Xorazmni ishsizlikdan xoli hududga aylantirish vazifasi qo‘yildi
Urganch shahrida 31 mart kuni xalq deputatlari Xorazm viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, nutq so‘zladi.
– Bugun mana shu qadim va tabarruk zaminda, muborak Ramazon oyida siz, aziz yurtdoshlarim bilan ko‘rishib turganimdan g‘oyat mamnunman, – dedi davlatimiz rahbari. – Agar tahlil qilsak, Xorazmda ko‘p narsalar o‘zgardi. Lekin zamon shiddat bilan o‘tyapti, aholining talabi o‘sib boryapti. Biz shunga munosib harakat qilishimiz kerak. Shuning uchun ishimizni tanqidiy ko‘rib, katta-katta marralar olishimiz kerak.
Yig‘ilish avvalida Xorazm viloyatidagi o‘zgarishlar qayd etib o‘tildi. Oxirgi olti yilda maktabgacha ta’lim qamrovi 22 foizdan 79 foizga yetkazildi. 131 ta maktab qurildi va rekonstruksiya qilindi. 580 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlandi.
Viloyatdagi 531 ta mahallani obod qilishga qo‘shimcha 1 trillion so‘m, tuman markazlari yo‘llarini ta’mirlash, piyodalar yo‘lagi va yoritgichlarga 50 milliard so‘m ajratilgan.
Aholini uy-joy bilan ta’minlash ishlari ham jadallashgan. Oxirgi besh yilda 9 ming 500 ta xonadonli uylar foydalanishga topshirilgan. Bu xayrli ishlarning davomi sifatida Urganch shahrida Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishi boshlandi.
Sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatishda 1,5 milliard dollarlik 7 mingta loyiha doirasida yangi korxonalar ishga tushdi. Bu orqali 50 mingta yangi doimiy ish o‘rinlari yaratilib, 19 mingta oila kambag‘allikdan chiqarildi.
Ishlab chiqarish 1,5 baravarga ko‘paydi, sanoat eksporti 190 million dollarni tashkil etdi. Ayniqsa, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, oziq-ovqat, elektrotexnika va qurilish materiallari ishlab chiqarish 2 baravarga o‘sdi.
Lekin viloyatda iqtisodiy imkoniyatlar bundan ham ko‘pligi, aholini qiynayotgan ko‘plab masalalar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlatimiz rahbari Xorazm viloyati hokimi lavozimiga Jo‘rabek Rahimov nomzodini tavsiya etdi.
J.Rahimov 1981 yilda Xorazm viloyatida tug‘ilgan. Mehnat faoliyatini Shovot tumanida boshlab, so‘nggi yillarda Bog‘ot va Qo‘shko‘pir tumanlari hokimi lavozimlarida ishlagan. U o‘tgan yilning dekabridan buyon Xorazm viloyati hokimi vazifasini bajarib kelmoqda.
Davlatimiz rahbari nomzodni lavozimga tasdiqlashdan avval uning rejalarini eshitishni taklif etdi. Jo‘rabek Rahimov viloyatda tadbirkorlik, sanoat, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi.
Aholi bandligini ta’minlash va daromadini oshirish choralariga birinchi navbatda e’tibor qaratildi. Prezidentimiz aytilgan takliflarni ma’qullab, ular yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturlari uchun berilgan 940 milliard so‘mga qo‘shimcha 100 milliard so‘m yo‘naltirilishi belgilandi. Yangi tadbirkorlik sub’yektlarini tashkil qilish orqali 57 ming, kasanachilikda salohiyati bor 240 ta mahallada mehnat qurollari va joy masalasini hal qilib, 50 ming, o‘zini-o‘zi band qilish orqali 28 ming aholi bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Ikkinchi muhim vazifa – oziq-ovqat mahsulotlari balansini ta’minlash. Shu maqsadda «Toshsoqa tizimidagi magistral sug‘orish kanalini tiklash» loyihasining ikkinchi bosqichi boshlanadi. Bog‘ot, Shovot va Yangibozor tumanlaridagi 2 ming gektarda uzum, olma va qovun plantatsiyalari, Gurlan va Bog‘otda agrologistika markazlari tashkil etiladi. Parrandachilik, chorvachilik, sutni qayta ishlash loyihalari amalga oshiriladi.
