Toshkent chorrahalarida yangi qoida. «Vafli chizmalari» nima uchun kerak?
Poytaxtda kun sayin avtomobillar soni ortib borishi sababli tirbandliklar ham ko‘p uchramoqda. Ushbu muammo ko‘pincha chorrahalarda sabrsiz haydovchilar svetoforning yashil chirog‘i o‘chib-yonayotganida o‘tib ketmoqchi bo‘lishlari sababli yuzaga keladi, deb xabar bermoqda Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati.
Ushbu muammoni hal qilish uchun Toshkent shahar IIBB YHXB YPX xodimlari poytaxt hokimiyati bilan hamkorlikda xalqaro tajribaga asoslangan holda, sinov tariqasida shahar yo‘llarida tirbandlik bilan kurashishning yangi uslubini joriy qilishmoqda.
O‘tgan haftaning oxirida poytaxdagi bir necha chorrahalarda yotqizilgan yangi yo‘l chizmasi tashqi ko‘rinishi sababli xalq tilida «vafli chizmasi» deb nomlanadi. Chizma yordamida harakat yo‘nalishida tirbandlik yuzaga chiqqan holatda chiqish mumkin bo‘lmagan hudud belgilab olinadi va haydovchi to‘xtashga majbur bo‘ladi. «Vafli chizmasi» YHQ bilan belgilangan ba’zi holatlarda o‘ng yoki chap tomonga burilishni ta’qiqlamaydi.
Chizma parallel kesishadigan sariq rangli diagonal chiziqlardan hosil bo‘lgan kataklar ko‘rinishiga ega. «Vafli chizmasi» mustaqil tarzda hamda chorrahaga yaqinlashish haqida ogohlantiruvchi yo‘l belgisi bilan birga qo‘llanilishi mumkin.
Hozirgi vaqtda sariq rangli kataklar Nukus ko‘chasining Bobur, Abdulla Qahhor, Glinka, Beshyog‘och, Mirobod, Avliyo-Ota, Afrosiyob ko‘chalari bilan kesishmasida – jami yettita chorrahalarda chizilgan.
Sinov tariqasida chizilayotgan chizma tirbandliklar ko‘p uchrab turadigan boshqariladigan chorrahalarda qo‘llaniladi.
Yaqin kunlarda poytaxtning yana 18 ta chorrahalarida, ya’ni quyidagi ko‘chalar kesishmalarida «vafli chizmalari»ni tashkil etish rejalashtirilmoqdaNukus – Taras Shevchenko, Nukus – Amir Temur, Nukus – Istiqbol, Mustaqillik – Oqqo‘rg‘on, Mustaqillik – Sayram (7-yo‘l), Mirzo-Ulug‘bek – Do‘rmon yo‘li, Do‘rmon yo‘li – Mingbuloq, Do‘rmon yo‘li – G‘azalkent, Do‘rmon yo‘li – Temur Malik, Mustaqillik – Shastri, Mustaqillik – Shahrisabz, Shahrisabz – Amir Temur, Alisher Navoi – Zarafshon, Sharof Rashidov – Alisher Navoi, Sharaf Rashidov – Matbuotchilar, Sharaf Rashidov – Afrosiyob, Fidoilar – Afrosiyob, Shahrisabz – Afrosiyob.
Rejalashtirilgan ishlar yakunlangach, Toshkentdagi qamralgan chorrahalarning umumiy soni 25 tani tashkil etadi.
Eslatilishicha, (O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Yo‘l harakati qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida»gi Qarori) «Chorrahada harakatlanish» bobidagi 97-bandga muvofiq, «Haydovchi tirbandlik tufayli majburiy to‘xtab, ko‘ndalang yo‘nalishdagi transport vositalarining harakatlanishiga to‘sqinlik tug‘diradigan bo‘lsa, chorraha yoki qatnov qismlari kesishmasiga kirishi taqiqlanadi».
Shuningdek, Yo‘l harakati qoidalarining 103-bandini eslatib o‘tilgan: «Svetoforning ruxsat etuvchi ishorasi yonganda haydovchi chorraha orqali harakatlanishni tugallayotgan transport vositalari va qatnov qismidan tegishli yo‘nalishda o‘tishni tugallayotgan piyoda(lar)ga yo‘l berishi shart».
