Rossiyada bankni o‘yinchoq pistolet bilan o‘marmoqchi bo‘lgan o‘zbekistonlik 8 yilu 10 oyga qamaldi
Rossiyaning Nijnevartovskiy sudi O‘zbekiston fuqarosini o‘yinchoq qurol bilan bankni o‘marmoqchi bo‘lgani uchun ozodlikdan mahrum qildi. Bu haqda «Gazeta.ru» xabar bermoqda.
Ta’kidlanishicha, voqea 2019-yilning yanvar oyida sodir bo‘lgan. 24 yoshli O‘zbekiston fuqarosi mahalliy banklarning biriga kelib, plastik pistoletini chiqarib bank xodimlari va mijozlardan pul talab qilgan.
Mahalliy prokuraturaning ma’lum qilishicha, o‘sha paytda bankda 3 million rubl, 12,5 ming dollar va 13 ming yevro bo‘lgan. Bank xodimasi mablag‘larni olish imkoniyati yo‘qligini bildirgach, jinoyatchi binoni tark etgan.
Jinoyatchi qo‘lga olingach o‘g‘irlanishi mumkin bo‘lgan summaning kattaligi hisobga olinib, ayblanuvchiga 8 yilu 10 oy muddatga qamoq jazosi berilgan.

Гражданин Узбекистана приговорен к 9 годам заключения за попытку ограбления банка с игрушечным пистолетом
Гражданина Узбекистана осудили за попытку ограбить банк с игрушечным пистолетом в Югре (Россия). Об этом сообщает «Газета.ру».
Как отмечается, инцидент произошел в январе 2019 года. 24-летний молодой человек пришел в один из местных банков и направил пластиковый пистолет на сотрудников и посетителей, потребовав выдать ему деньги.
По данным прокуратуры, на этот момент в кассе находилось почти 3 млн рублей, $12,5 тысяч долларов и около 13 тысяч эвро. Сотрудница банка заявила, что не имеет доступа к хранилищу, после этого злоумышленник ушел.
После задержания против юноши возбудили уголовное дело о разбое, целью которого была сумма в особо крупном размере. Суд в Нижневартовске приговорил его к 8 годам и 10 месяцам в исправительной колонии строгого режима.