanday dolzarb muammo bo‘lmasin, bugun unga texnologiyalar orqali yechim topilmoqda.
Muammolarga yechim topish – AKT olamining asosiy mezoni
Bugungi mutaxassis dasturni shunday yozishi kerakki, uni qo‘llash yengil bo‘lsin. Boshqa dasturlarga oson integratsiyalasha olsin. Agar biz global muammolarni kichik bo‘laklarga bo‘lib yechsak, keyin uni birlashtirish ham kerak bo‘ladi. Shu modulni talaba bugundan o‘zlashtirishi talab qilinadi. Muammolarga yechim topish – AKT olamining asosiy mezoni. AKT-mutaxassislar oldidagi asosiy vazifa shu. Jahon startaplariga qarang, qaysi sohadagi qanday dolzarb muammo bo‘lmasin, bugun unga texnologiyalar orqali yechim topilmoqda.
Bizning ortda qolishimizga asosan o‘quv jarayonlariga yangi yo‘nalishlarni kiritishdagi qiyinchiliklar sabab bo‘lyapti. Qonunchiligimiz bo‘yicha bu jarayonni amalga oshirish ancha uzoq vaqt talab qiladi.
Bu yo‘ldagi to‘siqlar
Talabalarga biror masalani yechishi uchun unga darhol dastur yozishni emas, avval algoritmini tuzish, so‘ng uni dasturga ko‘chirishni o‘rgatishimiz zarur. Biroq, bunga o‘qituvchilar doim ham ulgura olishmayapti. AKT olamidagi jadallik nafaqat talabalardan, o‘qituvchidan ham o‘zini qayta tarbiyalashni talab etmoqda.
Bu jarayonlarga yarasha shu sur’atda korxonalar, kompaniyalar ishi, me’yoriy hujjatlar va qonunchiligimiz ham o‘zgarib borishi kerak. Hozir shunday jarayonki, ta’lim tizimiga har yili yangi yo‘nalishlar kirib kelishi kerak. Misol uchun, iqtisodiyot va kompyuter injiniringi yo‘nalishini olaylik, har birida alohida-alohida o‘qitilyapti. Albatta, TATUda iqtisod yo‘nalishi ham AKTga ixtisoslashgan holda o‘rgatiladi. Lekin bu ikki yo‘nalishni birlashtirsak, u «Data science», ya’ni «ma’lumotlar bilimi»ga aylanadi. Amerika va umuman rivojlangan mamlakatlarda bu eng talabgir kasb yo‘nalishi hisoblanadi. Albatta, biz ham bu yo‘nalishni ochishni rejalashtirganmiz, lekin boshqa mamlakatlarda buni allaqachon amalga oshirib bo‘lishgan.
Qaysidir bo‘g‘inda oqsash yuzaga kelsa, butun jarayonni ortga tortib ketadi
Ko‘pchilik ta’lim va kadrlar sifatiga o‘qituvchi mas’ul deb hisoblaydi. Bu bir jihatdan to‘g‘ri. Hozir o‘qituvchilik kasbi eng moslashuvchanlik talab etiladigan kasb hisoblanadi. Qaysi ma’noda? XXI asr axborot asri bo‘lish bilan birga, noto‘g‘ri ma’lumotlar asri hamdir. Demak, biz talabalarga nafaqat bilim berishimiz, axborotni tahlil qilish ko‘nikmasini shakllantirish va bunga yo‘naltirishimiz kerak. Tanqidiy baholash, tahlil qilish hamda ma’lumotlarni kerakli va keraksiziga ajrata olishi uning kelajagini belgilab beradi. Bunga nafaqat o‘qituvchi, talabalar ham, jamiyat ham, rahbarlar ham tayyor bo‘lishi kerak. Zamon bilan «yagona majmua» sifatida harakatlanilmasa, qaysidir bo‘g‘inlarda oqsash yuzaga keladi va butun jarayonni ortga tortib ketadi.
Talaba agar mustaqil ishlashni o‘rganmasa, bu sohani chuqur egallay olmaydi.
Mustaqil ta’lim haqida
Talaba agar mustaqil ishlashni o‘rganmasa, bu sohani chuqur egallay olmaydi. Kitoblar, darsliklar bir vosita, xolos. Unda «mix bor va uni bolg‘a bilan urish kerak» deyiladi, xolos. Kitob fanning asosini o‘rgatadi. Lekin bu jarayonni qanday amalga oshirishni to‘liq tushuntirmaydi. Ayniqsa, axborot texnologiyalari sohasida masala yechimining turlicha yo‘llari bor. Buni faqat kitob yoki o‘qituvchidan o‘rganib bo‘lmaydi. Yechimlarni qidirish ustida mustaqil izlanish talab etiladi.
