Бундай фожиа мамлакат тарихида ҳеч қачон бўлмаганди
Бразилия Олий суди коронавирус қурбонлари учун уч кунлик мотамни эълон қилди. Бу ҳақда суднинг сайтдаги баёнотида хабар берилган.
«Бундай фожиа юртимиз тарихида ҳеч қачон бўлмаганди. Исми, касби, лойиҳаси ва орзулари бўлган 100 минг киши. Жаҳонда ва бошқа одамларнинг ҳаётида из қолдирган 100 мингта умр. Энди ота-оналари билан бирга бўлолмайдиган ўғил ва қизлар. Ушбу якшанба ҳеч нимани нишонламайдиган ота-оналар», — деб ёзади Олий федерал суди ва Адлия миллий кенгаши раиси Диас Тоффоли.
9 август куни коронавирус қурбонлари сони 100 минглик кўрсаткичдан ошиб, 100 477 нафарни ташкил этди. Ўтган бир кеча-кундузда 905 киши ҳаётдан кўз юмди. Пандемия бошлангандан буён ушбу Лотин Америкаси мамлакатида касалланганлар сони 3 миллион бемордан ошиб кетди.

Подобной трагедии в истории страны еще не было
Верховный суд Бразилии объявил трехдневный траур по жертвам коронавируса. Об этом говорится в заявлении на сайте суда.
«Подобной трагедии в истории нашей страны еще не было. Есть 100 тысяч человек, у которых было имя, профессия, проекты и мечты. 100 тысяч жизней, которые непременно оставили свой след в мире и жизни других людей. Это дочери и сыновья, которых больше не будет с родителями. Это родители, которым нечего будет праздновать в это воскресенье», — написал председатель Верховного федерального суда и Национального совета юстиции Диас Тоффоли.
9 августа число жертв коронавируса превысило отметку в 100 тысяч, составив 100 477 человек. За минувшие сутки умерли 905 человек. С начала пандемии в латиноамериканской стране количество заразившихся превысило 3 миллиона пациентов.