«Ўзбекнефтгаз»: Корхона ва бошқармаларда электр таъминоти узлуксизлигини таъминлаш учун аварияга қарши махсус бригадалар ташкил этилди
Маълумки, шу кунларда республикамизнинг барча ҳудудларида ҳаво ҳароратининг аномал исиб кетиши натижасида айрим ҳудудларда электр қурилмалари ва тармоқларида истеъмол юкламасининг ортиши ҳамда носозликларнинг келиб чиқиши кузатилмоқда. Шу боис, «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг топшириғи билан акциядорлик жамияти тасарруфидаги корхона ва бошқармаларда ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш режа кўрсаткичларини ўз вақтида бажариш мақсадида корхоналарнинг электр таъминоти тизимларини узлуксизлиги ва ишончлилигини таъминлаш бўйича бир қатор амалий чора-тадбирлар жадал суратларда амалга оширилмоқда.
Аномал иссиқ натижасида юзага келаётган ноқулайликларни ҳамда электр қурилма ва тармоқлардаги фавқулодда ҳолатларни олдини олиш ва уларни бартараф этиш мақсадида, «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бош энергетик бўлими ташаббуси билан ҳудудлардаги корхона ва бошқармаларда аварияга қарши махсус бригадалар ташкил этилди. Ушбу бригадаларга бириктирилган мутахассислар туну-кун юзага келаётган барча носозликларни зудлик билан бартараф этиб боришмоқда.
Натижада юқори ва паст кучланишли электр тақсимлаш қурилмаларида, трансформатор пунктларида, электр юритгичларда ва коммутацион аппаратларда, шунингдек, ҳаво ва кабел электр узатиш тармоқларида созлаш ва таъмирлаш, ишчи ҳолатини яхшилаш, техник текширув ҳамда синаш ишлари муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Барча чоралар технологик қурилмаларни узлуксиз ва бир маромда ишлашини таъминлаш, мамлакатимиз аҳолисига ёқилғи энергетика ресурсларини узлуксиз етказиб бериш шунингдек, содир бўлиши мумкин бўлган аварияли узилишларни олдини олиш ҳамда сифатли электр энергияси билан таъминланишида замин яратади.

«Узбекнефтегаз»: Для обеспечения бесперебойного электроснабжения на предприятиях и в управлениях созданы специальные противоаварийные бригады
Как известно, в результате повышения температуры и аномальной жары во всех регионах нашей республики в отдельных регионах наблюдается увеличение нагрузки потребления электроэнергии и возникновение неисправностей в сетях и электроустановках. В связи с этим по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева на предприятиях и в управлениях, находящихся в ведении акционерного общества, в целях своевременного выполнения плановых показателей производства и переработки в ускоренными темпами осуществляется ряд практических мер по обеспечению бесперебойной и стабильной работы систем электроснабжения.
По инициативе Главного энергетического отдела АО «Узбекнефтегаз» на предприятиях и в управлениях в регионах созданы противоаварийные бригады в целях предупреждения и устранения, возникающих случай в результате аномальной жары, а также чрезвычайных ситуаций в электроустановках и сетях. Специалисты, прикрепленные к этим бригадам, круглосуточно и оперативно устраняют возникающие все неисправности.
В результате успешно выполняются наладочные и ремонтные работы, улучшение рабочего состояния, технический осмотр и испытания электрораспределительных установок высокого и низкого напряжения, трансформаторных пунктов, электроприводов и коммутационных аппаратов, а также воздушных и кабельных сетей электропередач.
Все предпринятые меры позволят обеспечить бесперебойную работу технологических установок, бесперебойную поставку топливно-энергетических ресурсов населению нашей страны, а также создать основу для предотвращения возможных аварийных отключений и обеспечения качественной электроэнергией.