TATUda kredit ta’lim tizimi joriy etiladimi?
AQSh va Yevropa mamlakatlarining oliy o‘quv yurtlarida keng tarqalgan kredit ta’lim tizimi o‘zining moslashuvchanligi va samaradorligini ko‘rsatyapti. Mazkur tizim bitiruvchilarning akademik harakatchanligini ta’minlab, bugungi o‘zgaruvchan mehnat bozorida ularga bo‘lgan talabni oshirmoqda. Bunda mehnat bozori ehtiyojlari hisobga olingan holda ta’lim dasturlarining moslashuvchan tuzilishi, ta’limga axborot tizimlarining joriy qilinishi va talabalarning mustaqil ishlashga o‘rgatilishining o‘rni katta.
Kredit tizimida esa talaba o‘zida kuch va ishtiyoq topa olsa, boshqa yo‘nalish ma’ruzalarida ham qatnashadi va kerakli kredit ballarini to‘plasa, bir yo‘la ikkita mutaxassislikni egallaydi.
Yana bir muhim jihat bor: akademik ta’lim tizimida kredit tizimidagi kabi o‘quv jarayonlarini mobillashtirishning imkoni yo‘q. Misol uchun, hozir universitetga kirgan talaba faqat bir yo‘nalishda o‘qiy oladi. Kredit tizimida esa talaba o‘zida kuch va ishtiyoq topa olsa, boshqa yo‘nalish ma’ruzalarida ham qatnashadi va kerakli kredit ballarini to‘plasa, bir yo‘la ikkita mutaxassislikni egallaydi.
Kredit tizimida fakultetlararo darslar o‘rtasida ham mobillik yuzaga keladi. Masalan, qaysidir o‘qituvchi foydali ma’ruza qiladi. Unda nafaqat bitta kurs, balki boshqa fakultetlar talabalari ham qatnashish imkoniga ega bo‘ladi. Bizda «virtual reallik» fani bo‘yicha xorij tajribasiga ega kuchli mutaxassis jalb etilgan. Biroq akademik ta’limda uning foydali darslariga faqat bir yo‘nalish talabalari qatnasha oladilar, xolos. Boshqalarda bunga imkon bo‘lmaydi.
Qisqacha qilib aytganda, kredit tizimida talabalarning mustaqil ishlashiga va amaliy ta’limga katta e’tibor qaratiladi. Chunki unda elektron topshiriqlar ko‘proq beriladi.
TATU ham kelgusi o‘quv yilidan kredit ta’lim tizimiga o‘tish ishlarini boshlab yuborgan. Bu yo‘lda universitet rahbariyati qat’iy ish olib boryapti.
Qonunchiligimiz ham moslashuvchan bo‘lishi kerakki, boshqalar yugurganida biz sekin qadam tashlashga majbur bo‘lmaylik, byurokratiya yo‘limizni to‘smasin, biz ham ular kabi tezlikda yugura olaylik, ular uchsa, biz ham uchaylik.
Biz bir qadam tashlasak, boshqalar yugurib ketyapti
Bugun juda ko‘p narsalar o‘zgardi. Avvalgi qarashlar bugunga to‘g‘ri kelmaydi. Amaldagi o‘quv uslublari ertaga eskiradi. Uni yana o‘zgartirish uchun uzoq vaqt va ko‘plab hujjatbozliklardan o‘tish lozim. Achinarlisi, biz bir qadam tashlasak, boshqalar yugurib ketyapti. Biz hozir o‘ylaganimiz, qayerdadir allaqachon amalga oshib turibdi.
Shu sabab qonunchiligimiz ham moslashuvchan bo‘lishi kerakki, boshqalar yugurganida biz sekin qadam tashlashga majbur bo‘lmaylik, byurokratiya yo‘limizni to‘smasin, biz ham ular kabi tezlikda yugura olaylik, ular uchsa, biz ham uchaylik. Shunda jahonda o‘z o‘rnimiz o‘z nomimiz mustahkam bo‘ladi. O‘zim bir necha yil xorijda o‘qiganman, lekin ertaga farzandlarim O‘zbekistonda tahsil olishini, sifatli ta’lim olishini istayman.

