Қозоғистонда коронавирус туфайли вафот этганларни оддий қабристонга дафн этишга рухсат берилди
Қозоғистонда COVID-19 туфайли вафот этганларни оддий қабристонларга дафн этишга рухсат берилди. Бу ҳақда бугун, яъни 30 июнь куни республика соғлиқни сақлаш вазири Алексей Цой маълум қилди.
Аввалроқ Қозоғистонда коронавирус туфайли вафот этганларни фақат махсус ажратилган қабристонларга дафн этишга рухсат берилганди.
«Марҳумларни дафн этиш аҳоли учун муҳим масала бўлиб қолмоқда. Амалдаги тартибга ўзгартириш киритилди: санитария-эпидемиология ва гигиена меъёрларига қатъий амал қилган ҳолда марҳумларни ҳар қандай қабристонларга дафн этишга рухсат берилди», — деди Цой матбуот анжуманида.
Қозоғистонда 21,8 минг киши коронавирусга чалинган бўлиб, улардан 13 минг нафари тузалди, 188 та ўлим ҳолати қайд этилди. Республикада коронавируснинг аломатсиз ташувчилари алоҳида рўйхатга олинган. Уларнинг сони 17,6 минг кишини ташкил этади.

В Казахстане умерших от COVID разрешили хоронить на обычных кладбищах
Захоронение умерших с коронавирусом разрешили на обычных кладбищах в Казахстане, сообщил во вторник министр здравоохранения республики Алексей Цой.
Ранее в Казахстане умерших с коронавирусом было разрешено хоронить только на специально отведенных для этого кладбищах.
«Важными для населения остаются вопросы порядка захоронения усопших. Внесены изменения в действующий порядок: захоронения разрешены на любых кладбищах со строгим соблюдением санитарно-эпидемиологических и гигиенических норм», — сказал Цой на пресс-конференции.
В Казахстане подтверждено более 21,8 тысячи случаев коронавируса, более 13 тысяч пациентов выздоровели, зарегистрировано 188 летальных случаев. В республике с недавнего времени отдельно считают бессимптомных носителей коронавируса, их в стране более 17,6 тысячи.