Foto: «Brooklynbrief.com»
Qabriston hududida joylashgan yer-mulk rassom ixtiyorida bo‘ladi. Turar joydan tashqari loyiha ishtirokchisi 1838-yilda asos solingandan beri Grin-Vud tarixi haqida ma’lumotlar to‘plangan arxiv hujjatlaridan foydalanishi mumkin.
E’longa ko‘ra, taklif etilgan rassom qabriston bilan bog‘liq birorta ijodiy loyihani amalga oshirishi, shuningdek, o‘z faoliyati to‘g‘risida bitta ma’ruza qilib berishi kerak. Ishni tugatgach unga 7,5 ming dollar miqdorida pul kompensatsiyasi beriladi.
Grin-Vud — Bruklindagi sayyohlik maskanlaridan biri. U yerda siyosatchilar, madaniyat arboblari va boshqa obro‘li shaxslar dafn etilgan. Muntazam ravishda ekskursiyalar tashkil etilib, turli xil ko‘ngilochar tadbirlar o‘tkazib turiladi. Qabriston, shuningdek, 1775-1783 yillarda AQSh mustaqilligi uchun urush davrida jang o‘tkazilgan joy sifatida mashhur.

Американцам предложили пожить на кладбище за зарплату
Кладбище Грин-Вуд в Нью-Йорке, США, запустило программу арт-резиденции (artist-in-residence), в рамках которой первому приглашенному художнику предложат квартиру и зарплату. Срок участия в проекте — девять месяцев, с января по сентябрь 2021-го. Об этом пишет Brooklyn Paper со ссылкой на соответствующее объявление.
В распоряжении художника будет имение, расположенное непосредственно на территории кладбища. Кроме места проживания, он получит доступ к архивным документам, содержащим информацию об истории Грин-Вуд с момента его основания в 1838 году.
Как следует из объявления, приглашенный художник обязан будет создать инсталляцию или реализовать иной творческий проект, связанный с кладбищем, а также провести как минимум одну лекцию по своей деятельности. По завершении работы он получит денежную компенсацию в размере 7,5 тысячи долларов.
Грин-Вуд — одно из туристических мест Бруклина. Здесь захоронены политики, деятели культуры и другие почетные жители. Кладбище регулярно проводит экскурсии и разнообразные развлекательные мероприятия. Оно также известно как место проведения битвы времен Войны за независимость США 1775-1783 годов.