O‘zmilliybank va Xitoy Eksimbanki hamkorlik kelishuvini imzoladilar
2025 yil 27–29 oktyabr kunlari «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJ (O‘zmilliybank) delegatsiyasi Pekin shahrida bo‘lib o‘tgan «Innovatsiyalar, transformatsiya va yangilanish davridagi global moliyaviy rivojlanish» mavzusidagi «Financial Street Forum – 2025» konferensiyasida ishtirok etdi.
Forum doirasida O‘zmilliybank delegatsiyasi va Xitoy Eksport-import banki (Xitoy Eksimbanki) direktorlar kengashining raisi Chen Xuayyuy o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi hamda strategik hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
Hamkorlikning yangi bosqichi
Muzokaralar davomida tomonlar 20 yildan ortiq davom etayotgan o‘zaro manfaatli hamkorlik natijalarini sarhisob qildilar. Ushbu davr mobaynida Xitoy Eksimbanki ko‘magida O‘zmilliybank O‘zbekistonda jami 1,8 mlrd AQSh dollar miqdoridagi qator yirik infratuzilmaviy va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirdi. Mazkur mablag‘lar mamlakat iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini – energetika, transport, telekommunikatsiya, sog‘liqni saqlash, ta’lim, suv xo‘jaligi va sanoat sohalarini rivojlantirishga, shuningdek kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan.
Imzolangan kelishuv ikki tomonlama hamkorlikni yangi strategik darajaga olib chiqishni, shuningdek milliy valyutalarda o‘zaro hisob-kitoblarni kengaytirishni nazarda tutadi. Bu esa o‘z navbatda ikki davlat o‘rtasidagi moliyaviy munosabatlarning barqarorligini oshirish va valyuta operatsiyalarini diversifikatsiya qilish bo‘yicha belgilangan yo‘nalishga muvofiqligini tasdiqlaydi.
Uzoq muddatli ustuvor yo‘nalishlar va yangi imkoniyatlar
Tomonlar 2023 yil may oyida Sian shahrida birinchi «Markaziy Osiyo – Xitoy» Sammiti doirasida imzolangan 2 mlrd yuanga teng kredit liniyasi muvaffaqiyatli amalga oshirilganini qayd etdilar.
Kelgusi hamkorlik uchun istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayta tiklanuvchi energiya manbalari, metallurgiya, transport infratuzilmasi, turizm, aeroportlarni modernizatsiya qilish va xizmatlar sohasini rivojlantirish kabi loyihalar belgilab olindi.
Xitoy Eksimbanki yuan valyutasida moliyaviy instrumentlardan foydalanish doirasini kengaytirishga hamda yuan ekvivalentida 100 mln. AQSh dollari miqdorida yangi kredit liniyasini ochishga tayyorligini bildirdi. Bu esa, o‘z navbatida, ustuvor investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish va milliy valyutalarda hisob-kitoblarni barqarorligini mustahkamlash imkonini beradi.
O‘zbekiston-Xitoy iqtisodiy hamkorligi
O‘zmilliybank va Xitoy Eksimbanki o‘rtasidagi hamkorlik O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik munosabatlari doirasida izchil rivojlanib, ikki davlat rahbarlarining shaxsiy e’tibori tufayli yuqori darajaga ko‘tarildi.
So‘nggi yillarda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikda sezilarli o‘sish kuzatilmoqda. 2024 yil natijalariga ko‘ra, ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 14 mlrd AQSh dollarini tashkil etdi, xitoylik kompaniyalarning ishtirokidagi investitsiya loyihalari umumiy portfeli esa 60 mlrd AQSh dollariga yetdi. 2024 yilda Xitoydan 10 mlrd dollardan ziyod investitsiya o‘zlashtirildi, 2025 yilda esa bu ko‘rsatkich 15 mlrd dollardan ortiq bo‘lishi rejalashtirilgan.
Bugungi kunda mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokida 3 500 dan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda. Bu ikki davlat o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalari izchil rivojlanib borayotgani va Xitoyning O‘zbekistondagi investitsiyaviy faoliyati kengayib borayotganidan dalolat beradi.
