Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudida Gulnora Karimova va boshqalarga oid navbatdagi jinoyat ishi bo‘yicha sud majlisi boshlandi. Bu haqda Oliy sud xabar berdi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning dekabr oyi boshlarida Gulnora Karimova va boshqalarga nisbatan yangi ayblovlar e’lon qilingani xabar qilingandi.
Unga ko‘ra, G.Karimova respublika sanoat korxonalarida faoliyat yuritgan va juda ko‘p miqdordagi jinoiy daromadlardan ulush berib kelgan yana bir uyushgan jinoiy guruhga ega bo‘lganligi aniqlangandi. Bundan tashqari u fuqarolar va turli kompaniyalar egalariga bosim o‘tkazish va qo‘rqitish yo‘li bilan ularning mulklarini o‘ziga tegishli kompaniyalarga rasmiylashtirib berishga majbur qilib kelgani qayd etilgandi.
Shundan kelib chiqib, G.Karimovaga Jinoyat kodeksining tegishli moddalarida nazarda tutilgan tovlamachilik, talon-toroj qilish, O‘zbekiston Respublikasining manfaatlariga xilof ravishda bitimlar tuzish va jinoiy uyushmani tashkil etish bilan bog‘liq jinoyatlarini sodir etganligi bo‘yicha yangi ayblov e’lon qilingandi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yangi ochilgan jinoyat ishi doirasida yetkazilgan zararning miqdori 165 mln. AQSh dollari va 85 mlrd. so‘mdan ko‘proqni tashkil qilgani aytilmoqda.

Начались судебные слушания по новому уголовному делу в отношении Гульнары Каримовой
Ташкентский городской суд по уголовным делам начал судебные слушания по новому уголовному делу в отношении Гульнары Каримовой. Об этом сообщает пресс-служба Верховного суда.
Напомним, в декабре прошлого года стало известно, что против Каримовой возбуждено новое уголовное дело.
Следствием было установлено, что Гульнара Каримова располагала еще одной организованной преступной группой, действовавшей на промышленных предприятиях республики, предоставлявшая ей долю от преступных доходов.
Кроме этого, сообщалось, что Каримова путем давления и запугивания, принуждала граждан и владельцев различных компаний переоформить свои имущества на подконтрольные ей компании.
В рамках расследуемого уголовного дела сумма нанесенного ущерба составила свыше 165 млн. долларов США и 85 млрд. сум.
«Каримовой Г. предъявлено новое обвинение по преступлениям, связанным с вымогательством, хищением путем присвоения или растраты, заключением сделки вопреки интересам Республики Узбекистана и организацией преступного сообщества, предусмотренных соответствующими статьями Уголовного кодекса»,-говорилось в сообщении Генпрокуратуры.