Ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov «Jasliq» koloniyasining yopilishi bo‘yicha izoh berib, ilk bor ushbu muassasadagi mahbuslar sonini ma’lum qildi. Bu haqda «Gazeta.uz» xabar berdi.
O‘zbekiston ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov prezident Shavkat Mirziyoyevning Qoraqalpog‘iston IIVga qarashli 19-son ixtisoslashtirilgan jazoni ijro etish koloniyasining (Jasliq koloniyasi) tugatilishi to‘g‘risidagi qaror yuzasidan izoh berdi.
1999-yilda Qo‘ng‘irot tumanining Jasliq qo‘rg‘onida qurilgan muassasaning yopilishi «mamlakatimiz siyosiy hayotida va jahon hamjamiyati oldida juda katta ahamiyatga ega», deya ta’kidlagan vazir «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida.
«Bu yerda og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir qilgan va uzoq muddat ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilingan shaxslar saqlanib kelmoqda. Ushbu koloniya nafaqat bizning fuqarolar orasida, qolaversa xalqaro tashkilotlar orasida ham salbiy nom qozongan koloniya hisoblanadi», — dedi ichki ishlar vaziri.
«Bu koloniyani muhtaram prezidentimiz qarori bilan tugatish nima uchun zarur bo‘lib qoldi? Birinchidan, joylashishi — Nukus shahridan 300 km, Qo‘ng‘irot tuman markazidan esa 180 km uzoqlikda. Ikkinchidan, iqlimini olsak, qishda qahraton sovuq, yozda jazirama issiq. Jazoni o‘tayotgan shaxslar, ularning qarindoshlari, yaqinlarining kelib-ketishlariga ham o‘ta noqulay», — dedi u.
«Siz bir tasavvur qiling, Farg‘ona viloyatidan, Andijon yoki Surxondaryo viloyatidan ota-ona yoki farzandlari bilan o‘sha yerda jazo o‘tayotgan mahkumni ko‘rish uchun kelish juda ko‘p masofa bosib, Jasliq qo‘rg‘oniga borilar edi», — dedi Po‘lat Bobojonov.
U «Jasliq» koloniyasida 5000 dan 10000 kishigacha, shuningdek 5000 nafargacha diniy ekstremistlarning saqlanishi to‘g‘risidagi xabarlarni rad etdi.
«Mazkur muassasaning bugungi kundagi limiti 1100 o‘rin. Hozirgi kunda 395 nafar mahkum saqlanayapti va shularning atigi 10 foizi diniy-ekstremistik jinoyatlar uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan shaxslardir», — dedi vazir.
IIVga bir oy muddatga Jasliqda saqlanayotgan mahkumlarni sud tomonidan belgilangan tartib turiga muvofiq ravishda ichki ishlar organlarining boshqa jazoni ijro etish koloniyalariga o‘tkazish topshirildi.
Po‘lat Bobojonov prezidentning 2017 yildan buyon 4000 nafarga yaqin mahkumni afv etganini eslab o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ozod qilingan shaxslar davlat va jamiyat e’tiboridan chetda qolayotgani yo‘q. Masalan, Ramazon hayiti arafasida 361 kishi jazoni o‘tashdan to‘liq ozod qilinib, oilasi va yaqinlari bag‘riga qaytdi.
IIV rahbari koloniyaning yopilishi to‘g‘risidagi qaror O‘zbekistonning xalqaro obro‘siga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlab o‘tdi.

Министр внутренних дел назвал число заключенных в колонии «Жаслык»
Министр внутренних дел Узбекистана Пулат Бобожонов прокомментировал постановление президента Шавката Мирзиёева о ликвидации печально известной колонии «Жаслык» — специализированной колонии по исполнению наказания №19 МВД Каракалпакстана, передает Газета.uz.
Закрытие учреждения, построенного в 1999 году в поселке Жаслык в Кунградском районе, — важное событие в политической жизни страны, отметил министр в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
«Там содержались лица, которые совершили тяжкие и особо тяжкие преступления, осужденные на долгий срок. Эта колония имеет негативную репутацию не только среди наших граждан, но и у международных организаций», — сказал глава МВД.
«Почему решили ликвидировать колонию? Во-первых, местоположение — колония находится в 300 км от Нукуса, в 180 км — от центра Кунградского района. Во-вторых, климат: зимой — суровый холод, летом — знойная жара. Родственникам и близким неудобно навещать лиц, отбывающих наказание», — отметил он.
«Представьте себе, родителям или детям из Ферганской, Андижанской или Сурхандарьинской областей приходилось преодолевать большие расстояния, тратить время и деньги», — сказал Пулат Бобожонов.
Он опроверг информацию о том, что в колонии «Жаслык» содержались от 5000 до 10000 человек, а также 5000 религиозных экстремистов.
«Это учреждение рассчитано на 1100 мест. В настоящее время там содержатся 395 осужденных, из них 10% были привлечены к уголовной ответственности за религиозный экстремизм», — сказал министр.
МВД поручено в месячный срок направить осужденных, содержащихся в Жаслыке, в другие колонии по исполнению наказания в соответствии с видами режимов, назначенными судом.
Пулат Бобожонов напомнил, что президент с 2017 года помиловал около 4000 осужденных. По его словам, освобожденные не остаются без внимания государства и общества. Например, в преддверии праздника Рамазан хайит 361 человек был полностью освобожден от наказания и возвратился к семьям и близким.
«По поручению президента с каждым из них беседовали хокимы областей, начальники УВД, руководители Службы государственной безопасности вместе с общественностью. Их проблемы были решены, их обеспечили работой, предоставили медицинскую и материальную помощь, условия для проживания. Те, кто хотел заниматься предпринимательством, получили банковские кредиты. Нуждающиеся в медицинской помощи помещены в больницы. Были также приняты меры по вовлечению их в жизнь махаллей. 262 из 361 лиц получили работу. 97 лицам, которые не могут работать, назначены пособия. Два человека подали документы для поступления в высшие учебные заведения», — сообщил министр.
Глава МВД также подчеркнул, что решение о закрытии колонии положительно скажется на международном имидже Узбекистана.