Farg‘onada voyaga yetmagan qizni urgan yigitga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamenti ijtimoiy tarmoqlarda Farg‘onada yigit voyaga yetmagan qizni urganligi holati yuzasidan tarqalgan xabar bo‘yicha rasmiy ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, 2020-yilning 31-may kuni 22 yoshli N.Q., Farg‘ona shahar Yuksalish ko‘chasida joylashgan I.Karimov nomli san’at saroyi ro‘parasidagi yo‘lning chetida harakatlanib ketayotgan vaqtida, shu yerda it yetaklab ketayotgan fuqaro voyaga yetmagan Ye.K.(qiz), bilan o‘zaro gap talashib janjallashganligi oqibatida, N.Q., qizning yuz qismiga qo‘li bilan urib tan jarohati yetkazgan. Natijada Ye.K., tan jarohati olib, shifoxonaga murojaat qilgan.
Sud-tibbiy ekspertizaning xulosasida, Ye.K.ning tanasida «yuzining o‘ng tomonidagi yumshoq to‘qimalarini lat yeyishi, pastki jag‘ suyagini o‘ng burchagi sohasidan sinib siljishi» kabi jarohatlar aniqlanib, sog‘liqning uzoq muddatga buzilishiga olib keladigan «O‘RTAChA» og‘irlikdagi shikastlar toifasiga kirishi ko‘rsatilgan.
Mazkur holat yuzasidan 16.06.2020-yilda Farg‘ona shahri bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan fuqaro N.Q., ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 105-moddasi 1-qismi (qasddan badanga o‘rtacha og‘irlikdagi shikast yetkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlariga kirishilgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamaga sabab bo‘lgan, ya’ni «N.Q. o‘zi bilan birga 30-40 nafar tanishlarini yig‘ib kelganligi, N.Q. fuqaro Ye.K.ga tan jarohati yetkazgan vaqtida, ko‘pchilik uni orqasida to‘planib turganligi» kabi ma’lumotlar va jabrlanuvchi hamda boshqalarning barcha vajlari tergov jarayonida to‘liq tekshirilib, huquqiy baho berilishi ta’minlanadi. Ushbu jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov harakatlarini har tomonlama to‘la va xolisona o‘tkazilishi Tergov departamenti tomonidan alohida nazoratga olindi.

В Фергане 22-летний парень ударил несовершеннолетнюю девушку и сломал ей челюсть
Следственный департамент сделал заявление насчет распространившейся в сети информации о нанесении телесных повреждений несовершеннолетней в Фергане.
31 мая 22 летний Н.К. находясь в парке имени И. Каримова расположенного в городе Фергана, увидев девушку выгуливавшею свою собаку 17-летнюю Е.К., учинил ссору с ней в следствии чего ударил её по лицу и нанес ей телесные повреждения. В результате чего Е.К. обратилась в медицинское учреждение.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, Е.К. получила повреждения мягких тканей правой части лица, перелом со сдвигом нижней угловатой кости челюсти, по тяжести которые относятся к телесным повреждениям средней тяжести.
По данному факту 16.06.2020 года Следственным отделом при УКД ОВД города Ферганы в отношении Н.К. было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 105 (умышленное нанесение телесных повреждений средней тяжести) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
По доводам приведенных в опубликованных постах, а именно по факту присутствия во время инцидента 30-40 человек и их действиям будет дана правовая оценка в ходе предварительного следствия. Доводы приведенные участниками уголовного процесса будут рассмотрены в рамках уголовного дела на основании действующего законодательства.
Уголовное дело было взято на особый контроль Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан, по итогам которого будет обеспечено полное, всестороннее и объективное расследование уголовного дела.