15-iyundan boshlab oshxonalar, bog‘cha va buyum bozorlari ochiladi
Respublika maxsus komissiyasi axborotiga ko‘ra, 2020-yil 5-iyundan boshlab bir qator faoliyat turlariga ruxsat berilishi xabar qilingandi.
Shuningdek, 2020-yil 15-iyundan boshlab «yashil» va «sariq» hududlarda quyidagilarga ruxsat berilmoqda:
• UMUMIY OVQATLANISh ob’yektlari faoliyatiga.
Shu bilan bir qatorda umumiy ovqatlanish ob’yektlari faoliyatini tashkil etishga qo‘yiladigan asosiy talablar sifatida quyidagilar belgilab qo‘yildi:
• banketlar va boshqa ommaviy tadbirlarni o‘tkazishga yo‘l qo‘ymaslik;
• faoliyatini 8:00 dan 23:00 ga qadar tashkil etish;
• stollar oralig‘idagi 2 metrdan kam bo‘lmagan ijtimoiy masofani ta’minlash;
• bir stol atrofida 4 kishidan ko‘p bo‘lmagan (10 kishidan ko‘p bo‘lmagan bir oila a’zolari bundan mustasno) mijozlarni joylashtirish;
• xodimlarning tibbiy niqob va tibbiy qo‘lqopda bo‘lishi;
• har bir mijozdan keyin stol va boshqa jihozlarning yuza qismini dezinfeksion vositalar bilan tozalash;
2020-yil 15-iyundan boshlab «yashil» va «sariq» hududlarda quyidagilarga ruxsat berilmoqda:
• MAKTABGAChA TA’LIM tashkilotlari faoliyatiga.
maktabgacha ta’lim tashkilotlarida mashg‘ulotlarni 15 kishidan ortiq bo‘lmagan guruhlarda tashkil etish;
maktabgacha ta’lim tashkilotlari binolarini doimiy ravishda dezinfeksiya qilish, ularga kirish-chiqish joylarini pirometrlar, antiseptik vositalar va dezinfeksion «to‘shak»lar bilan jihozlash;
xodimlar tibbiy niqob va tibbiy qo‘lqoplardan foydalanishi va ijtimoiy masofani saqlashi;
tana harorati 37*S va undan yuqori bo‘lgan yoki infeksiya alomatlari mavjud bo‘lgan xodim va tarbiyalanuvchilarning mashg‘ulotlarga kiritmaslik choralarini ko‘rish talab etiladi;
• BUYuM BOZORLARI faoliyatiga.
Bunda buyum bozorlari doimiy ravishda dezinfeksiya qilinishi, ularning kirish-chiqish joylarini pirometrlar, antiseptik vositalar va dezinfeksion «to‘shak»lar bilan jihozlanishi, sotuvchilar va xaridorlar tibbiy niqob va tibbiy qo‘lqoplardan foydalanishi, ijtimoiy masofani saqlashi, shuningdek, har bir fuqaroning tana haroratini o‘lchab, 37*S va undan yuqori bo‘lgan, infeksiya alomatlari mavjud bo‘lgan holatda hamda tibbiy niqobda bo‘lmagan  hollarda buyum bozorlari hududiga kiritmaslik choralarini ko‘rish talab etiladi.

С 15 июня возобновляется деятельность общепита, детских садов и вещевых рынков
Напомним, решением Специальной республиканской комиссии с 5 июня возобновляется деятельность ряда предприятий.
Также решением спецкомиссии с 15 июня в регионах «зеленой» и «желтой» категории возобновляется деятельность:
1. Объектов общественного питания
Основные требования, предъявляемые к организации деятельности объектов общественного питания:
• недопущение проведения банкетов и других массовых мероприятий;
• организация деятельности с 8:00 до 23:00;
• обеспечение расстояния между столами не менее 2 метров;
• размещение клиентов не более 4 человек за одним столом (за исключением членов семьи – не более 10);
• наличие у персонала средств индивидуальной защиты (медицинских масок и перчаток);
• очистка поверхности стола и другого оборудования дезинфицирующими средствами после каждого клиента;
2. Дошкольных образовательных учреждений.
• организация занятий в группах не более 15 человек;
• проведение регулярной дезинфекции.  Все входы и выходы должны быть оснащены пирометрами и антисептическими средствами и дезинфекционными ковриками;
• персонал и дети с температурой тела свыше 37 градусов или имеющие признаки инфекции не будут допускаться на занятия.
3. Вещевых рынков.
• продавцы и покупатели должны использовать средства индивидуальной защиты (медицинские маски и перчатки) и сохранять социальную дистанцию в 2 метра.
• люди с температурой тела свыше 37 градусов, с признаками инфекции или без средств индивидуальной защиты не будут допускаться на вещевые рынки.