Тошкент шаҳрида иккита янги МТТ очилди (фото)
Тошкент шаҳрининг Сергели туманида иккита давлат мактабгача таълим ташкилотининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Мактабгача таълим ташкилотларининг умумий қуввати 840 нафар болаларни ташкил этади.
Янги мактабгача таълим ташкилотлари Сергели туманининг Қумариқ турар жой мавзесида ва 5А даҳасида жойлашган. Улар мебель, ривожлантирувчи ўйин ва ўйинчоқлар билан жиҳозланган.
Янги мактабгача таълим ташкилотлари (МТТ) орқали Сергели туманида мактабгача таълим билан қамраб олиш ҳажми 83 фоиздан 89 фоизгача оширилади ва 100 киши учун қўшимча иш жойлари яратилади.
«Сўнгги йилларда Сергели тумани жадал ривожланиб бормоқда, янги қурилган уйларга яшовчилар кўчиб кирмоқда ва тегишлича, таълим муассасаларига бўлган эҳтиёж ортиб бормоқда. Бир йўла иккита МТТ очилиши яна 600 нафар болалар сифатли мактабгача таълим олиш имкониятига эга бўлишини англатади. Шунингдек, қисқа муддатли гуруҳлар очилиб, уларга 240 нафар болалар қабул қилинади.
Янги мактабгача таълим ташкилотлари қурилишида стандарт лойиҳалардан воз кечилган ҳолда ноодатий дизайн ва замонавий ечимлардан фойдаланилди. Ҳар бир деталь устида пухта ўйлаб чиқиш орқали биз болаларимиз учун мумкин қадар қулай ўқув-ўйин муҳитини яратиб бермоқдамиз» — дейди Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин.
Таълим муҳити Корея Республикасининг модели негизида лойиҳалаштирилди. Шу тариқа, йирик жавонлар ўрнига мобил модуллар ўрнатилди. Улар майдонни ўзгартириш ва уни турли машғулотларга мослаштириш имконини беради. Ўйин ва ўқув қуроллари болалар бўйи етадиган жойда жойлашган бўлиб, ўйинларнинг аксарияти бармоқларнинг майда моторикасини ривожлантириш учун мўлжалланган. Гуруҳлар ва коридорларда нутқ ва ёзиш, билимни ривожлантириш, ижод, қурилиш, конструкциялаш ва математика, сюжет ўйинлари, кутубхона каби кўплаб ривожлантириш марказлари жойлашган. Болаларнинг ўзи кўнглига ёққан машғулотни танлайди, педагог эса ўйин ва ўқиш учун зарур бўлган материалларни аниқлайди ва қийинчилик юзага келган ҳолда уларга ёрдам беради.
Давлатимиз раҳбарининг бешта ташаббусини амалга ошириш доирасида соғломлаштириш ва бадиий машғулотларга алоҳида эътибор қаратилмоқда: анъанавий мусиқа ва рақслардан ташқари болалар спорт билан шуғулланиши, ўйин шаклида чет тилларини ўрганиши ҳамда бошқа ривожлантирувчи тўгарак ва секцияларга қатнаши мумкин бўлади.
Ушбу мактабгача таълим ташкилотларига қатнаш учун бир ойлик тўлов бир бола учун 186 минг сўмни, икки нафар болалар учун — 132 минг сўмни ташкил этади. Шунингдек, қонунчиликка мувофиқ, тарбияланувчилар умумий сонининг 15 фоизи МТТга бепул қатнаши мумкин бўлади. Ушбу имтиёз кам таъминланган оилалардаги болаларга нисбатан тақдим этилади.

В Сергелийском районе открылись инновационные детские сады (фото)
В Сергелийском районе открылись две дошкольные образовательные организации инновационного типа. Новые ДОО повысят охват дошкольным образованием в Сергелийском районе с 83% до 89%. Также создадут дополнительные рабочие места для 100 человек.
«В последние годы Сергели активно развивается, заселяются новостройки и, соответственно, увеличилась и потребность в образовательных учреждениях. Открытие сразу двух ДОО означает, что еще 600 ребят получат доступ к качественному дошкольному образованию. Кроме того, будут открыты группы кратковременного пребывания, которые примут еще 240 детей», — сказала министр дошкольного образования Агриппина Шин.
Образовательная среда спроектирована на базе модели Республики Корея. Вместо громоздких шкафов установлены мобильные модули, позволяющие менять пространство и адаптировать его под различные занятия. Игровые и учебные принадлежности расположены на уровне роста детей, а большинство игр направлено на развитие мелкой моторики пальцев. В группах и коридорах размещены развивающие центры: речи и письма, познавательного развития, творчества, строительства, конструирования и математики, сюжетных игр, библиотеки. Дети могут сами выбрать занятие по душе, а педагог определит необходимые материалы для игр и обучения и поможет при затруднениях.
Размер платы за посещение детских садов за одного ребенка составляет 186 тыс. сумов, за двоих детей – 132 тыс. сумов. В соответствии с законодательством, 15% воспитанников, из числа детей малообеспеченных семей - посещают ДОО бесплатно.
ДОО № 42 расположено в жилом массиве Кумарык, в режиме полного дня охватывает 210 детей, а также 120 детей в группах кратковременного пребывания.
Персонал: 28 педагогов, 14 сотрудников вспомогательного персонала.
ДОО №44 расположено в микрорайоне 5А, рассчитано на 390 детей в режиме полного дня и 120 детей в группах кратковременного пребывания