ДХХ гиёҳванд моддаларининг катта партиясини қўлга олди
Давлат хавфсизлик хизматининг Сирдарё ва Самарқанд вилоятлари бўйича бошқармалари ходимлари томонидан Сирдарё вилояти божхона бошқармаси вакиллари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда «Сурхондарё - Самарқанд» йўналишида ҳаракатланаётган «Кобальт» русумли автомашина Қашқадарё вилоятининг Чироқчи туманидаги «Умакай» ЙПХ масканида тўхтатилди.
Автомашина кўздан кечирилганда, унда йўловчи сифатида кетаётган Сурхондарё вилояти Сариосиё туманида яшовчи, 1987 й.т. фуқаронинг ёнида 3 кг. 363 гр. «опий» гиёҳванд моддаси борлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштириб олинди.
Бошқа бир ҳолатда эса ДХХ ходимлари томонидан Тошкент вилоятининг Тошкент туманида жойлашган «Минерал сувлар» ЙПХ масканида Сурхондарё вилоятининг Денов туманида яшовчи, 1996 й.т. шахс бошқарувидаги «Нексия 3» русумли автомашина тўхтатилди.
Автомашина холислар иштирокида кўздан кечирилганда, унинг салон қисмида 5 кг. «опий» гиёҳванд моддаси борлиги аниқланиб, процессуал тарзда расмийлаштириб олинди.
ДХХнинг Қашқадарё ва Тошкент вилоятлари бўйича бошқармалари ходимлари томонидан ДБҚ ходимларини жалб этган ҳолда Ўртачирчиқ туманида ўтказилган тезкор тадбирда Бекобод шаҳрида яшовчи шахслар - 1991 й.т. фуқаро ҳамда муқаддам гиёҳванд моддалар савдоси билан боғлиқ жиноят содир этганлиги учун жиноий жавобгарликка тортилган 1990 й.т. шахс 492 гр. «гашиш» моддасини 50 млн. сўмга сотган вақтларида қўлга олинди.
Таъкидлаш лозимки, ҳар уччала ҳолатда ҳам наркотик моддалар мамлакатимизга Тожикистон Республикасидан контрабанда йўли билан олиб ўтилган.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Сотрудники СГБ предотвратили незаконный ввоз более 8 кг опия
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками управлений Службы государственной безопасности по Сырдарьинской и Самаркандской областям совместно с представителями Сырдарьинского областного таможенного управления, на посту ДПС «Умакай» в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области был остановлен автомобиль марки «Кобальт», следовавший по маршруту «Сурхандарья - Самарканд». При осмотре авто, у жителя Сариасийского района Сурхандарьинской области, 1987 г.р., ехавшего в качестве пассажира - было обнаружено и изъято в установленном порядке 3 кг. 363 гр. «опия».
В еще одном случае, сотрудники СГБ остановили на посту ДПС «Минерал сувлар» в Ташкентском районе Ташкентской области автомобиль марки «Нексия-3» под управлением жителя Денауского района Сурхандарьинской области, 1996 г.р. При осмотре салона автомашины было обнаружено и оформлено в процессуальном порядке 5 кг. «опия».
В ходе оперативного мероприятия, проведенного в Уртачирчикском районе, сотрудниками управлений СГБ по Кашкадарьинской и Ташкентской областям с привлечением сотрудников ГТК, при попытке продажи за 50 млн. сумов 492 гр. «гашиша» были задержаны жители города Бекабада – гражданин 1991 г.р. и его сообщник, 1990 г.р., ранее привлеченный к уголовной ответственности за совершение преступления, связанного с наркоторговлей.
Следует отметить, что во всех трех случаях наркотические средства были контрабандно завезены на территорию нашей страны из Республики Таджикистан.
В настоящее время в отношении вышеуказанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного Кодекса, ведутся следственные действия.