Ғафур Ғулом парки ёнидан машина олиб қочишда гумондорлар қўлга олинди
Ички ишлар органларига 29 июнда, тунги соат 22.00 атрофида 35 ёшли Тохир Ю. исмли шахс мурожаат қилди. У 1987 йилда туғилган Иззат Т.га тегишли «Спарк» автомобили номаълум шахслар томонидан ўғрилаб кетилганини маълум қилган.
«Спарк» автомобили Чилонзор туманидаги Ғафур Ғулом номидаги дам олиш маскани ёнида, йўл бўйида қолдирилган. Жабрланувчининг маълум қилишича, машина қулфланмаган, калит эса ўт олдириш жойида қолдирилган эди.
Шикоят юзасидан тезкор суриштирув гуруҳи ишга тушди. Кузатув камераларидаги видеоёзувлар асосида уч нафар номаълум шахс машинага ўтиргани ва номаълум йўналишда кўздан ғойиб бўлгани аниқланди. Гумондор шахслар ва ўғирланган машина бўйича маълумотлар ИИВнинг барча органларига ва шу жумладан ЙПХ ҳамда ППХ ходимларига тарқатилди.
30 июнда, таҳминан тонгги 05.00да, орадан 7 соат ўтгандан сўнг ППХ ва Миллий гвардия хизматчилари Мирзо-Улуғбек туманида олиб борилаётган кузатув чоғида икки йигит ва бир қизни учратишади. Уларнинг ташқи қиёфаси машина ўғирлашда гумондорларга жуда ўхшар эди. Аммо улар машинасиз эди. Шундай бўлса-да гумондорлар дарҳол қўшимча текширув учун Мирзо Улуғбек тумани ИИБга олиб келинади.
Гумондорлардан бири — 21 ёшли Қаҳрамонхўжа М. томонидан тан олинишича, улар «Спарк» автомобили қулфланмаганидан фойдаланиб, олиб қочишган. Сўнгра ушбу автомобилда Шайхонтохур туманида ЙТҲ содир этишган ва ташлаб кетишган.
Ушбу ҳолат юзасида Ўзбекистон Республикаси жиноят кодексининг 1 бўлими 267 моддаси бўйича («Транспорт воситасини олиб қочиш») жиноят иши қўзғатилган.

В Ташкенте задержаны трое молодых людей, угнавшие автомобиль возле парка Гафура Гуляма
Вечером 29 июня, примерно в 22.00 в органы внутренних дел поступило сообщение от 35-летнего Тохира Ю. Мужчина сообщил, что неизвестный угнал автомобиль марки «Спарк», принадлежащий Иззату Т. 1987 года рождения. Машина была припаркована вдоль дороги около Парка культуры и отдыха им. Гафура Гуляма в Чиланзарском районе. По словам потерпевшего, машина была оставлена в незапертом состоянии, а ключи остались в замке зажигания.
По данным ГУВД Ташкента, на основании поступившего сообщения на место происшествия прибыла следственно-оперативная группа. В ходе оперативных мероприятий сотрудники УУР ГУВД столицы совместно с коллегами из УБДД и ОУР УКД ОВД Чиланзарского района по записям видеокамер, расположенных вблизи места преступления, установили, что трое неизвестных лиц сели в данную машину и скрылись в неизвестном направлении.
Ориентировку на подозреваемых и угнанную машину разослали по всем подразделениям органов внутренних дел, раздали сотрудникам ППС и ДПС.
30 июня примерно в 05.00 утра, то есть через 7 часов, сотрудники ППС и военнослужащие Национальной гвардии при патрулировали вверенной территории – массива ТТЗ-2 Мирзо-Улугбекского района заметили троих молодых людей – девушку и двоих парней. Внешность всех троих подпадала под ориентировку на подозреваемых в угоне автомобиля. Правда, они были без машины. Подозреваемых задержали и доставили в ОВД № 7 УКД ОВД Мирзо-Улугбекского района.
По признанию одного из подозреваемых – 21-летнего Кахрамонхужа М., он, воспользовавшись тем, что машина была не заперта, угнал ее. На данном автомобиле он совершил ДТП в Шайхантахурском районе и там же её бросил.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 267 («Угон транспортного средства») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
ГУВД просит граждан не оставлять ключ в замке зажигания и по возможности, ставить автомобиль на охраняемую стоянку.