Абдулла Арипов Қозоғистонга борди. Ҳукумат раҳбарлари музокара ўтказди
Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов Туркистонда Қозоғистон ҳукумати раҳбари Асқар Мамин билан учрашди. Бу ҳақда Қозоғистон ҳукумати матбуот хизмати хабар бермоқда.
Икки мамлакат бош вазирлари савдо-иқтисодий, инвестиция, қишлоқ хўжалиги, сув-энергетика, транспорт-логистика, божхона соҳасидаги ҳамкорлик, шунингдек саноат кооперацияси ва минтақалараро ўзаро алоқаларнинг долзарб масалаларини муҳокама қилишди.
Фото: Қозоғистон ҳукумати матбуот хизмати
Қайд этилишича, учрашувда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида 2020-2022 йилларда ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси, товарларни тақсимлашнинг минтақавий тизими, Қозоғистон-Ўзбекистон чегарасида Халқаро савдо-иқтисодий ҳамкорлик марказини яратиш, чегара-божхона постларини модернизация қилиш ва бошқа масалаларга эътибор қаратилган.
Ўзбекистон Қозоғистоннинг Марказий Осиё минтақасидаги асосий савдо шериги ҳисобланади. 2019 йил якуни бўйича ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 21,2 фоизга ўсиб, 4,5 миллиард долларни ташкил этди. Томонлар савдо айланмасини 10 миллиард долларга етказиш ниятида, дейилади хабарда.
Ҳукумат раҳбарлари Туркистонда «Turkistan Textile тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича Қозоғистон-Ўзбекистон қўшма корхонасининг очилиш маросимида ҳам қатнашган.
Шунингдек, Асқар Мамин Абдулла Ариповни Туркистон шаҳрининг ижтимоий, спорт, транспорт ва сайёҳлик инфратузилмасининг янги объектлари – халқаро аэропорт, конгресс зали, «Туркистон Арена» стадиони, Ўқувчилар саройи, Rixos Turkestan меҳмонхонаси, шунингдек, «Карвонсарой» сайёҳлик мажмуаси ва 5 минг ўринли масжид қурилишининг бориши билан таништирди.

Абдулла Арипов встретился с премьер-министром Казахстана Аскаром Мамином
Премьер-Министр Республики Казахстан Аскар Мамин и Премьер-Министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов провели встречу в городе Туркестан. Об этом сообщает пресс-служба премьер-министра Казахстана.
Главы Правительств обсудили актуальные вопросы торгово-экономического, инвестиционного, сельскохозяйственного, водно-энергетического, транспортно-логистического, таможенного сотрудничества, а также промышленной кооперации и межрегионального взаимодействия.
«Особое внимание уделено реализации Плана практических мер по расширению и углублению сотрудничества между Казахстаном и Узбекистаном на 2020-2022 годы, вопросам создания региональной товаропроводящей системы, Международного центра торгово-экономического сотрудничества на казахстанско-узбекской границе, модернизации приграничных пунктов пропуска и др.
Узбекистан является основным торговым партнером Казахстана в центральноазиатском регионе. По итогам 2019 года двусторонний товарооборот вырос на 21,2% до $4,5 млрд. Стороны намерены нарастить товарооборот, доведя его до 10 млрд. долларов»,-отмечается в сообщении.
Главы правительств приняли участие в церемонии открытия в городе Туркестан казахстанско-узбекского совместного предприятия по производству текстильных изделий «Turkistan Textile».
Аскар Мамин ознакомил Абдуллу Арипова с новыми объектами социальной, спортивной, транспортной и туристической инфраструктуры города Туркестан – международным аэропортом, конгресс-холлом, центром «Ұлы Дала Елі», стадионом «Туркестан Арена», Дворцом школьников, гостиницей «Rixos Turkestan», а также ходом строительства многофункционального туристического комплекса «Караван-сарай» и мечети на 5 тыс. мест.
Главы правительств посетили мавзолей Ходжа Ахмада Яссауи, культурно-исторический музей «Азрет-Султан» и возложили цветы к памятнику Абая.