Al-Xorazmiy shaharchasi quriladi
Turkiya Prezidentining yurtimizga tashrifi yakunlanganidan so‘ng, davlatimiz rahbari Xorazmda rejalashtirilgan bunyodkorlik loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda katta ko‘lamda qurilishlar bo‘lmoqda. Andijon, Namangan, Nukus va boshqa shaharlarda yangi shaharchalar barpo etilmoqda.
Shu tajriba asosida, Prezidentimiz tashabbusi bilan Urganchda Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishi rejalashtirilgan. Buning uchun aeroport yaqinidan 110 gektar yer ajratilgan.
Joriy yil 7 fevral kuni o‘tkazilgan taqdimotda shaharchaning umumiy konsepsiyasi tasdiqlangan edi. Bu gal undagi har bir inshootning ichki mazmuni muhokama qilindi.
Loyihaga ko‘ra, bu yerda universitet, IT park, uylar, maktab va bog‘cha, madaniyat va sport majmualari barpo etiladi. Shaharcha markazida Muhammad al-Xorazmiy sayilgohi bo‘lib, buyuk allomaning yangi haykali o‘rnatiladi.
Davlatimiz rahbari qurilish ishlarini boshqarish bo‘yicha komissiya tuzishga ko‘rsatma berdi.
— Bu yer shahar ichidagi shahar bo‘ladi. Universitet, innovatsion markaz va maktablar ilm va ta’lim klasterini tashkil etadi. Bu yerda ishlovchilar uchun uy-joylar, ilmga asoslangan sanoat zonasi ham bo‘ladi. Bu shaharchani shunga munosib qilib, sifatli qurish kerak, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Urganchdagi San’at muzeyi binosini rekonstruksiya qilib, ko‘rgazma maydonini kengaytirish, Xivadagi Qo‘g‘irchoq teatrini zamonaviy binoga ko‘chirish ham mo‘ljallangan. Prezidentimiz yangi binolardan samarali foydalanish, ularda qo‘shimcha xizmatlarni yo‘lga qo‘yib, daromad topishiga sharoit yaratish muhimligini ta’kidladi.
Kommunal sohada amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tuzilmasini takomillashtirib, quyi tizimda samarali ishlatish vazifasi qo‘yildi.

В Хорезме построят городок Аль-Хорезми
По завершении визита Президента Турции в нашу страну, Президент Узбекистана ознакомился с презентацией проектов, которые намечено реализовать в Хорезмской области.
В стране продолжаются масштабные стройки. Возводятся новые массивы в Андижане, Намангане, Нукусе и других городах.
Так, по инициативе главы государства запланировано строительство городка Аль-Хорезми. Для этого выделена территория в 110 гектаров недалеко от международного аэропорта Ургенча.
На прошедшей 7 февраля презентации была утверждена общая концепция городка. В этот раз обсуждены функции и содержание каждого здания в нем.
Проектом предусмотрено строительство университета, IT-парка, жилья, школы и детского сада, спортивного комплекса. В центре городка будет разбита аллея Мухаммада аль-Хорезми с новым памятникам великому ученому.
Президент дал указание организовать комиссию по управлению строительством.
— Это будет город в городе. Университет, инновационный центр и школы образуют научно-образовательных кластер. Здесь будут также дома для работников, научно-промышленная зона. Необходимо построить городок качественно, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Также в планах - реконструкция и расширение выставочных площадей Музея искусств в Ургенче, обеспечение кукольного театра Хивы современным зданием. Президент отметил важность эффективного использования этих учреждений, налаживания дополнительных услуг, создания условий для получения дохода.
Доложено о проводимой работе в коммунальной сфере. Поставлена задача усовершенствовать структуру Министерства жилищно-коммунального обслуживания, обеспечить его эффективную работу на низовом уровне.