Ўзсаноатқурилишбанк ва ЕТТБ ўртасида конвертацияланадиган қарз битимлари имзоланди
Жорий йил 27 июль куни Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) томонидан Ўзсаноатқурилишбанк акцияларига конвертация қилиш имконияти билан 50 млн. АҚШ доллари миқдорида кредит маблағларини ажратиш тўғрисида Битимлар пакетини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу битимлар асосида тақдим этилаётган кредит маблағлари Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ўз фаолиятини амалга ошираётган кичик ва ўрта бизнес субъектлари лойиҳаларини кредитлашга қаратилишини назарда тутади.
Бунда молиялаштиришнинг бир қисми иқлим ўзгариши билан боғлиқ лойиҳаларни молиялаштиришга сарфланади. Бу эса, Банкка «яшил банкинг» дастурини кенгайтиришга имкон беради.
Ушбу ҳужжатлар томонлар ўртасида Президентимиз томонидан 2020 йил 12 майда имзоланган «2020-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида»ги Фармон ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 29 мартдаги «Ўзсаноатқурилишбанк» акциядорлик тижорат банкини халқаро молия институтлари иштирокида хусусийлаштириш ва трансформация қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, амалга оширилаётган саъй-ҳаракатларнинг мантиқий давоми бўлди.
Битимларда Ўзбекистон Республикаси банк секторига давлат улушига эга тижорат банкларини комплекс трансформация қилиш, банк ишига оид замонавий стандартлар, ахборот технологиялари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш, зарур тажриба ва билимларга эга инвесторларга танлов асосида банклардаги давлат улушига эга акцияларини сотиш, шунингдек давлат улушига эга тижорат банклари ва корхоналарни параллель равишда такомиллаштириш орқали ислоҳ қилиш каби тадбирлар белгиланган.
2018 йилдан буён Ўзсаноатқурилишбанк Халқаро молия корпорацияси, ЕТТБ каби етакчи молия институтлари билан корпоратив бошқарувни мустаҳкамлаш, бизнес жараёнларни қайта кўриб чиқиш, бу борада амалиётларни тижоратлаштириш, таваккалчиликларни бошқариш ва ғазначилик операциялари тизимини такомиллаштириш, шунингдек, «яшил» лойиҳаларни амалга оширишда кўмаклашиш орқали хусусийлаштиришга тайёрлаш масалалари бўйича яқин ҳамкорлик қилади.

Узпромстройбанк и ЕБРР подписали Пакет соглашений о конвертируемом займе
27 июля текущего года состоялась Церемония подписания пакета Соглашений о выделении Европейским банком реконструкции и развития в пользу Узпромстройбанк кредитных средств в размере 50 млн. долларов США с возможностью конвертации в акции Банка.
Соглашениями предусматриваются, что средства кредита будут направлены на кредитование проектов субъектов малого и среднего бизнеса, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Узбекистан. При этом, часть финансирования будет использована для финансирования проектов, связанный с изменением климата, что позволит банку расширить свою программу зеленого банкинга.
Данные соглашения стали логическим продолжением усердной работы сторон, осуществляемой в соответствии с Указом Президента Узбекистана от 12 мая 2020 г. №УП-5992 «О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020–2025 годы» и Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 марта 2021г. №161 «О мерах по дальнейшей трансформации акционерного коммерческого банка Узпромстройбанк и последующей его приватизации с участием Международной финансовой корпорации», где указаны необходимость реформирования банковского сектора в Республике Узбекистан путем комплексной трансформации коммерческих банков с долей государства, внедрения современных стандартов банковского дела, информационных технологий и программных продуктов, реализации государственного пакета акций банков на конкурсной основе инвесторам, обладающим надлежащим опытом и знаниями, а также параллельного реформирования коммерческих банков и предприятий с долей государства.
С 2018г. Узпромстройбанк тесно сотрудничает с ведущими финансовыми институтами, такими как МФК и ЕБРР по вопросам подготовки к приватизации путем укрепления практики корпоративного управления банка, пересмотру бизнес-процессов, коммерциализации его операций, усовершенствованию системы управления рисками и казначейских операций, а также содействия банку в развитии зеленого банкинга.
После диагностики и построения клиентоцентричной модели развития бизнеса, в настоящее время осуществляется третий этап трансформации, где внедряется новая бизнес-модель банка с обновлением информационной системы и сопутствующей инфраструктуры.