Қозоғистонда ўзбекларнинг ички аъзоларини сотган бош шифокор қўлга олинди
Қозоғистонда Чимкент шаҳридаги шифохона бош шифокори полиция ходимлари томонидан қўлга олинди. У аъзоларни ноқонуний олганликда гумон қилинмоқда. Бу ҳақда 19 ноябрь куни Қозоғистон ИИВ матбуот хизмати хабар тарқатган, деб ёзади «Regnum».
Чимкентда 1-рақамли шаҳар клиник шифохонаси бош шифокори 18 ноябрь куни ИИВ тергов департаменти томонидан қўлга олиниб, вақтинча сақлаш изоляторига жойланган. Дастлабки тергов давомида Қозоғистон ҳудудида жиноий гуруҳ ҳаракат қилгани, улар аъзолар трансплантацияси соҳасида ноқонуний фаолият билан шуғуллангани аниқланди.
Гуруҳ таркибида чет эл фуқаролари ҳам бўлган. Донор сифатида моддий шароити оғирлиги туфайли ўз аъзоларини сотишга мажбур бўлган Ўзбекистон, Қирғизистон ва Украина фуқаролари жалб этилган. Исроил ва бошқа узоқ давлатларнинг фуқаролари уларнинг аъзоларини сотиб олишган.
Терговчилар шифохона бош шифокори жиноий гуруҳ аъзолари билан тил бириктириб, катта пул эвазига ички аъзоларни кўчириб ўтказиш бўйича ноқонуний операцияларни амалга оширганини аниқлашди.
Қозоғистон Жиноят Кодексида назарда тутилган моддаларга кўра шифокор трансмиллий жиноий гуруҳда иштирок этганликда ҳамда одамларнинг аъзоларини ноқонуний олганликда айбланмоқда. Айни вақтда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

В Казахстане по подозрению в незаконной трансплантации задержан главврач
Главный врача больницы города Шымкент задержан сотрудниками полиции в Казахстане по подозрению в незаконном изъятии органов. Об этом 19 ноября сообщает пресс-служба МВД Казахстана, пишет «Regnum».
Главный врач городской клинической больницы №1 города Шымкента был задержан следственным департаментом МВД 18 ноября и помещён в изолятор временного содержания. В ходе досудебного расследования было установлено, что на территории Казахстана действовала преступная группа, которая занималась незаконной деятельностью в сфере трансплантации органов.
В группу входили граждане иностранных государств. В качестве доноров ими привлекались граждане Узбекистана, Киргизии и Украины, которые были вынуждены продавать свои органы из-за тяжёлого материального положения. Реципиентами были граждане из Израиля и других стран дальнего зарубежья.
Следователями установлено, что главврач больницы, вступив в предварительный сговор с членами преступной группировки, за крупные денежные суммы проводил незаконные операции по изъятию и пересадке внутренних органов. Врачу инкриминируется совершение уголовных правонарушений, предусмотренных статьями за участие в транснациональной преступной группе и за незаконное изъятие органов человека Уголовного кодекса Казахстана. В настоящее время идёт работа над уголовным делом перед его отправкой в суд.