Birlashgan arab amirliklari Ichki ishlar vazirligi koronavirusga chalingan bemorlarni aniqlashda politsiyada xizmat qilayotgan itlardan foydalanishni yo‘lga qo‘ydi, deyiladi vazirlik bayonotida.
«Vazirlik koronavirus tarqalishining oldini olishda politsiyachi itlardan foydalanish maqsadida olib borilgan mashg‘ulotlarni muvaffaqiyatli tugatdi», — deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, itlarga ikki hafta davomida koronavirus infeksiyasi namunalarini hidlatishgan. Natijada insonning eng yaqin do‘stlari koronavirusni yuqtirgan bemorlarni 92 foizgacha aniqlik bilan topishni o‘rganib olishdi. Endi odamlar ko‘p to‘planadigan katta-katta muassasalarda itlardan bemalol foydalanish mumkin.
Bundan tashqari, BAA IIV itlardan sil va bezgak kabi boshqa xavfli kasalliklarni aniqlashda ham foydalanishga qaror qilgan.
Dubay ma’muriyati 7-iyuldan koronavirusga tahlil natijasi salbiy chiqqanligini tasdiqlovchi ma’lumotga ega xorijlik sayyohlarning amirlikka kirishiga ruxsat berdi. Avvalroq amirlik hukumati BAA va chet el fuqarolariga xorijga chiqish taqiqini olib tashlagandi.
BAA Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, pandemiya boshlangandan buyon mamlakatda 53 ming kishida koronavirus aniqlangan bo‘lib, ulardan 327 nafari vafot etgan, 42 282 kishi tuzalgan.

В ОАЭ начали использовать собак для выявления заразившихся коронавирусом
Министерство внутренних дел ОАЭ начало использовать служащих в полиции собак для выявления людей, больных коронавирусом, говорится в заявлении министерства в социальной сети Twitter.
«Министерство успешно завершило тренировку полицейских собак с целью использовать их для предотвращения распространения коронавируса», - отмечается в сообщении.
В министерстве рассказали, что в течение двух недель натаскивали собак, давая им на нюх определять образцы, зараженные коронавирусом, и собаки быстро натренировались с точностью до 92% вычислять инфицированных коронавирусом, чтобы их можно было использовать для многих крупных учреждений с большим скоплением людей.
Кроме того, МВД ОАЭ решило использовать собак для выявления больных другими опасными заболеваниями, как туберкулез и малярия.
Власти Дубая с 7 июля разрешили иностранным туристам въезжать в эмират при наличии справки с отрицательным результатом анализа на коронавирус. Ранее эмиратские власти также разрешили подданным ОАЭ и иностранным резидентам совершать поездки за границу.
По данным минздрава ОАЭ, всего с начала пандемии в стране зарегистрированы более 53 тысяч случаев заболевания. Умерли 327 человек, выздоровели 42 282.