Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i jinoyat ustida qo‘lga olindi
Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasining Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasining bo‘lim boshlig‘i ushlandi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xabar berdi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Denov tuman bo‘limi tomonidan tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlarini himoya qilish yuzasidan tezkor tadbir o‘tkazilgan. Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi «Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish» bo‘lim boshlig‘i o‘zining ish yurituvida bo‘lgan «O.» xususiy korxonasiga qarashli dorixonada dori vositalarining qimmat narxlarda sotilayotganligidan norozi bo‘lib yozilgan murojaatni ushbu korxonaning foydasiga ijobiy hal qilib berish evaziga korxona rahbaridan 200 AQSh dollari pora talab qilib olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan D.A.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi (pora olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

При получении взятки задержан начальник отдела областного управления Антимонопольного комитета
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Департамента при Генеральной прокуратуре, начальник отдела по защите прав потребителей Сурхандарьинского регионального управления Антимонопольного комитета был задержан с поличным при получении взятки в размере 200 долларов. Об этом сообщили в пресс-службе Департамента Генпрокуратуры.
Сообщается, что в АМК поступило заявление, в котором говорилось, что в аптеке, принадлежащей частному предприятию «O.», лекарства продаются по завышенным ценам. Как выяснилось, начальник отдела потребовал деньги у руководителя предприятия для того, чтобы урегулировать данный вопрос в его пользу.
В отношении госслужащего возбуждено уголовное дело по статье 210 (взяточничество) Уголовного кодекса.