Ammo hozirgi vaqtda bayonnomalarni rasmiylashtirish ko‘zda tutilmayapti: haydovchilarga chizmaning talablarini o‘rganib chiqish uchun vaqt va unga ko‘nikish uchun imkoniyat beriladi.
Qayd etilishicha, mazkur chizmani qo‘llash qarori qabul qilinishiga Singapurdagi muvaffaqiyatli tajriba sabab bo‘lgan: ushbu yangilik sababli Singapur hukumati yo‘llardagi holat yaxshilanishiga erishgan.

На перекрёстках Ташкента появилась «Вафельная разметка». Для чего она нужна?
В столице становится всё больше автомобилей, а вместе с ними и пробок. В связи с этим сотрудники ДПС УБДД ГУВД города Ташкента и столичного Хокимията, основываясь на международном успешном опыте, в экспериментальном порядке инициировали новый способ борьбы с возникающими на дорогах коллапсами. В частности, решение об использовании данного вида разметки было принято после ознакомления с успешным опытом Сингапура: нововведение позволило властям Сингапура существенно улучшить дорожную ситуацию, сообщает ГУВД Ташкента.
В конце прошлой недели на нескольких перекрестках столицы появилась новая, непривычная для нас, дорожная разметка, в связи с внешним видом прозванная людьми «вафельной». Ею обозначают участок перекрестка, на который запрещается выезжать, если впереди по пути следования образовался затор, который вынудит водителя остановиться, создав препятствие для движения транспортных средств в поперечном направлении. Отметим, что «вафельница» не запрещает поворота направо или налево в некоторых случаях, установленных ПДД.
Разметка выполняется в виде сетки с параллельными пересекающимися диагональными линиями жёлтого цвета и обозначенными границами. Может применяться самостоятельно либо совместно с дорожным знаком, предупреждающим о приближении к перекрёстку, на котором нанесена «вафельница».
На текущий момент сеткой из жёлтых линий разлинованы пересечения улицы Нукусской с улицами: Бобура, Абдуллы Каххара, Глинка, Бешагач, Мирабадской, Авлиё-Ота, Афросиаб – итого семь перекрёстков.
Экспериментальная разметка будет применена на регулируемых перекрестках, замеченных в частом возникновении заторов. В ближайшее время планируется нанесение вафельной разметки еще на 18 перекрёстках столицы, а именно пересечениях улиц Нукус – Тараса Шевченко, Нукус – Амира Темура, Нукус – Истикбол, Мустакиллик – Оккурган, Мустакиллик – Сайрам (7 проезд), Мирзо-Улугбек – Дурмон йули, Дурмон йули – Минбулак, Дурмон йули – Газалкент, Дурмон йули – Темур Малика, Мустакиллик – Шастри, Мустакиллик – Шахрисабз, Шахрисабз – Амира Темура, Алишера Навои – Зарафшан, Шарафа Рашидова – Алишера Навои, Шарафа Рашидова – Матбуотчилар, Шарафа Рашидова – Афросиаб, Фидоилар – Афросиаб, Шахрисабз – Афросиаб,
По завершению планируемых работ общее количество охваченных перекрёстков Ташкента будет равно 25.
В ГУВД также напомнили, что в соответствии с пунктом 97 раздела «Проезд перекрестков» (Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении правил дорожного движения» №370 от 24.12.2015):
• «Водитель, который вынужден остановиться из-за образовавшегося впереди затора, не должен выезжать на перекресток или пересечение проезжих частей, если он создает препятствие для движения транспортных средств в поперечном направлении».
Кроме того,  в соответствии с пунктм 103 Правил дорожного движения:
• «При включении разрешающего сигнала светофора водитель обязан уступить дорогу транспортным средствам, завершающим движение через перекресток, и пешеходам, не закончившим переход проезжей части данного направления».
Однако на текущий момент оформлять протоколы не планируется: водителям будет дано время на ознакомление с требованиями разметки, возможность привыкнуть к ней и научиться следовать правилам ее пересечения.