Ичкиликбоз ота-онадан 11 ёш ўғли ва 8 ёш қизи қочиб кетди
16 феврал куни соат 4.25 да Миробод тумани ИИО ФМБ навбатчилик қисмига икки нафар вояга етмаган болаларнинг отаси 36 ёшли Евгений А. мурожаат қилди. Унинг айтишича, 15 феврал куни тахминан соат 8.00 да унинг 11 ёши ўғли ва 8 ёшли қизи уйдан чиқиб, номаълум томонга йўл олган ва қайтиб келишмаган.
Кўрилган чоралар сабабли болалар ИИББ ППХ ходимлари томонидан топилиб, уйларига қайтарилди.
Аммо кейинчалик маълум бўлишича, болалар қасддан уйдан қочиб, спиртли ичимликларга ружу қўйган ота-оналаридан қўшни уйнинг томида яширинишар эканлар.
Ушбу факт бўйича текширув олиб борилиб, қўшниларнинг фикрлари ўрганилди. Ҳозирги вақтда ота-оналик ҳуқуқини чеклаш масаласини ҳақл қилиш ҳақида ҳужжатлар тўплами тайёрланмоқда. Болалар эса суд томонидан уларнинг тақдирлари бўйича қарор қабул қилингунча Тошкент шаҳар ИИББ Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам марказига жойлаштирилди.

В Ташкенте дети сбежали из дома от пьющих родителей
16 февраля в 4.25 часов в дежурную часть УКД ОВД Мирабадского района обратился отец двух несовершеннолетних детей 36-летний Евгений А. Он сообщил, что 15 февраля примерно в 8.00 часов его 11-летний сын и 8-летняя дочь вышли из дома в неизвестном направлении и не вернулись. Благодаря принятым мерам дети были найдены сотрудником ППС ГУВД и возвращены домой, сообщает пресс-служба ГУВД Ташкента.
Однако позже стало известно, что дети намеренно убегают из дома прячутся на крыше соседского дома по той причине, что не хотят находиться рядом с родителями, злоупотребляющими спиртными напитками.
По данному факту была проведена проверка, опрошены соседи. В настоящее время готовится пакет документов, необходимый для решения вопроса об ограничении родительских прав. Самих детей на время период до принятия судом решения о дальнейшей их судьбе поместили в Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним ГУВД Ташкента.