Ставший в 24 года доктором наук Фархад Алишеров: «Сам я получил образование за границей, но хочу, чтобы мои дети учились в Узбекистане»
Наша беседа с Фархадом Алишеровым, ставшим доктором наук в двадцать четыре года, об его опыте, приобретенном за границей,о проблемах в системе образования в стране и путяхих решения, в частности, о подготовке кадров для сферы ИКТ, об изменениях в учебном процессе Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
Родившийся в Ташкенте в 1988 году в семье юристов, Фархад успешно окончил в 2008 году факультет экономики и управления TАTУ и продолжил обучение в университете Ханнам в Южной Корее. Два года обучался в аспирантуре и потом, совершенствуя свои знания в докторантуре, он под руководством своего наставника Пака ПёнЖу он успешно защитил докторскую диссертацию. Некоторое время работал старшим преподавателем кафедры «Мультимедийные технологии» TУИT.Внес свой вклад в создание новой лаборатории. В 2015 году он отправился в США и преподавал студентамуниверситета Луизианымультимедийные технологии. В ноябре 2017 года вернулся в страну и продолжил работу на кафедре «Мультимедийные технологии» TУИT.
О вступлении ТУИТ в ТОП-1000 высших образовательных учреждений
— Ташкентский университет информационных технологий поставил перед собой цель войтиТОП-1000 высших образовательных учрежденийпо системе QS, — говорит наш собеседник. — Этот рейтинг является престижной и высоконадежной системой. Рейтинги QS оцениваются во всем миру по шести критериям.
Первый - академическая репутация. Исследования, проведенные университетскими профессорами и преподавателями, являются совокупными, основанными на данных за последние три года.
Второй -соотношение количества преподавателей к числу студентов.
Третий - престиж среди работодателей.
Четвертый - индекс котировок. Насколько много преподаватели и соискатели университета получают котировок за объявленные исследования. Научные статьи должны быть опубликованы в базе данных журнала «Scopus».
Пятый - доля иностранных студентов. Чем больше студентов-иностранцев обучается в этом учебном заведении, тем выше считается востребованность этого учебного заведения в мире.
Шестой - доля иностранных преподавателей.
TУИT занимает первое место в рейтинге вузов в Узбекистане, но теперь мы должны улучшить свои позиции в мире. Сейчас в университете есть лица, отвечающие за вхождение в ТОП-1000 обязанностей. Они работают по каждому направлению.
Условия публикации статей в «Scopus»
Скажу откровенно: идея войти в TOP-1000 великолепная. Я тоже этого очень хочу. Однако есть несколько направлений, работа над которыми потребует времени и осуществления изменений.
В частности, придется немало потрудиться над публикацией научных статей в журналах базы данных «Scopus». Лично я побывал в филиалах университета и провел семинары о том, как писать научные статьи. Научные статьи должны быть написаны на английском языке.
Журналы баз «Scopus» или «WebofScience» тщательно проверяют каждую научную статью и только после этого публикуют.
Есть еще один важный аспект: «Scopus» может публиковать статьи бесплатно, но вам нужно долго ждать. Платная публикация в зависимости от сервиса оценивается от 200 долларов до 5000. в различных сервисах. Профессорам и соискателям иностранных университетов выплатить такую сумму не составит особого труда, но если ежемесячная зарплата профессоранашегоуниверситета составляет около 200 долларов, как он может заплатить за публикацию? Это токе серьезное препятствие. В то же время мы не должны думать, что раз платим, то можем опубликовать что угодно. Повторяю, журналы баз«Scopus» или «WebofScience» тщательно проверяют каждую научную статью и только после этого публикуют.
Знание важнее диплома
Второй важный вопрос –не приспособленность нормативно-правовой базы. В нашей стране, в отличие от зарубежных вузов, университет не может свободно устанавливать квоты студентов и количество преподавателей. Это обстоятельство становится проблемным при выполнении второго пункта упомянутой выше системы QS.
У нас есть понятие, что чтобы стать специалистом, обязательно нужно быть бакалавром.
Есть еще одна причина того, почему у нас больше студентов, чем преподавателей. В развитых странах не всем надо учиться в университете, чтобы стать специалистом. После окончания колледжа они также становятся квалифицированным персоналом и свободно могут найти хорошую работу. У нас же есть понятие: чтобы стать специалистом обязательно надо быть бакалавром. Там может тоже смотрят на диплом, но приоритет отдается могут работать на хорошей работе. У нас есть идея, что мы должны быть холостяком, став экспертом. Они также могут иметь диплом, но знания и квалификация являются приоритетными.
