Қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланадиган автоишончнома бекор қилинади
Нотариал хизмат кўрсатишнинг сифат жиҳатдан юқори, тезкор бўлиши фуқароларда ишончни мустаҳкамлайди. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» канали хабар берди.
Президент томонидан имзоланган «Ўзбекистон Республикасида нотариат тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармон айни шу мақсадларни назарда тутади.
Фармонда нималар назарда тутилган?
Биринчидан, 2020 йил 1 январдан хусусий нотариал идоралар ташкил этилади. Бу ўзгариш аҳолининг нотариал идорада навбат кутиб қолиши ва идорама-идора сарсон бўлиб юришининг олдини олади.
Нотариал палата ташкил этилади ва унга барча нотариуслар аъзо бўлади.
Иккинчидан, мол-мулклар билан боғлиқ битимларни тасдиқлашда ҳам бир қатор талаблар бекор қилинади.
Хусусан, келаётган йилнинг 1 январидан эътиборан қурилиши тугалланмаган уй-жойларни сотишда ҳокимликларнинг рухсати, васийликдаги шахс номидан турар жойни ижарага (арендага) беришда васийлик ва ҳомийлик органининг розилиги талаб этилмайди.
Учинчидан, бир қатор нотариал ҳаракатларни мажбурий нотариал тасдиқлаш талаби бекор қилинмоқда.
Хусусан, 2019 йил 1 октябрдан бошлаб яқин қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланган автоишончнома бекор қилинади.
2020 йил 1 январдан бошлаб корхонани ижарага, текин фойдаланишга бериш, бирламчи бозорда мол-мулкни лизингга бериш ва гаров (ипотека) шартномаларини мажбурий нотариал тасдиқлаш тартиби бекор қилинади.

В Узбекистане отменили доверенность на управление автомобилем для родственников
Президент подписал Указ «О мерах по коренному реформированию системы нотариата в Республике Узбекистан», сообщает Минюст.
Что предусмотрено в Указе?
Во-первых, с 1 января 2020 года будут созданы частные нотариальные конторы. Эти изменения предотвратят ожидание очередей в нотариальных конторах и хождение по инстанциям для населения.
Создается Нотариальная палата, основанная на членстве всех нотариусов.
Во-вторых, отменяются ряд требований при оформлении сделок, связанных с имуществом.
В частности, с 1 января следующего года не требуется получение согласия хокимиятов при отчуждении незавершенного строительством жилья, получение согласия органов опеки и попечительства при сдаче в найм (аренду) имущества от имени лица, находящегося под опекой.
В-третьих, отменяется обязательный нотариальный порядок удостоверения ряда сделок.
В частности, с 1 октября 2019 года отменяется нотариально удостоверенная доверенность на право пользования и управления транспортными средствами между близкими родственниками.
С 1 января 2020 года отменяется обязательное нотариальное удостоверение договора о предоставлении предприятий в аренду и безвозмездное пользование, ипотеки, залога и лизинга по приобретению имущества на первичном рынке