Танзила Норбоева меҳнат муҳожирларига ёрдам беришни сўраб Россияга мактуб йўллади
Ижтимоий тармоқлар орқали Олий Мажлис Сенатига Россия Федерациясида ҳозирги мураккаб шароитда ишсиз, маблағсиз қолган фуқароларимиздан карантин тугагунча ва меҳнат бозори тўлиқ тиклангунига қадар патентни қайта расмийлаштириш, бекор қилиш, жисмоний шахслар даромадидан олинадиган солиқнинг тўлаш муддатини кечиктириш имкониятини кўриб чиқиш масаласида ёрдам сўраб мурожаатлар келиб тушмоқда.
Ушбу масала юзасидан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан жорий йил 5 апрель куни Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазирлигига нота юборилган.
Шунингдек, 8 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Норбоева Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси Валентина Матвиенкога мактуб йўллади.
Мактубда Россия халқига эпидемияни тез орада енгиб ўтишига чин дилдан тилак билдириб, глобал коронавирус пандемияси шароитида икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, шу жумладан, парламентлараро мулоқотни қўллаб-қувватлаш алоҳида аҳамият касб этиши қайд этилган.
Ўзбекистон Россия Федерацияси ҳукуматининг фуқароларимизнинг Россияда бўлиб туриши учун рухсат этилган муддатни узайтириш ҳамда мамлакат ташқарисига чиқиш заруратисиз меҳнат фаолиятини давом эттириш учун янги патентлар олиш шартларини енгиллаштириш бўйича қарорини қўллаб-қувватлаган.
Шу билан бирга, Россия Федерациясида бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларининг юқорида қайд этилган муаммоларига ҳам эътибор қаратилиб, уларни тезкорлик билан ҳал қилишда амалий ёрдам кўрсатиш сўралган.
Умид қиламизки, ҳозирда инсоният олдида турган оғир дамларда Ўзбекистон парламенти ва ҳукуматининг мамлакатимиз фуқаролари манфаатлари йўлида қилган ушбу мурожаати Россия давлатида ўзининг ижобий жавобини топади.

Танзила Нарбаева попросила у Матвиенко помощи для оставшихся в России узбекистанцев
В Сенат Олий Мажлиса поступают обращения граждан Узбекистана, оставшихся в Российской Федерации в нынешних сложных условиях без работы и средств к существованию, с просьбой оказать помощь в вопросе предоставления российской стороной отсрочки по выплате авансовых платежей налога на доходы физических лиц по патентам до завершения карантина и полного восстановления рынка труда, без необходимости переоформления, аннулирования патента и привлечения к административной ответственности. Об этом сообщает пресс-служба Сената.
По данному вопросу 5 апреля текущего года Министерство иностранных дел Республики Узбекистан направило ноту в Министерство иностранных дел Российской Федерации.
Также, 8 апреля Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева направила соответствующее письмо Председателю Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентине Матвиенко.
В письме выражено искреннее пожелание братскому народу России скорейшего преодоления эпидемии, отмечена особая важность укрепления в условиях глобальной пандемии коронавирусной инфекции многопланового сотрудничества между двумя странами, в том числе межпарламентского диалога.
В Узбекистане высоко оценили решение правительства Российской Федерации предоставить нашим гражданам возможность продления разрешительного срока пребывания в России, а также облегчения условий получения новых патентов для продолжения трудовой деятельности без необходимости выезда за пределы страны.
Вместе с тем, была выражена просьба оказать практическое содействие в скорейшем положительном решении вышеуказанных проблем, с которыми сталкиваются наши сограждане.