О важности мыслить критически и аналитически
Мир информационных технологий быстро меняется. Если, скажем, пять лет назад, в компании было несколько отделов, и у каждого были свои проблемы, то и сегодня есть эти отделы, но они совершенно разные. Теперь они сосредоточены на одном общем решении, а не только в своем собственном направлении.
Сейчас вам не обязательно быть в Соединенных Штатах, чтобы выполнить заказ крупной компанию, теперь вы можете сделать это находясь в Узбекистане.
Сейчас критическое, аналитическое мышление очень важно. Особенно в сфере ИКТ. Требования и процедуры рынка меняются. Компании предпочитают передавать часть своих заказов аутсорсинговым компаниям, а не своим сотрудникам. Это может быть немного дешевле. Знаете,сейчас стало много заоблачных компаний. Что это значит? Это означает, что расстояние полностью исчезло. Сейчас вам не обязательно быть в Соединенных Штатах, чтобы выполнить заказ крупной компанию, теперь вы можете сделать это находясь в Узбекистане.У нас пока нет облачных компаний, но наши специалисты имеют возможность работать в этих компаниях.
На встрече с представителями Мининфокомаглава государства определил ряд задах для развития сферы. В частности, было дано поручение в несколько раз повысить скорость интернета, поставлены другие задачи. Это открывает большие возможности. Например, если у вас есть проблемы со скоростью интернета в 3D-моделировании или других крупных проектах, я думаю они скоро будут устранены.
Потребность в хороших кадрах будет в мировом масштабе
Наши сотрудники должны быть готовы к такому большому количеству требований и изменений. Если раньше специалисты готовились для внутренних потребностей, то теперь появилась потребность в кадрах в мировом масштабе.Представьте себе, если тысячи или десятки тысяч наших специалистов будут работать отдаленно в иностранных компаниях, то сколько иностранной валюты поступит в нашу страну?
Кроме того, местные компании начали поиск специалистов в соответствии с этими требованиями. То есть они занимаются решением конкретных проблем. Пусть это будет внутренний или внешний заказ.Поэтому сейчас наши университеты должны обучать профессионалов.
Что мы должны преподавать сегодня студентам?
Прежде всего, нам нужно учиться задавать им вопросы. В эпоху информации время меняется с таким высоким темпом, что не у каждого есть способность быстро поглощать такой большой поток.
Некоторые люди медленно работают над информацией. Это не говорит о его медлительности. Наша задача - научить студентов быстро обрабатывать информацию, вопросы делить на части и решать их. Возьмем, к примеру, вхождение ТУИT в ТОП-1000. В общем, это кажется глобальной проблемой. Но если мы разделим ее на части и решим самые насущные проблемы в этих частях, а затем опять обобщим, проблема будет решена быстрее и проще. Когда мы смотрим на это, мы начинаем спрашивать себя: почему ТОП-1000, а не ТОП-500?
Такой подход должен использоваться для подготовки студентов в сфере ИКТ. Знаете, в настоящее время существует более 200 языков программирования. Каждый из них используется. Должны ли мы преподавать эти 200 языков программирования? Или 10 самых популярных? В узком кругу важен сильный специалист или средний универсал? Что делать, если специалист в одном направлении сильно подготовлен, а завтра потребуется больше языков программирования? Видите, сфера образования в ИКТ ставит перед нами такие сложные вопросы.
Поэтому, прежде всего, нам нужно научить студентов основным принципам программирования. Они должны быть запрограммированы, как правильно их программировать, правильно писать программы и иметь одинаковые базовые знания.
Решение проблем – ключевой критерий для мира ИКТ
Сегодняшний специалист должен записать программу так, чтобы ее было легко применить. Пусть легко интегрируется с другими программами. Если мы разделим глобальные проблемы на более мелкие части и решим их, то потом их не надо будет объединять. Этот модуль требует, чтобы студент овладел им сегодня. Решение проблем является ключевым критерием для мира ИКТ. Это основная задача специалистов ИКТ. Посмотрите на мировых стартапов, к любой проблеме во всех сферах находится технологическое решение.
Наши отставания в основном связаны с трудностями, связанными с внедрением новых подходов к учебному процессу. Этот процесс, согласно нашему законодательству, займет много времени.
