Bojxona qo‘mitasi va Davlat xavfsizlik xizmati  tomonidan «Toshkent-Aero» ixtisoslashtirilgan bojxona komleksining «Aviayuklar» tashqi iqtisodiy faoliyat bojxona postida havo yo‘llari orqali respublikamizga xorijdan olib kelinib, so‘ngra yuk avtotransport vositasi orqali tranzit tarzida olib o‘tilishi rejalashtirilgan 25 tonna og‘irlikdagi 1000 qop qandolat ko‘knorisi urug‘lari oziq-ovqat mahsuloti belgilangan tartibda bojxona ko‘rigidan o‘tkazildi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Odatda turli pishiriqlarga qo‘shiladigan yoki yuzasiga sepiladigan qandolat ko‘knorisi garchi o‘xshash bo‘lsa-da, an’anaviy ko‘knori giyohvandlik vositasidan tubdan farq qiladi. Ya’ni, ushbu mahsulot ko‘knori oilasiga mansub o‘t o‘simliklarning maxsus tayyorlangan va qayta ishlangan urug‘lari hisoblanadi.
Ammo, bojxona ko‘rigi davomida hujjatlarda qandolat ko‘knorisi deb ko‘rsatilgan 25 tonna urug‘ va somonlar tarkibida qarangki, haqiqiy giyohvandlik vositasi hisoblangan 8,5 tonna ko‘knori somoni borligi aniqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlarni O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirish, undan olib chiqish va tranzit tarzida o‘tkazish tartibini, shuningdek ularning muomalada bo‘lishi yuzasidan nazoratni takomillashtirish to‘g‘risida»2015 yil 12 noyabrdagi 330-son qaroriga binoan ko‘knor somoni mamlakatimiz hududida muomalasi taqiqlangan giyohvandlik moddasi hisoblanadi.
Hozirda ushbu holat yuzasidan bojxona organlari tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Ta’kidlanishicha, bitta holatda 8,5 tonna giyohvandlik vositasining fosh qilinishidek eng yirik ko‘rsatkich O‘zbekiston bojxona xizmati organlarining so‘nggi 30 yillik tarixida ilk bor qayd etilmoqda.

В Ташкенте предотвратили контрабанду 8,5 тонн наркотиков. Это крупнейший объем партии за 30 лет
Сотрудники Таможенного комитета и Службы государственной безопасности Узбекистана задержали крупную партию наркотиков на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Авиаюклар» таможенного комплекса «Ташкент-Аэро» в Международном аэропорту Ташкента, сообщила пресс-служба Таможенного комитета.
Груз пытались ввезти из-за границы в Узбекистан воздушным путём, а затем транзитом перевезти в грузовиках. В сопроводительных документах было указано, что груз включет 25 тонн кондитерского мака, упакованного в 1000 мешков.
Мак пищевой и опийный являются различными сортами растений мака, пояснили в Таможенном комитете. Мак пищевой, также известный как обычный мак декоративный, хоть и похож на своего опиумного собрата, используется в пищевой промышленности, для выпечки.
Однако в ходе таможенной проверки выяснилось, что среди 25 тонн кондитерского мака есть и 8,5 тонн маковой соломки, содержащей наркотически активные алкалоиды опия. Она считается наркотическим средством и запрещена к распространению в Узбекистане.
По данному факту таможенные органы возбудили уголовное дело.
В Таможенном комитете отметили, что это крупнейшая партия наркотиков, выявленных в рамках одного случая за всю историю 30-летнюю историю таможенной службы.