Ma’lumki, har bir tumanga kamida 50 million dollar investitsiya jalb qilish vazifasi qo‘yilgan. Viloyat hokimligiga nomzod buning evaziga tumanlarda qanday loyihalar mo‘ljallangani haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari 14 ta yirik sanoat loyihasi infratuzilmasi uchun qo‘shimcha 100 milliard so‘m yo‘naltirish, Urganchda elektrotexnika va farmatsevtika sanoat parklari tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. 20 million dollar investitsiya evaziga «Damas» va «Labo» avtomashinalarini ishlab chiqarish hajmini oshirish vazifasi qo‘yildi. Bu orqali 300 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Sanoat korxonalari va uy-joylarni elektr energiyasi bilan ta’minlash chora-tadbirlari ham belgilandi.
Ijtimoiy sohani rivojlantirish, maktab va bog‘chalar barpo etish, aholini uy-joy va ichimlik suvi bilan ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Prezident maktablarda sanitariya holatini yaxshilash, chet tili va kasbga o‘rgatish xonalarini tashkil qilish hamda 12 ta tumanda IT park ochish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
Umuman olganda, Xorazmda ijtimoiy muammolarni hal qilishga bu yilgi davlat dasturlarida ko‘zda tutilgan 1,5 trillion so‘mga qo‘shimcha 400 milliard so‘m ajratilishi ma’lum qilindi. Bundan tashqari, agrar soha, ichimlik suvi va tadbirkorlik loyihalariga qo‘shimcha 475 million dollar jalb qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Barcha chora-tadbirlar orqali 365 ming aholini daromadli mehnat bilan ta’minlab, Xorazmni ishsizlikdan xoli hududga aylantirish vazifasi qo‘yildi.
Taqdimotdan so‘ng viloyat kengashi deputatlari nomzodning rejalari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Tashkiliy masala ovozga qo‘yildi. Uning natijalariga ko‘ra, Jo‘rabek Rahimov Xorazm viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.
– Bugun sizlar bilan aholi hayotiga daxldor barcha masalalarga to‘xtalib, zarur mablag‘lar ajratdik, viloyatga yangi hokim tasdiqladik. Endigi vazifa – butun Xorazm eli hokim atrofida jipslashib, mutasaddilar fidoyi va halol bo‘lib, bugun aytilgan reja va tashabbuslarni hayotga, aholi turmush tarziga ko‘chirishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev sessiya so‘ngida.

Определены приоритетные задачи по развитию Хорезмской области
31 марта в городе Ургенче состоялась внеочередная сессия Хорезмского областного Кенгаша народных депутатов.
В ней принял участие и выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
- Очень рад встретиться сегодня с вами, моими дорогими соотечественниками, в этом древнем и благословенном краю, в дни священного месяца Рамазан, - сказал глава нашего государства. - Если проанализировать, то в Хорезме многое изменилось. Но время стремительно течет, запросы людей растут. Мы должны действовать соответственно. Вот почему нам следует критически рассмотреть нашу работу и ставить перед собой большие цели.
В начале заседания отмечены происходящие в Хорезмской области преобразования. Охват дошкольными учреждениями увеличился с 22 процентов до 79 процентов за последние шесть лет. Построена и реконструирована 131 школа. 580 тысяч жителей впервые получили доступ к централизованному питьевому водоснабжению.
На развитие 531 махалли области выделено дополнительно 1 триллион сумов, на ремонт дорог, тротуаров и освещения в районных центрах – 50 миллиардов сумов.
Ускорилась и работа по обеспечению населения жильем. За последние пять лет введено в эксплуатацию дома на 9,5 тысячи квартир. В продолжение этой работы начато строительство городка Аль-Хорезми в Ургенче.
