Хорижлик ватандошларга виза бериш ва уларни вақтинча прописка қилиш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори (326-сон, 17.04.2019 й.) билан Хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар ва уларнинг оила аъзоларини Ўзбекистон Республикасига таклиф қилишни расмийлаштириш, кўп марталик кириш визаларини бериш ҳамда уларни ички ишлар органлари томонидан вақтинча прописка қилиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» канали хабар берди.
Низомга мувофиқ, ватандошларни Ўзбекистонга таклиф қилиш учун миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаларига, шаҳар бўлимларига (МваФР) қуйидагилар тақдим этилади:
• ариза-анкета;
• таклиф қилувчининг паспорти;
• ватандошнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжат;
• таклиф қилувчининг ватандош билан қариндошлигини тасдиқловчи ҳужжат;
• ватандош Ўзбекистонга оила аъзолари билан келмоқчи бўлса, уларнинг шахсини ва қариндошлигини тасдиқловчи ҳужжатлар;
• таклиф қилувчининг 3,5х4,5 икки дона расми;
• давлат божи тўланганлиги ҳақида квитанция (20 минг 273 сўм).
МваФР бўлинмаси 3 иш кунида ҳужжатларни текширади. Сўнг аризани келишиш учун ваколатли органга юборади.
МваФР ваколатли орган билан келишганидан ва ижобий қарор қабул қилганидан сўнг таклифнома тўлдирилади ва таклиф қилувчига берилади.
Таклиф қилиш ҳақидаги ҳужжатларни кўриб чиқиш муддати 15 иш кунидан ошмаслиги лозим.
Таклифнома 3 ой амал қилади ва у кириш визаларини расмийлаштириш учун Ташқи ишлар вазирлигининг Консуллик-ҳуқуқий департаменти ёки вазирликнинг ҳудудий бўлинмаларига қуйидаги ҳужжатлар билан берилади:
• виза талаби;
• e-visa.mfa.uz сайти орқали олинган электрон анкета;
• кириш визалари Тошкент халқаро аэропортида олиниши мўлжалланган ҳолатларда – авиачипта ёки бронь нусхалари;
• давлат божи тўланганлиги ҳақида квитанция (300 АҚШ доллари).
Ҳужжатлар 5 иш кунида кўриб чиқилади ва амал қилиш муддати 2 йил бўлган кўп марталик «VTD» кириш визалари берилади.
Таклиф қилувчи ватандошни вақтинча прописка қилдириш учун МваФРга мурожаат қилади ва МваФР бўлинмаси 2 иш кунида 2 йиллик пропискани расмийлаштиради.

Упрощен порядок оформления приглашения и прописки соотечественников, проживающих за рубежом
Постановлением Правительства от 17 апреля 2019 года утверждено Положение о порядке оформления приглашения и предоставления многократных въездных виз в Республику Узбекистан для соотечественников, проживающих за рубежом, и членов их семей, а также их временной прописки органами внутренних дел. Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
В соответствии с Положением для приглашения соотечественников в Узбекистан в управления миграции и оформления гражданства, их городские отделения подаются следующие документы:
- паспорт приглашающего лица;
- документ, подтверждающий личность соотечественника;
- документ, подтверждающий родственные связи приглашающего и соотечественника;
- если соотечественник изъявляет желание приехать с членами своей семьи, то документы, подтверждающие их личность и родственные связи;
- две фотографии приглашающего размером 3,5х4,5;
- квитанция об оплате государственной пошлины (20 тысяч 273 сума);
Управление миграции и оформления гражданства рассматривает документы в течение 3 рабочих дней. Затем направляет заявление для согласования в соответствующий орган.
Управление миграции и оформления гражданства после согласования с соответствующим органом и принятия положительного решения заполняет приглашение и выдает приглашающему.
Сроки рассмотра документов о приглашении не должны превышать 15 рабочих дней.
Приглашение действует в течение 3 месяцев, для оформления въездных виз приглашение вместе со следующими документами направляется в Консульско-правовой департамент Министерства иностранных дел либо территориальные отделения министерства:
- визовая заявка;
- электронная анкета из сайта evisa.mfa.uz;
- при оформлении визы по прибытию в международном аэропорту «Ташкент» необходимо также предоставить копии авиабилетов или брони;
- квитанция об оплате государственной пошлины (300 долларов США).
Документы рассматриваются в течение 5 рабочих дней и после выдаются многократные въездные визы «VTD», которые действуют в течение 2 лет.
Приглашающий для оформления временной прописки соотечественника обрашается в управление миграции и оформления гражданства, где в течение 2 рабочих дней оформляется прописка на 2 года.