Преграды на этом пути
Нам нужно научить студентов не писать программы сразу, чтобы они могли решить проблему, сначала создайте алгоритм, а затем переместите его в программу. Однако преподаватели не всегда успевают сделать это. Интенсивность мира ИКТ требует переобучения не только студентов, но и учителей.
При таком раскладе также должна поменять работа компаний, организаций, нужно вносить коррективы в нормативные документы и законодательство. Сейчас идет такой процесс, что каждый год должны появляться новые направления. Например, если вы посмотрите на направления экономики и компьютерную инженерию, то по каждому из них обучение ведется раздельно. Конечно, в TУИT экономике обучают в привязке к ИКТ. Но если мы объединим эти два направления, это станет «Datascience», «знания о данных». Это сейчас в Америке и в развитых странах считается одной из важнейших специальностей. Конечно, мы также планируем открыть такое направление, но в других странах это уже сделали.
Если одно из звеньев начнет «хромать», то это приведет к отставанию во всем процессе
Многие считают, что только преподаватель отвечает за качество образования и обучения. С одной стороны это верно. В настоящее время профессия преподавателя является самой гибкой профессией. В каком смысле? Хотя XXI век - информационный век, это также бесценное время данных. Поэтому нам нужно не только обучать наших студентов, но и формировать и направлять их способность анализировать информацию. Критическая оценка, анализ и способность идентифицировать информацию по мере необходимости и ненужности определяют ее будущее. К этому должны быть готовы не только преподаватели, но и студенты, общество, руководители.Если не двигаться в унисон с «единым комплексом», то одно из звеньев начнет «хромать», то это приведет к отставанию во всем процессе.
Если студент не учится работать самостоятельно, он не сможет глубоко освоить эту сферу.
О независимом образовании
Если студент не научится работать самостоятельно, он не сможет глубоко освоить выбранное направление. Книги, учебники - всего лишь инструмент. В этом случае элементарно будет сказано: «Есть гвоздь, который надо забить молотком».  Книга учит основам науки. Но она точно не объясняет, как точно выполнить этот процесс. В частности, существуют различные способы решения проблем информационных технологий. О них невозможно узнать только из книг или от педагога. Для поиска решений требуется независимый поиск.
В ТУИТ будет внедрена кредитная система образования?
Система кредитного образования, широко используемая в университетах США и Европы, демонстрирует свою гибкость и эффективность. Эта система обеспечивает академическую мобильность выпускников и увеличивает спрос на них на современном меняющемся рынке труда. В этом контексте гибкая структура образовательных программ, внедрение информационных систем в образовании и самозанятость студентов имеют решающее значение для потребностей рынка труда.
Другой важный аспект заключается в том, что в системе академического образования невозможно мобилизовать образовательные процессы, такие как кредитная система. Например, студент, поступающий в университет, может учиться только в одном направлении. В кредитной системе, если у студента будут силы и желание, он может слушать лекции по двум направлениям, набирать необходимые баллы и соответственно иметь две специальности.
При кредитной системе будет придана мобильность межфакультетским занятиям. Например, какой-то преподаватель сделал полезный доклад. Его лекцию прослушает не только один курс, участниками этого занятия могут стать студенты других факультетов.
У нас по «виртуальной реальности» привлечены сильные преподаватели, имеющие опыт зарубежной работы. При академическом образовании работа идет в одном направлении с использованием старых стереотипов.
Коротко говоря, в кредитной системе больше внимание будет уделяться вопросам самостоятельной работы студентов и практическому обучению. Потому что он много будет электронных заданий.
TУИT также начал работы по переходу к кредитному образованию в предстоящем учебном году. Администрация университета серьезно работает в этом направлении.
Мы делаем шаг, другие бегут
Сегодня многое изменилось в мире. Вчерашние представления не актуальны сегодня. Существующие методы обучения завтра устареют. Чтобы изменить их, потребуется много времени.К сожалению, пока мы делаем один шаг, другие бегут. Мы только думаем о чем-то, а другие уже давно претворяют это в жизнь.
Вот почему наш закон также должен быть гибким, чтобы, когда другие бегут, мы не шли пешком, чтобы бюрократия не становилась для нас преградой. Надо бежать, когда другие бегут, надо летать, когда другие летают. Только тогда наше место в мире будет прочным, а авторитет – высоким. Сам я несколько лет учился за границей, однако хочу, чтобы мои дети учились в Узбекистане и получали качественное образование.