Xitoy Eksimbanki – 1994 yilda tuzilgan davlat moliyaviy instituti. Bank Xitoyning uchta siyosiy bankidan biri bo‘lib, mamlakatning tashqi iqtisodiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga ixtisoslashgan.
2024 yil natijalariga ko‘ra, Eksimbankning jami aktivlari - 886 mlrd dollarni, kapitali – 54 mlrd dollarni, sof foydasi esa 400 mln dollarni tashkil etdi.
Bank xalqaro loyihalarni moliyalashtirishda faol ishtirok etib, «Bir kamar – bir yo‘l» tashabbusini amalga oshirishda muhim rol o‘ynaydi, hamda Xitoyning xorijiy hamkorlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalarini mustahkamlashga hissa qo‘shadi.

Партнёрство между финансовыми институтами выведено на новый стратегический этап в рамках углубления сотрудничества Узбекистана и Китая 27–29 октября 2025 года делегация АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (Узнацбанк) приняла участие в ежегодной конференции Financial Street Forum 2025 в Пекине, посвящённой теме «Глобальное финансовое развитие в эпоху инноваций, трансформации и реструктуризации».
В рамках форума состоялась встреча делегации Узнацбанка с руководством Экспортно-импортного банка Китая (Эксимбанк Китая) во главе с председателем Совета директоров Чэнь Хуайюй, а также подписание Соглашения о стратегическом партнёрстве между двумя банками.
Новый этап партнёрства
В ходе переговоров стороны подвели итоги более чем 20-летнего взаимовыгодного сотрудничества. За этот период при содействии Эксимбанка Китая Узнацбанк реализовал в Узбекистане ряд значимых инфраструктурных и социальных проектов на общую сумму порядка 1,8 млрд долларов США. Финансирование было направлено на развитие ключевых отраслей экономики — энергетики, транспорта, телекоммуникаций, здравоохранения, образования, водного хозяйства и промышленности, а также поддержку малого и среднего бизнеса.
Подписанное соглашение предусматривает вывод партнёрства на стратегический уровень, а также расширение взаиморасчётов в национальных валютах, что соответствует курсу на повышение устойчивости двусторонних финансовых отношений и диверсификацию валютных операций.
Долгосрочные приоритеты и новые направления
Стороны отметили успешную реализацию кредитной линии в размере 2 млрд юаней, подписанной в мае 2023 года в Сиане в рамках первого Саммита «Центральная Азия — Китай».
Среди перспективных направлений дальнейшего взаимодействия обозначены проекты в области возобновляемой энергетики, металлургии, транспортной инфраструктуры, туризма, модернизации аэропортов и развития сектора услуг.
Эксимбанк Китая выразил готовность расширить использование финансовых инструментов в юанях и открыть новую кредитную линию на сумму 100 млн. долл. в эквиваленте юаней, что позволит усилить поддержку приоритетных инвестиционных проектов и укрепить устойчивость расчётов в национальной валюте.
Узбекско-китайское экономическое сотрудничество
Развитие взаимодействия между Узнацбанком и Эксимбанком Китая осуществляется в русле всестороннего стратегического партнёрства между Узбекистаном и Китаем, которое достигло беспрецедентно высокого уровня благодаря личному вниманию лидеров двух стран.
За последние годы наблюдается заметный рост торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия. По итогам 2024 года товарооборот между двумя странами составил 14 млрд долларов США, а совокупный портфель инвестиционных проектов с участием китайских компаний достиг 60 млрд долларов США. В 2024 году освоено более 10 млрд долларов США инвестиций из Китая, в 2025 году планируется — свыше 15 млрд.
В стране действует более 3 500 предприятий с участием китайского капитала, что свидетельствует о поступательном развитии деловых связей и расширении инвестиционного присутствия Китая в Узбекистане.
Эксимбанк Китая — государственный финансовый институт, учреждённый в 1994 году. Банк является одним из трёх политических банков Китая, специализирующихся на поддержке внешнеэкономической деятельности страны.
По итогам 2024 года совокупные активы Эксимбанка составили $ 886 млрд, собственный капитал — $54 млрд, а чистая прибыль — $400 млн.
Банк активно участвует в финансировании международных проектов и играет ключевую роль в реализации инициативы «Пояс и путь», способствуя укреплению торгово-экономических связей Китая с зарубежными партнёрами.