«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги делегация Лондонда «Mizuho» ва «JPMorgan Chase & Co.» халқаро банклар раҳбарияти билан учрашди
Еврооблигациялар эгалари билан доимий мустаҳкам алоқада бўлиб туриш, уларни «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг жорий молиявий-хўжалик фаолияти борасида мунтазам хабардор қилиб бориш мақсадида иккитомонлама учрашувлар ташкил қилинди. Шунингдек, амалдаги ҳамкорлар ва ҳамкорлик қилиш режалаштирилган инвестиция салоҳияти юқори бўлган компания вакиллари билан ҳам муҳим учрашувлар ўтказилди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги делегация Лондондаги ташрифи давомида йирик халқаро банклар раҳбарияти билан учрашувлар ўтказиб, ўзаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди.
Жумладан, Бошқарув раиси бошчилигидаги делегация аъзолари «Mizuho» ва «JPMorgan Chase & Co.» халқаро банклар раҳбарияти билан учрашиб кўпгина молиявий масалалар юзасидан фикр алмашишди.
Учрашувларда банклар вакилларига Жамиятнинг умумий фаолияти, мавжуд трансформация жараёнлари ҳамда сўнгги йилларда эришилган натижалар ҳақида батафсил ахборот берилди.
Ўтказилган учрашувларда хорижий банклар вакиллари Ўзбекистон Республикасининг нефть-газ ва банк-молия тармоқларида амалга оширилаётган ислоҳотлар, жамиятнинг бугунги кундаги фаолияти, амалга оширилаётган трансформацион лойиҳалар, шунингдек, сўнгги йилларда эришилган натижалар билан танишдилар.
«Mizuho» халқаро банки билан учрашувда томонлар «Ўзбекнефтгаз» АЖ лойиҳаларини амалга ошириш ва бошқа корпоратив мақсадлар учун ўрта ва узоқ муддатли молиялаштиришни жалб этиш имкониятини муҳокама қилдилар.
Таъкидлаш жоизки, банк вакилларида «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг умумий қиймати 700 млн. АҚШ доллари бўлган дебют еврооблигацияларнинг муваффақиятли чиқарилиши, шунингдек «Uzbekistan GTL» заводи фаолияти ҳамда нефт ва газ соҳасидаги ислоҳотлар мавзусида фикр алмашишди.
«JPMorgan Chase & Co.» халқаро банки вакиллари билан учрашувда эса томонлар март ойида бўлиб ўтган учрашув якунлари бўйича эришилган келишувларни амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати, шунингдек, Жамият томонидан амалга оширилаётган лойиҳаларни қисқа ва ўрта муддатли молиялаштириш, ҳамда турли корпоратив хизматларни жалб этиш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Учрашув якунида ушбу халқаро банклар билан доимий алоқани сақлаб қолиш ва зарур ахборот алмашиш бўйича келишувга эришилди, шунингдек, ҳамкорликнинг мавжуд истиқболли йўналишларини янада ўрганиш келишиб олинди.
«JPMorgan Chase&Co.» АҚШнинг йирик банкларидан бири ҳисобланиб, ушбу банк билан ҳамкорлик қилиш муҳим ҳисобланади. Ўзаро учрашувда томонлар касбий тажриба алмашишнинг истиқболли йўналишларини, шу жумладан турли конференциялар ва семинарлар орқали, амалга оширилаётган лойиҳаларни ва компаниянинг турли хил корпоратив эҳтиёжларини қисқа муддатли молиялаштиришни жалб қилиш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Юқорида қайд этилган барча банклар билан доимий алоқа ва ахборот алмашинувини таъминлаш бўйича келишувга эришилди, шунингдек ҳамкорликнинг барча истиқболли йўналишларини ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Делегация АО «Узбекнефтегаз» во главе с Председателем Правления Мехриддином Абдуллаевым провели встречи с руководством международных банков «Mizuho» и «JPMorgan Chase & Co.»
В рамках визита в Лондон делегация во главе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева провела встречи с руководством крупных международных банков и обсудили вопросы сотрудничества.
В частности, члены делегации во главе Председателя Правления встретились с руководством международных банков «Mizuho» и «JPMorgan Chase & Co.» и обменялись мнениями по многим финансовым вопросам.
На встречах представителям банков была представлена подробная информация о общей деятельности Общества, существующих процессах трансформации и результатах, достигнутых за последние годы.
Представители иностранных банков также были ознакомлены с проводимыми реформами в нефтегазовой и банковско-финансовых отраслях Республики Узбекистан, с текущей деятельностью Общества, с осуществляемыми трансформационными проектами, а также с достигнутыми результатами.
На встрече с международным банком «Mizuho» стороны обсудили возможность привлечения среднесрочного и долгосрочного финансирования на реализацию проектов АО «Узбекнефтегаз» и на другие корпоративные цели.
Стоит отметить, что у банкиров особенный интерес вызвал дебютный успешный выпуск еврооблигаций АО «Узбекнефтегаз» на общую сумму 700 млн. долларов США, а также недавнее получение первой партии продукции завода «Uzbekistan GTL».
По итогам встречи достигнута договоренность о сохранении постоянной связи и обмене необходимой информацией с этими международными банками, а также о дальнейшем изучении существующих перспективных направлений сотрудничества.
«JPMorgan Chase&Co.» является одним из крупнейших банков США, и сотрудничество с этим банком считается важным. В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления обмена профессиональным опытом, в том числе посредством проведения различных конференций и семинаров, возможности привлечения краткосрочного финансирования реализуемых проектов и различных корпоративных потребностей компании.
С этими банками достигнута договоренность о поддержании постоянной коммуникации и обмена необходимой информацией, а также согласована дальнейшая проработка имеющихся на сегодняшний день перспективных направлений сотрудничества.