Qirg‘izistonda bir kunda 28 kishi koronavirus qurboni bo‘ldi
Qirg‘izistonda aniqlangan COVID-19 holatlari soni bir kecha-kunduzda 689 kishiga ko‘paydi, 28 nafar bemor vafot etdi, deya xabar berdi «RIA Novosti».
«2020-yil 26-iyul holatiga ko‘ra respublika bo‘yicha yangi 689 ta SOVID-19 holati qayd etilgan, shundan 190 nafari Bishkekda aniqlangan», — dedi koronavirusga qarshi kurash respublika shtabi vakili.
«RIA Novosti» suhbatdoshining so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan bir kecha-kunduzda koronavirus tufayli 28 kishi hayotdan ko‘z yumgan, 1185 kishi tuzalgan.
Yangi kasallanganlar orasida 28 nafari tibbiyot xodim ekanligi ta’kidlanmoqda. Koronavirus pandemiyasi davrida jami 2661 nafar tibbiyot xodimi virusni yuqtirib olgan.
Qirg‘iziston sog‘liqni saqlash vazirligi laboratoriyada tasdiqlangan COVID-19 holati bilan koronavirusga test natijalari salbiy chiqqan shifoxonadan tashqari pnevmoniya bemorlari statistikalarini umumlashtirishga qaror qildi. Shunga ko‘ra, hozirgi kunda Qirg‘izistonda COVID-19 bilan kasallanganlar umumiy soni 32 813 kishiga yetdi. 1277 kishi hayotdan ko‘z yumdi.

В Киргизии за сутки умерли 28 пациентов с коронавирусом
Число выявленных случаев COVID-19 в Киргизии увеличилось на 689 за сутки, 28 человек скончались, сообщили РИА Новости в воскресенье в республиканском штабе по борьбе с коронавирусом.
«На 26 июля 2020 года по республике зарегистрировано 689 новых случаев СOVID-19 с учетом внебольничной пневмонии, 190 из них — в Бишкеке», — заявил агентству представитель штаба.
По словам собеседника РИА Новости, за минувшие сутки от коронавируса скончались 28 человек, выздоровели — 1185.
Как добавили в штабе, среди новых зараженных 28 — медработники. Всего за время пандемии коронавирус выявлен у 2661 работника медицинской сферы.
Минздрав Киргизии принял решение об объединении статистики по лабораторно подтвержденным случаям COVID-19 и внебольничной пневмонии, у больных которой тесты на коронавирус отрицательные. Таким образом, на сегодняшний день общее количество зараженных COVID-19 в Киргизии возросло до 32 813. Умерли 1277 человек.