Energetika nazorati bo‘yicha Bosh prokuror o‘rinbosari lavozimi joriy etildi
Yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish sohasida davlat nazorati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida Prezident qarori imzolangani xabar qilingandi.
Qarorga ko‘ra, Bosh prokurorning yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish sohasida qonunchilikka rioya etilishi va uning ijrosi ustidan nazoratni amalga oshirishga mas’ul bo‘lgan o‘rinbosari lavozimi joriy etildi.
Ushbu Bosh prokuror o‘rinbosari O‘zenergoinspeksiya zimmasiga yuklangan vazifa va funksiyalarni bajarishga amaliy yordam ko‘rsatadi. Shuningdek, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti faoliyatini muvofiqlashtiradi.
Qarorda Bosh prokuratura zimmasiga ikki hafta muddatda yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish ustidan davlat nazoratini samarali tashkil etish bo‘yicha takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritish yuklatilgan.

Генпрокурору назначили нового заместителя. Он будет отвечать за использование энергоресурсов
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О мерах по повышению эффективности государственного контроля в сфере использования топливно-энергетических ресурсов».
Согласно документу, в Узбекистане вводится должность заместителя Генерального прокурора, ответственного за осуществление надзора за соблюдением и исполнением законодательства в сфере использования топливно-энергетических ресурсов.
Установлено, что заместитель Генерального прокурора:
- оказывает практическую помощь в реализации задач и функций, возложенных на Узэнергоинспекцию.
- координирует деятельность Бюро принудительного исполнения и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Генеральной прокуратуре поручено в двухнедельный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения по эффективной организации государственного контроля за использованием топливно-энергетических ресурсов.