Qonunchilikka ko‘ra, shaxsni asossiz ushlab turish javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Ichki ishlar organi xodimi, boshqa vakolatli shaxs ushlab turishning qonunda belgilangan asoslari mavjudligini bevosita aniqlasa yoki boshqa shohidlarning so‘zlaridan aniqlasa:
- o‘zini tanishtirishi va ushlab turilgan shaxsning talabiga ko‘ra o‘z shaxsini tasdiqlovchi hujjatni ko‘rsatishi;
- gumon qilinuvchiga u jinoyat sodir etishda gumon qilib ushlanganligini ma’lum qilishi;
- ushlab turilgan shaxsga advokatga yoki yaqin qarindoshiga telefon qilish yoki xabar berish, himoyachiga ega bo‘lish, ko‘rsatuvlar berishni rad etishga bo‘lgan protsessual huquqlarini tushuntirishi;
- ushlab turilgan shaxsga u bergan ko‘rsatuvlardan jinoyat ishiga doir dalillar sifatida uning o‘ziga qarshi foydalanilishi mumkinligini bildirishi;
- ushlab turilgan shaxsdan yaqin oradagi ichki ishlar organiga yoki huquqni muhofaza qiluvchi boshqa organga birga borishini talab qilishi shart.
Ushbu harakatlar videoyozuv orqali qayd etilishi shart (kechiktirib bo‘lmaydigan hollarda videoyozuv orqali qayd etmaslikka yo‘l qo‘yiladi).
Vakolatli shaxslar va fuqarolar qonunga xilof yoki asossiz ushlab turganlik yoxud ushlash vaqtida vakolatlari doirasidan chetga chiqqanlik uchun qonunda belgilangan javobgarlikka tortiladi.
Jinoyat kodeksining 234-moddasiga ko‘ra, bila turib, qonunga xilof ravishda ushlab turish 1 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.

Какую ответственность влечет за собой необоснованное задержание лица?
В Министерстве юстиции напомнили, какую ответственность влечет за собой необоснованное задержание лица.
Установив непосредственно или со слов очевидцев наличие одного из оснований задержания, указанных в законодательстве, сотрудник органа внутренних дел, другое компетентное лицо обязано:
- назвать себя и по требованию задерживаемого предъявить документ, удостоверяющий личность;
- сообщить подозреваемому, что он задержан по подозрению в совершении преступления;
- разъяснить задерживаемому процессуальные права на телефонный звонок или сообщение адвокату либо близкому родственнику, иметь защитника, отказаться от дачи показаний;
- уведомить задерживаемого, что данные им показания могут быть использованы в качестве доказательств по уголовному делу против него;
- потребовать от задерживаемого проследовать в ближайший орган внутренних дел или иной правоохранительный орган.
Данные действия в обязательном порядке фиксируются видеозаписью (в случаях, не терпящих отлагательства допускается без фиксации видеозаписью).
Компетентные лица и граждане за предпринятое ими незаконное или необоснованное задержание либо превышение полномочий при задержании подлежат установленной законом ответственности.
Согласно статье 234 Уголовного кодекса, заведомо незаконное задержание может быть наказано лишением свободы до 1 года.