Mashinangizni o‘zgartirish g‘oyasi bormi? Bundan pul ishlash niyatichi? Bektemirga boring!
Umrida bir marta bo‘lsin, mashina mingan odam yaxshi biladi, qayerinidir o‘zgartirishga xohish-istak har doim bo‘lgan. «Zavoddan chiqqanidek bo‘lmaydi, baribir», deb ming bora aytishmasin, sizdagi bu istakni hech qanaqasiga tortib olish mumkin emas. Goh faralarni o‘zgartirgingiz keladi, gohida esa motorni kuchaytirgingiz. Eng qizig‘i, siz qilgan o‘zgarish qulaydek, ko‘rinaveradi. Ammo haqiqatan ham qulay bo‘lsachi?
Endi sizda o‘z ixtirolaringizni ro‘yobga chiqarish va hatto keng ishlab chiqarishga taqdim etish imkoni bor. Va bu imkoniyatni sizga UzAuto taqdim etadi.
Ayni vaqtda, aynan shu daqiqalarda UzAuto tomonidan Bektemirda qurilgan «Innovatsion startap platformasi»da ochilish marosimi bo‘lib o‘tmoqda. Tadbirni O‘zavtosanoat raisi Shavkat Umrzoqov ochib berdi. Bunday tadbirlar va undagi nutqlar har doim bo‘lgan va bundan keyin ham bo‘lsa kerak. Ammo Shavkat Umrzoqovning so‘zlari boshqalaridan samimiyligi bilan ajrab turadi.
— Men bu yerga rasmiy tadbirdagi singari kostyumda va galstukda chiqishim mumkin edi. Menga hatto gapirishim uchun oldindan nutq ham tayyorlab qo‘yilgandi. Ammo ko‘rib turganingizdek, qarshingizda jinsida va futbolkada turibman. Qo‘limda ham hech qanday qog‘oz yo‘q. Nimaga? Chunki bu tadbir shunchaki rasmiy marosim emas, balki katta bayram. Va men ham oldindan tayyorlab qo‘yilgan nutqni o‘qib bermoqchi emasman. Biz hammasi samimiy bo‘lishini istaymiz.
Eng avvalo bir savolga javob bersam: nima uchun Innovatsion startap maydonchasi shahar markazi emas, Bektemir tumanida qurildi? Javob aniq — biz bu maskan yana-da rivojlanishini istaymiz. Nasib qilsa Bektemir tumani yoshlarning orzulari amalga oshadigan maskan bo‘lib qoladi!
Endi «Innovatsion startap platformasi»ni qurish nima uchun kerakligini tushuntirib o‘tsam. Bizda iste’dodli yoshlar juda ko‘p. Ularning g‘oyalariga qarasangiz, aqlingiz shoshadi. Ammo bu g‘oyalarni amalga oshirish imkoniyati har doim ham topilavermaydi. Shaxsan o‘zim bir necha bor Turin universitetiga borganman va talabalar bilan suhbatda bo‘lganman. Ular o‘z g‘oyalarini ro‘yobga chiqara olmay, xorijga ketganiga ham guvoh bo‘lganman. Endi yoshlarimiz o‘z startap loyihalarini bemalol ushbu maskanda amalga oshirish imkoniga ega.
Innovatsion startap platformasining maqsadi — yangi ixtirolarga ega iste’dodlar va puli bor sarmoyadorlarni uchrashtirish. Ular birgalikda bu g‘oyalarni amalga oshiradi.
Bu ishni siz ham qilishingiz mumkin. Agar sizda g‘oya bo‘lsa, keling, marhamat, uning hayotga tadbiq etishga haqli ekanini isbotlang va sarmoyador bilan birgalikda ish boshlang. Yoki aksincha, sizda biznes boshlash niyati bo‘lsa, bu yerda yangi g‘oyalarni topishingiz mumkin!
Endi ish boshlagan bo‘lishimizga qaramasdan xorijdan — Yevropadan, Janubiy Koreya va Yaponiyadan o‘ttizdan ortiq iste’dodlar o‘z g‘oyalarini taklif etishdi. Biz ularga ham, yurtimizdagi ixtirochilarga ham imkoniyat yaratib berishga tayyormiz.
