Foto: Kamola Ahmadjonova
O‘zbekiston Prezidenti 2017-yil 22-dekabrda Oliy Majlisga yo‘llagan murojaatida Oliy Majlis rahbariyati qonunlar muhokamasiga keng xalq ommasini jalb qilish, buning uchun zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, jumladan, Internet tarmog‘ida maxsus «maydon»lar yaratishi zarurligini, shu munosabat bilan mamlakatimiz fuqarolari davlat va jamiyat hayotiga daxldor muhim masalalar bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirishlari uchun Internet tarmog‘ida «Mening fikrim» deb nomlangan maxsus veb-sahifa tashkil etish maqsadga muvofiqligini ta’kidlab o‘tgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi qonunchilik muammolari va Parlament tadqiqotlari instituti hamda qator mutasaddi vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda meningfikrim.uz portali ishlab chiqilib, u 2018-yilning 20-aprelidan ishga tushirilgani haqida xabar bergan edik.

Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев 22 декабря 2017 года в Послании палатам Олий Мажлиса отметил, что в процессе принятия законов необходимо эффективно использовать систему обсуждения населением законопроектов, путем создания специальной «площадки» в сети Интернет.
Исходя из вышеизложенного, в пункте 34 Государственной программы, утвержденной Указом Президента от 22 января 2018 года № УП–5308, предусмотрена разработка порядка общественного обращения в палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов через специальный веб-портал «Mening fikrim».
Веб-портал «Mening fikrim» разработан в целях расширения участия граждан в управлении делами общества и государства, обеспечения прозрачности деятельности государственных органов, а также жизнеспособности и эффективности принимаемых законов.