Самарқандда енгил атлетика бўйича Марказий Осиё очиқ чемпионати бўлиб ўтади
23–25 сентябр кунлари Самарқанд шаҳрида енгил атлетика бўйича Марказий Осиё 4-очиқ чемпионати бўлиб ўтади.
Халқаро мусобақада 11 та мамлакатдан 300 дан ортиқ спортчилар иштирок этади. Ўзбекистондаги очиқ чемпионатга Қирғизистон, Қозоғистон, Туркманистон ва Тожикистон терма жамоалари ташриф буюради. Шунингдек, Малайзия, Таиланд ва Филиппиндан спортчилар келиши кутилмоқда.
Спорт мусобақаси Ўзбекистон спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий олимпия қўмитаси ва Енгил атлетика федерацияси томонидан Марказий Осиё енгил атлетика ассоциацияси ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ кўмагида ташкил этилмоқда.
Самарқанд шаҳридаги югуриш йўлакчасининг янги қопламаси ва World athletics стандартларига мос равишда сертификатланган улоқтириш учун секторларига эга «Афросиёб Арена» спорт мажмуаси енгил атлетика бўйича Марказий Осиё Очиқ чемпионатини ўтказиш учун тайёрлаб қўйилди. Очиқ турнир стадион реконструкциядан кейин ўтказилаётган илк йирик тадбир ҳисобланади.
Спортчилар асосий югуриш йўналишларида ҳамда техник мусобақаларда — баландликка сакраш, таяниб сакраш, узунликка, уч ҳатлаб сакраш, диск, болға отиш, найза улоқтириш бўйича қатнашади.
Енгил атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси деярли барча йўналишларда чиқиши белгиланган. Мусобақада V Ислом бирдамлик ўйинлари ғолиблари Шарифа Давронова, Анвар Анваров, Суҳроб Хўжаев, Фарида Солиева, Наргиза Қўчқорова ва Роксана Худоёровалар ҳам мамлакатимиз шарафини ҳимоя қилишади.
Мусобақанинг учинчи кунида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси кубоги, «Save Aral 2022» халқаро хайрия оммавий югуриш мусобақасининг навбатдаги босқичи бўлиб ўтади. Икки мингдан ортиқ иштирокчилар Орол денгизи экологик муаммосига жамоатчилик эътиборини қаратиш мақсадида ўтказиладиган Save Aral мусобақасини қўллаб-қувватлайди.

В Самарканде пройдет Открытый чемпионат Центральной Азии по лёгкой атлетике
С 23 по 25 сентября 2022 года в Самарканде пройдёт 4-й Открытый чемпионат Центральной Азии по легкой атлетике. Более 300 спортсменов из 11 стран примут участие в международных соревнованиях. Сборные команды Кыргызстана, Казахстана, Туркменистана и Таджикистана прибудут в Узбекистан для участия в открытом турнире. К ним присоединятся спортсмены из Малайзии, Таиланда и Филиппин.
Организаторами спортивного турнира выступают Министерство развития спорта, Национальный Олимпийский комитет и Федерация лёгкой атлетики Республики Узбекистан при поддержке Ассоциации легкой атлетики Центральной Азии и АО «Узбекнефтегаз».
Для проведения Открытого чемпионата Центральной Азии по легкой атлетике был подготовлен спортивный комплекс «Афросиаб Арена» в Самарканде с новым покрытием беговой дорожки и секторами для метаний, сертифицированных по стандартам World athletics. Открытый турнир станет первым масштабным мероприятием после реконструкции стадиона.
Спортсмены выступят как в основных беговых дисциплинах, так и в технических видах - прыжки на высоту, с шестом, в длину, тройной прыжок, метание диска, молота, ядра, копья.
Сборная команды Узбекистана по легкой атлетике заявлена почти во всех дисциплинах. На стадион с участниками выйдут побороться победители V Игр Исламской Солидарности Шарифа Давронова, Анвар Анваров, Сухроб Ходжаев, Фарида Солиева, Наргиза Кучкарова и Роксана Худоярова.
На третий день соревнований состоится очередной этап международного благотворительного забега «Save Aral 2022» розыгрыша кубка Председателя правления АО «Узбекнефтегаз». Более двух тысяч участников поддержат забег Save Aral, проводимый в целях привлечения внимания общественности к экологическому кризису вокруг Аральского моря.