Biz uchun eng muhimi — xaridorlar rozi bo‘lib, bizning mahsulotlarni xarid qilsa bo‘lgani, — dedi Shavkat Umrzoqov.
UzAuto kompaniyasi o‘tgan yillar davomida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifatini oshirish va tannarhini tushirish uchun bir qator ishlarni amalga oshirdi. Xususan, o‘tgan yil davomida mahsulot tannarxi 1,2 trillion so‘mdan oshiqqa tushirildi. Kelasi yil yana 1,3 trillion so‘mlik marraga erishish maqsad qilingan.
Kompaniya tomonidan 2019 yilning o‘zida 15 ta aksiya o‘tkazildi va 80 milliard so‘mlik chegirmalar xaridorlarga taqdim etildi. Eng muhimi — yaqin vaqtlar ichida o‘qituvchilar va shifokorlar uchun navbatdagi aksiya o‘tkazilishi maqsad qilingan. Bunisi haqida endi, UzAuto Motors tomonidan alohida ma’lumot beriladi.

Хотите что-то изменить в своей машине? А как насчет заработать на этом деньги? Тогда вас ждут на Бектемирском районе!
Человек, у которого есть машина, хорошо знает, хоть раз в жизни хочется что-то в ней изменить. Сколько раз бы не повторяли, что «Все равно не будет так, как с завода», это желание никак не отнять. Иногда хочется поменять фары, а иногда улучшить двигатель. Самое интересное, что внесенные вами изменения всегда кажутся вам удобными. Но что, если это действительно удобно?
Теперь у вас есть возможность реализовать свое изобретение и даже представить его широкому производству. UzAuto предлагает вам эту возможность.
В настоящее время в Бектемирском районе идет запуск Инновационной стартап-платформы. Мероприятие открыл председатель Узавтосаноата Шавкат Умрзаков. Такие мероприятия и речи всегда были и всегда будут. Но слова Шавката Умрзакова отличились от других искренностью.
«Я мог бы прийти сюда в костюме и галстуке, как на официальном мероприятии. Для меня даже заранее подготовили речь. Но, как вы видите, я стою перед вами в джинсах и футболке. В руках нет никакой бумаги. Почему? Потому, что это не просто официальное мероприятие, это большой праздник. И я не хочу читать заранее подготовленную речь. Мы хотим, чтобы все было искренне.
Прежде всего, позвольте мне ответить на один вопрос: почему площадь инновационного стартапа была построена в Бектемирском районе, а не в центре города? Ответ ясен - мы хотим, чтобы это место развивалось. Дай Бог, Бектемирский район станет местом, где сбываются мечты молодых людей!
Теперь объясню, для чего нужна инновационная платформа. У нас много талантливых молодых людей. Если вы узнаете их идеи, вы будете поражены. Но не всегда бывает возможность для реализации этих идей. Лично я сам несколько раз посещал Туринский университет и общался со студентами. Я был свидетелем того, как они не смогли реализовать свои идеи и уехали за границу. Теперь у нашей молодежи есть возможность запускать собственные стартап-проекты на этом объекте.
Цель инновационной стартап-платформы - помочь талантливым умам, у которых есть идеи встретиться с инвесторами. Вместе они реализуют эти идеи.
Вы можете сделать то же самое. Если у вас есть идея, пожалуйста, докажите, что она того стоит, и начните работать с инвестором. Или, наоборот, если у вас есть намерение начать бизнес, вы можете найти здесь новые идеи!
Несмотря на то, что мы только начали, более тридцати талантов из-за пределов Европы, Южной Кореи и Японии уже предложили нам свои идеи. Мы готовы предоставить возможности и для них и для местных изобретателей.
Для нас самое главное, чтобы наши покупатели были довольными нашей пролукцией», - сказал Умрзаков.
Компания UzAuto предприняла ряд мер для улучшения качества и снижения себестоимости производимой продукции. В частности, за прошедший год себестоимость продукции была снижена до более чем 1,2 трлн сумов. В следующем году планируется снизить её еще на 1,3 триллиона сумов.
В 2019 году компания провела 15 акций со скидкой в 80 миллиардов сумов. Главное, в ближайшем будущем планируется провести еще одну акцию для учителей и врачей. Об этом UzAuto Motors предоставит отдельную информацию.