«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси ишлаб чиқариш ҳамда белгиланган кўрсаткичларнинг бажарилиши ҳолатини ўрганиш мақсадида Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида бўлди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 17 июлдаги «Аҳолини нефт маҳсулотлари билан таъминлашнинг узлуксизлигини ва нархлар барқарорлигини таъминлаш тўғрисида»ги 158-сонли баённомасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида бўлди.
Йиғилишда хом-ашё харид қилиш ҳажмини ошириш, мамлакатимиз истеъмолчиларини нефть маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш учун камида олти ойлик тайёр маҳсулот етказиб беришни таъминлаш, ишлаб чиқариш таннархини пасайтириш ва ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўз навбатида, GTL нафтани жалб қилиш орқали бензин ишлаб чиқаришга оид асосий масалалар муҳокама қилинди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раисига 2022 йил 22 июль куни GTL синтетик нафтасининг биринчи партияси қабул қилингани, ундан тегишли қўндирма(присадка)лардан фойдаланган ҳолда автобензиннинг машҳур маркаларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилгани ҳақида маълум қилинди.
«Ўзбекнефтегаз» АЖ Бошқарув раиси ички бозорда автобензин ва дизель ёнилғиси тақчиллиги вужудга келиши ва бунинг оқибатида респyблика таъминотидаги узилишларнинг олдини олиш мақсадида, 2022 йил 15 июлдан бошлаб йил якунига қадар республика корхоналарида ишлаб чиқарилган 2710 ТИФ ТН кодига мансуб автобензин ва дизель ёнилғиси экспорти таъқиқланганлиги, шунингдек, бунда автобензин ва дизель ёнилғисини тегишли топшириқлар ва графиклар асосида экспортга сотиш фақат уларни ишлаб чиқарувчи корхонaлар томонидан экспорт шартномалари (шyнингдек, биржада тузилган шартномалар) асосида амалга оширилиши бўйича маълумот берди.
Йиғилишда завод раҳбариятига 2022 йил июль-декабрь ойларида нефть махсулотларини ишлаб чиқариш прогноз кўрсаткичларини тўлиқ хажмларда бажариш бўйича зарурий чоралар кўриш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.
Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи «Ўзбекистон Респyбликаси товар-хом ашё биржаси» АЖ билан биргаликда жорий йилнинг 15 июлидан 1 авryстига қадар кунлик биржа савдоларига қўйиладиган автобензин ҳажмини мавжуд ресурслардан келиб чиққан ҳолда қайта кўриб чиқиш вазифаси берилди.
Шунингдек, нефт базалар омборидан биржа савдолари орқали харид қилиб олинган автобензинни ўз вақтида истеъмолчиларга етказиб беришни таъминлаш учун, завод томонидан тасарруфдаги нефт базаларига зарур автобензин миқдорларини юклаб бериш юзасидан жадвал (график) ишлаб чиқиш ва ижросини қатьий назоратга олиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Йиғилиш якунлари бўйича «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси заводнинг саноат қувватларининг узлуксиз ишлашини ва мунтазам маҳсулот етказиб берилишини таъминлаш, нефть маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш, зарур захираларни шакллантириш йўлида барча зарур чоралар кўрилиши бўйича топшириқлар берди.
Бундан ташқари, ноқулай иқлим шароити(юқори ҳарорат)ни ҳисобга олиб, объектларни муҳофаза қилиш ва хавфсизлик қоидаларига қатъий риоя этилиши, меҳнатни муҳофаза қилиш, ёнғин хавфсизлиги, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш бўйича талабларга алоҳида эътибор қаратиш, ишлаб чиқариш фаолиятини доимий назорат қилиш жараёнларига алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления посетил Бухарский нефтеперерабатывающий завод с целью изучения состояния производства и выполнения заданных показателей
В целях обеспечения выполнения поставленных задач, обозначенных в протокольном поручении Кабинета Министров Республики Узбекистан за № 158 от 17 июля 2022 года по обеспечению непрерывности поставок нефтепродуктов населению и ценовой стабильности, состоялась рабочая встреча Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева с руководством Бухарского НПЗ.
В центре внимания совещания находились вопросы касательно увеличения объёма закупки сырья, обеспечения, не менее шестимесячного запаса готовой продукции для бесперебойной поставки нефтепродуктов потребителям страны, снижения себестоимости продукции и увеличению объемов производства.
В рамках совещания обсуждены ключевые вопросы, связанные с производством бензина путем вовлечения GTL нафты.
Председателю Правления АО «Узбекнефтегаз» было доложено, что 22 июля 2022 года была принята первая партия синтетического GTL нафты, которая будет использована для производства востребованных марок автомобильного бензина, с использованием соответствующих присадок.
В свою очередь, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев проинформировал о том, что в целях недопущения дефицита бензина и дизельного топлива на внутреннем рынке и, как следствие, перебоев в снабжении республики, с 15 июля 2022 года до конца года прекращен экспорт бензина и дизельного топлива, относящихся к коду ТНВЭД 2710, произведенных предприятиями республики, также следует отметить, что продажа бензина и дизельного топлива на экспорт по соответствующим заказам и графикам осуществляется только предприятиями, производящими их на основании экспортных контрактов (через контракты, заключенные на бирже).
В ходе совещания даны соответствующие поручения руководству «Бухарского НПЗ» о принятии необходимых мер по выполнению прогнозируемых показателей производства нефтепродуктов в полном объеме в июле-декабре 2022 года.
"Бухарскому НПЗ” совместно с АО "Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржей" пересмотреть ежедневный объем реализации бензина, исходя из имеющихся ресурсов, который будет реализовываться на фондовой бирже в период с 15 июля по 1 августа текущего года.
В целях своевременной поставки бензина, закупленного со склада нефтебазы через биржевые торги потребителям, «Бухарскому НПЗ» разработать график поставки необходимых объемов бензина на подконтрольные ему нефтебазы и строго контролировать его исполнение.
По итогу совещания Председателем Правления АО “Узбекнефтегаз” поручено принять соответствующие меры по обеспечению бесперебойной поставки продукции, непрерывной работы промышленной мощности завода, увеличению объемов производства нефтепродуктов и формированию необходимых резервов.
Кроме этого, учитывая аномальные погодные условия (высокая температура), особое внимание следует уделить требованиям по охране объектов и обеспечению строгого соблюдения техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности, безопасности передвижения, осуществлять постоянный мониторинг производственных процессов.