В рамках 7 тысяч проектов на сумму 1,5 миллиарда долларов запущены новые предприятия в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг. Благодаря этому было создано 50 тысяч постоянных рабочих мест, выведено из бедности 19 тысяч семей.
Производство увеличилось в 1,5 раза, промышленный экспорт составил 190 миллионов долларов. В частности, выпуск продукции в текстильной, автомобильной, пищевой, электротехнической отрасли и строительных материалов увеличился в 2 раза.
Вместе с тем на заседании указано на наличие еще больших экономических возможностей в регионе и множества вопросов, решения которых ждут люди.
Ж.Рахимов родился в 1981 году в Хорезмской области. Трудовую деятельность начал в Шаватском районе, а в последние годы работал хокимом Багатского и Кушкупирского районов. С декабря прошлого года исполнял обязанности хокима Хорезмской области.
Глава государства предложил выслушать планы кандидата. Журабек Рахимов представил свои планы по развитию предпринимательства, промышленности, сельского хозяйства, созданию достойных условий жизни населения области.
Первая презентация кандидата была посвящена мерам по обеспечению занятости населения и увеличению его доходов. Президент одобрил эти предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения.
В частности, к 940 миллиардам сумов, выделенным на программы семейного предпринимательства, будет направлено дополнительно 100 миллиардов сумов. Отмечалось, что за счет организации новых субъектов предпринимательства можно обеспечить занятость 57 тысяч человек, а за счет надомного труда и самозанятости - 50 тысяч и 28 тысяч человек соответственно, предоставив им орудия труда и помещения в 240 махаллях.
Второй важной задачей является обеспечение стабильного насыщения рынка продуктами питания. С этой целью начнется второй этап проекта «Восстановление магистрального оросительного канала в системе Тошсока». В Багатском, Шаватском и Янгибазарском районах на площади 2 тысячи гектаров будут заложены плантации винограда, яблонь и бахчи, в Гурлене и Багате будут организованы агрологистические центры. Будут реализованыпроекты по птицеводству, животноводству, переработке молока.
Как известно, перед каждым районом поставлена задача привлечь не менее 50 миллионов долларов инвестиций. В свою очередь кандидат в хокимы области сообщил о проектах, которые намечено осуществить в районах.
Глава государства поручил дополнительно выделить 100 миллиардов сумов на инфраструктуру 14 крупных промышленных проектов, создать в Ургенче электротехнический и фармацевтический технопарки. Поставлена задача увеличить объемы производства автомобилей «Damas» и «Labo» с привлечением инвестиций в размере 20 миллионов долларов. Это позволит создать 300 новых рабочих мест.
Также определены меры по обеспечению электроэнергией промышленных предприятий и населенных пунктов.
Особое внимание уделялось развитию социальной сферы, строительству школ и детских садов, обеспечению населения жильем и питьевой водой. Президент поддержал инициативу по улучшению санитарии в школах, организации кабинетов иностранных языков и профессионального обучения, открытию IT-парков в 12 районах.
В целом на решение социальных проблем в Хорезме дополнительно к 1,5 триллионам сумам, предусмотренным госпрограммами текущего года, будет выделено еще 400 миллиардов сумов. Кроме того, поставлена задача привлечь дополнительно 475 миллионов долларов в аграрный сектор, питьевое водоснабжение и бизнес-проекты.
Подчеркнуто, что за счет всех указанных мероприятий властям области предстоит обеспечить 365 тысяч жителей доходной работой и превратить Хорезм в регион без безработицы.
После презентации свои мнения о планах кандидата высказали депутаты областного кенгаша. Организационный вопрос выставлен на голосование. По его итогам Журабек Рахимов утвержден хокимом Хорезмской области.
- Сегодня мы обсудили с вами все вопросы, касающиеся жизни населения, выделили необходимые средства, утвердили нового хокима области. Следующая задача – сплотиться вокруг себя всех хорезмийцев, работать честно и самоотверженно, реализовать все планы и инициативы, которые прозвучали сегодня, сделать так, чтобы они нашли свое воплощение в повседневной жизни населения, – сказал в завершение сессии Шавкат Мирзиёев.