TIV Qozog‘istonda tazyiqqa uchragan o‘zbekistonlik talabalar yuzasidan ma’lumot berdi
O‘zbekistondan Qozog‘istonning Chimkent shahrida joylashgan Muxtor Avezov nomidagi xalqaro universitetga o‘qishga borgan talabalar qozoq millatiga mansub mahalliy odamlardan tazyiqqa uchrayotgani xabar qilingan edi.
O‘zbekistonning Qozog‘istondagi diplomatik vakolatxonalari bergan ma’lumotga ko‘ra, 2019-yil 21-sentyabr kuni Chimkent shahridagi Mintaqaviy ijtimoiy-innovatsion universitetda O‘zbekiston Elchisi Saidikrom Niyazxodjayev, Chimkent shahar hokimligi vakillari, Universitet rektori Sandibay Boranbayev, Qozog‘iston Xalq assambleyasi raisi o‘rinbosari Sherzod Po‘latov, Qozog‘iston Xalq assambleyasining Chimkent shahri bo‘yicha raisi o‘rinbosari Muradali Xalmuradov, Qozog‘iston Respublikasi o‘zbeklarining «Do‘stlik» etnomadaniy birlashmalari assotsiatsiyasi raisi Ikram Xashimdjanov ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tgan.
Chimkent shahrida ta’lim olayotgan O‘zbeksiton fuqarolarining xavfsizligini ta’minlash, qoidabuzarlarga qonuniy choralar ko‘rish va kelajakda noxush hodisalarning oldini olish uchun zarur profilaktika tadbirlarini o‘tkazish borasida ko‘riladigan choralar muhokama qilingan.
O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchixonasi va Olmaota shahridagi Bosh konsulxonasi (Chimkent shahri uning konsullik okrugiga kiradi) vaziyatni nazoratga olgan. TIVning topshirig‘iga binoan Bosh konsulxona vakillari shaharda bo‘lib turibdi, hudud va Universitet rahbariyatlari, o‘zbekistonlik talabalar bilan aloqa o‘rnatilgan. Mamlakatimizdan borgan talabalarga ularning diplomatik vakolatxona himoyasida ekanligi tushuntirildi.

МИД прокомментировал инцидент с избиением узбекских студентов в Казахстане
В сети ранее появилась информация о том, что узбекских студентов избивают в одном из университетов Шымкента.
По информации дипломатических представительств нашей страны в Казахстане, 21 сентября 2019 года в Региональном социально-инновационном университете города Шымкента состоялось совещание с участием Посла Узбекистана Саидикрома Ниязходжаева, представителей акимата города Шымкента, ректора Университета Сандыбая Боранбаева, заместителя председателя Ассамблеи народа Казахстана Шерзода Пулатова, заместителя председателя Ассамблеи народа Казахстана по городу Шымкенту Мурадали Халмурадова, председателя Ассоциации этнокультурных объединений узбеков Республики Казахстан «Дустлик» Икрама Хашимджанова. Обсуждены меры по обеспечению безопасности обучающихся в городе Шымкенте граждан Узбекистана, принятию законных мер к правонарушителям и проведению необходимых профилактических мероприятий по недопущению инцидентов в будущем.
Посольство Узбекистана в Казахстане и Генконсульство в городе Алматы (в его консульский округ входит город Шымкент) взяли ситуацию на контроль. По поручению МИД представители Генконсульства находятся в городе и поддерживают контакт с руководством региона и Университета, а также узбекскими студентами, до которых доведено, что они находятся под защитой дипломатического представительства.
Все имеющиеся проблемы будут решены совместно с местными властями города Шымкента, которые оказывают всестороннюю поддержку действиям дипломатического представительства.